4 You By Vox - nowa kolekcja marki Meble Vox [GALERIA]

VOX
4 You By Vox to nowa kolekcja marki Meble Vox, która powstała w innowacyjnym procesie projektowym opartym na multidyscyplinarnych zespołach, łączeniu wiedzy naukowej oraz aktywnym uczestnictwie użytkowników we wszystkich etapach.

Wyzwaniem było zbadanie i zrozumienie potrzeb "nowego społeczeństwa" i umiejętne zastosowanie ich w projekcie. Efektem jest kolekcja mebli, która rozwiązuje problemy funkcjonalne związane z organizacją przestrzeni, daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i otwiera pomysły na indywidualizację dzięki wymiennym modułom i akcesoriom. Po raz pierwszy w multidyscyplinarnym zespole projektowym nad kolekcją pracowało dwoje projektantów Joanna Leciejewska i Piotr Kuchciński.

Zmiany społeczne i spostrzeżenia użytkowników

We współczesnym społeczeństwie zachodzą dynamiczne zmiany o charakterze demograficznym, socjologicznym, ekonomicznym i kulturowym. Potwierdziły to badania etnograficzne seniorów i osób z lekką niepełnosprawnością przeprowadzone na potrzeby tego projektu. Gwałtowne starzenie się populacji i zmniejszający się wskaźnik urodzeń powodują znaczące przesunięcie granic i równowagi pomiędzy pokoleniami osób starszych i młodszych. Coraz wyraźniej widać zbliżenie się do siebie obu pokoleń z powodu podobnych ambicji - ciągłego rozwoju, nauki, doświadczania, odkrywania. Te zbliżenia międzypokoleniowe wynikają także ze zmieniających się warunków społecznych, ekonomicznych i gospodarczych. Dzisiejsze pokolenie 60-latków jest o wiele bardzie aktywne zawodowo i społecznie niż jeszcze dekadę temu, ma zupełnie inne potrzeby, ale jest też w o wiele lepszej kondycji zdrowotnej w związku z rozwojem medycyny, chce i potrafi dbać o swoje zdrowie. Grupa ta musi nadążyć za zmianami, ciągle pracuje zawodowo, aktywnie spędza czas, podróżuje.

4 You By Vox to kolejna wdrożona innowacyjna kolekcja mebli po Young Users By Vox oraz dziecięcych Pook Pook, Meee, Evolve, której powstanie opiera się na idei design thinking - myślenia projektowego zakładającego transfer wiedzy z różnych dziedzin na potrzeby nowego produktu. Dlatego proces projektowy przebiega w multidyscyplinarnych zespołach, w których od początku uczestniczą technologowie, projektanci, naukowcy - psychologowie, etnografowie, użytkownicy, osoby odpowiedzialne za komunikację. Ważnym założeniem jest wykorzystanie wiedzy humanistycznej - szczególnie psychologicznej, etnograficznej, socjologicznej, kognitywnej w procesie projektowym. Nowa kolekcja powstała we współpracy z zespołem badawczym SWPS i profesorem Roberto Vergantim (profesor zarządzania innowacjami na Politecnico di Milano, wykładowca wielu uczelni m.in.: Harvard Business School, autor książki "Design-Driven Innovation", konsultant wdrażania innowacji opartej o design dla ponad stu światowych marek).

Aspiracje użytkowników wykorzystane w kolekcji 4 You By Vox
Proces projektowy 4 You By Vox poprzedzony był licznymi badania psychologicznymi i etnograficznymi, by skutecznie zdiagnozować potrzeby i oczekiwania nowych użytkowników. W rezultacie kolekcja odpowiada na aspiracje użytkowników i chęć bycia aktywnymi w kilku obszarach: podnoszenia sprawności fizycznej, kontaktów społecznych (spotkania ze znajomymi/rodziną), bliskości emocjonalnej (rodzina, przyjaciele, zwierzęta), uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych (sztuka, podróże, odkrywanie), utrzymywanie równowagi psychicznej i fizycznej (dbanie o ciało, umysł i sferę intymną) oraz relaks. Wyposażenie domu ma być odzwierciedleniem osobowości jego mieszkańców oraz umożliwiać przyszłościowe rozwiązania - nadążać za zmianami w stylu życia, wieku, potrzeb. Duże znaczenie ma personalizacja wnętrza - możliwość sprawienia, że stanie się ono bardzo osobiste, zarówno pod względem symbolicznym (własna estetyka, wyrażenie własnej indywidualności), jak również pod względem funkcjonalnym (niestandardowe rozwiązania, ergonomia, przechowywanie, porządkowanie).

Najważniejsze zmiany w postrzeganiu nowej przestrzeni domowej przez użytkowników: nowoczesna sypialnia i łóżko to miejsce, gdzie chcemy przebywać również w ciągu dnia, to nowa przestrzeń, w której chcemy łączyć tradycyjną sypialnię i pokój dzienny (salon). Użytkownicy krytycznie oceniają dostępne stoły do salonu, jadalni. Słusznie zauważają, że od dawna w projektach stołów nie zachodzą żadne istotne zmiany i innowacje, jednocześnie mebel ten utracił wiele swych użytecznych funkcji w imię prostoty i minimalistycznego wyglądu. Wg użytkowników nowy stół powinien umożliwiać wykonywanie różnych czynności indywidualnie (wymagające skupienia uwagi, np. praca, hobby, itp. - kreatywność, indywidualizacja) oraz grupowo (czynności sprzyjające integracji z rodziną, przyjaciółmi, itp. - współtworzenie) oraz umożliwiać szybką zmianę aktywności bez utraty efektów pracy. Wykorzystując te spostrzeżenia konsumenckie przy projektowaniu kolekcji 4 You By Vox postawiliśmy na trzy kluczowe bryły: łóżko, stół oraz krzesło.

Czytaj także:

Kolekcja Young Users by Vox otrzymała nagrodę na ogólnopolskim festiwalu reklamy Złote Orły 2011

Łóżko z kolekcji 4 You By Vox - wyposażone zostało w stelaż do baldachimu, co stwarza nieograniczone możliwości aranżacji i aplikowania dodatkowych funkcji np. kino domowe - rzutnik z ekranem, kołyskę dla dziecka, rolety. Do stelaża można zamontować drabinki boczne i górne umożliwiające indywidualizację (np. zawieszenie w odpowiednim miejscu oświetlenia do czytania, pojemników do przechowywania lub doniczek z kwiatami) lub proste ćwiczenia gimnastyczne. Łóżko zostało tak zaprojektowane, by użytkownik miał wszystko w zasięgu ręki, dlatego połączone jest od strony wezgłowia z dużym regałem na książki, a w ramie łóżka z każdej strony znajdują się półki, do których pasują kolorowe skrzynki do przechowywania i chowania rzeczy. Pod materacem na całej powierzchni znajduje się bardzo funkcjonalny pojemnik na pościel, koce, zapasowe poduszki. Dodatkowy pojemnik znajduje się także w dolnej części regału połączonego z łóżkiem. Mebel ten występuje też w klasycznej formie bez baldachimu i regału.

Stół z kolekcji 4 You By Vox łączy nową formę z multifunkcjonalnością. Integruje użytkowników, umożliwia wykonywanie różnych czynności jednocześnie, zachęca do kreatywnych działań, ma dużo miejsc do przechowywania. Podwójny blat z zaoblonymi krawędziami wsparty jest na ustawionych pod kątem, drewnianych nogach. Przestrzeń pomiędzy blatami służąca przechowywaniu zaprojektowana jest na sześć szuflad, które występują w dwóch kolorach białym i dębowym (szuflady to element dodatkowy, opcjonalny). Cechą charakterystyczną nowego stołu jest podłużny pojemnik na środku blatu umożliwiający hodowanie ziół, kwiatów, podgrzewania posiłków, przechowywanie sztućców, kredek, dekorowanie świecami itp. Pojemniki są zamykane, tworzą więc gładką powierzchnię, gdy chcemy nakryć stół np. serwetą.

Krzesło z kolekcji 4 You By Vox to przykład projektowania zrównoważonego i uniwersalnego. Proste, o nowoczesnej formie siedzisko, w dyskretny sposób kryje w sobie wiele udogodnień dla osób starszych. Autorką krzesła jest Aleksandra Pięta, studentka V roku Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Koncepcja powstała po dogłębnej analizie problemu ludzi starszych ze wstawaniem. Głównym założeniem tego projektu jest próba rozwiązania problem siadania bokiem, które jest bardzo charakterystyczne dla ludzi starszych - tzw. siadanie kontrolowane. Ważnym wyznacznikiem była też uniwersalność projektu. To wygodne siedzisko obraca się o 360 stopni pozwalając na swobodną zmianę pozycji. Z kolei oparcie ma dwie ważne cechy - zapewnia wygodne podparcie pleców oraz posiada półkę, która daje wsparcie osobie starszej przy wstawaniu. Oparcie i siedzisko krzesła zostało oparte na konstrukcji dwóch kół o takiej samej średnicy, co zapewnia mobilność, a jednocześnie prostą, uniwersalną formę.

W kolekcji występują także inne funkcjonalne bryły do aranżacji przestrzeni: szafy w kilku rozmiarach i wysokościach, regały w kilku wariantach, komody, stół kwadratowy, regały, bufet, witryna, kredens, szafka rtv, stolik nocny, półka, szuflady, drabinki. Elementem charakteryzującym całą kolekcję są kolorowe skrzynki zaprojektowane do wszystkich brył. Dają możliwość indywidualizacji wnętrza, można je swobodnie przestawiać, zmieniać, wyjmować. Pełnią też funkcję dzielenia, organizowania przestrzeni w meblach. W kolekcji powstało wiele rozwiązań, które spełniają ważną potrzebę chowania przedmiotów, które zwykle bałaganią we wnętrzu i eksponowania tych, którymi chcemy się pochwalić. Oprócz skrzynek, są to półki wiszące i regały boczne, które dają możliwość częściowego chowania rzeczy przez wzorkiem innych osób, przy jednoczesnym łatwym dostępie do zawartości z boku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl