ABC pielęgnacji podłóg z drewna egzotycznego

Katarzyna Korzeniecka
Podłogi z drewna egzotycznego cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Gatunki z Afryki, Ameryki Północnej i Południowej wyróżniają się oryginalną kolorystyką i pięknym usłojeniem.
ABC pielęgnacji podłóg z drewna egzotycznego

Chcąc jak najdłużej zachować naturalny wygląd egzotycznych parkietów dobrze jest pamiętać o właściwych zabiegach ochronnych i pielęgnacyjnych.

Po pierwsze dbaj o czystość

Podłogi z drewna egzotycznego doskonale uatrakcyjniają wnętrza, podkreślają ich charakter i tworzą niepowtarzalny klimat. Aby jak najdłużej cieszyły oko swoim pięknem, warto właściwie o nie dbać i utrzymywać w czystości. Najważniejsze jest regularne usuwanie drobnych zanieczyszczeń takich jak ziarna piasku. Systematyczne odkurzanie jest najodpowiedniejszą metodą utrzymywania tafli parkietowej w dobrej kondycji. Zamiatanie czy odkurzanie zapobiega gromadzeniu się drobinek, które z racji swojej twardości, działają podobnie jak papier ścierny powodując powstawanie rys. Ponadto znacznie przyśpieszają zużycie powłoki lakierniczej. Biorąc pod uwagę wytrzymałość nowoczesnych lakierów poliuretanowych, odpowiednio sprzątana podłoga drewniana może służyć nam bez konieczności przeprowadzania renowacji nawet przez 15-20 lat.

Po drugie zabezpieczaj

Większość rodzajów drewna egzotycznego posiada dużą gęstość, która przekłada się na wysoką twardość wyprodukowanego parkietu. Różnorodność gatunków pozwala na odpowiednie dobranie drewna w zależności poziomu wilgotności powietrza czy rodzaju podkładu np. o słabej izolacji. Metoda wykończenia podłogi drewnianej powinna zostać dobrana pod kątem wymagań użytkownika oraz intensywności użytkowania. Podłogi lakierowane wymagają mniej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych podczas eksploatacji, co więcej są mniej podatne na wnikanie brudu i wodę. Jednak lakier powoli się zużywa, co oznacza konieczność renowacji podłogi po pewnym czasie użytkowania.

Metoda pielęgnacji polega głównie na odkurzaniu, lekkim zmywaniu półsuchym mopem oraz sporadycznym zmywaniu podłogi wodą wzbogaconą środkiem pielęgnującym zawierającym zwykle akryl lub lekkie woski tworzące cieniutką warstwę ochronną na powierzchni drewna. Natomiast podłogi olejowane są dużo bardziej wymagające, ponieważ warstwa oleju lub oleju i wosku jest warstwą odnawialną. Oznacza to z jednej strony konieczność regularnego uzupełniania preparatów, których ilość zmniejsza się w wyniku użytkowania podłogi.

Z drugiej jednak strony nawet podłoga mocno obciążana, jak np. w restauracji, może być w krótkim czasie przywrócona do pierwotnego wyglądu bez konieczności szlifowania drewna. Dla przykładu 100 m2 podłogi olejowanej można wyczyścić i zaimpregnować w ciągu 4-5 godzin i już po upływie 4-6 godzin można z niej korzystać. Proces powtarzany regularnie pozwala cieszyć się pięknem olejowanej podłogi nawet przez kilkadziesiąt lat. Do codziennej pielęgnacji podłogiolejowanej powinno się stosować odpowiednie środki rozpuszczające tłuszcze, mydła pielęgnacyjne oraz mleczka zawierające delikatne rozpuszczalniki i woski uzupełniające pokrycie podłogi.

Po trzecie odnawiaj

Podłogi wykonane z drewna egzotycznego tak jak inne podłogi drewniane, w przypadku konieczności, mogą być poddawane renowacji polegającej na szlifowaniu drewna, uzupełnianiu ubytków i ponownemu lakierowaniu bądź olejowaniu. Wszystkie prace wyglądają identycznie jak w przypadku podłóg wykonanych z drewna krajowego. W ofercie DLH Poland dostępna jest pełna gama produktów umożliwiających zarówno montaż jak i pielęgnację podłóg drewnianych. Gama produktów umożliwia uzyskanie różnego stopnia połysku oraz odcienia podłogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl