Bezpieczne przechowywanie żywności. Czy robisz to prawidłowo?

Partnerem cyklu jest Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)
Jak przechowywać żywność, by pozostała świeża, smaczna, a przede wszystkim bezpieczna dla naszego zdrowia? Nieodpowiednio przechowywane jedzenie będzie szybciej się psuło, co więcej może być przyczyną zatruć pokarmowych. Czy wiesz, jakie czynności należy wykonać po powrocie z zakupów? Jak odpowiednio zabezpieczyć żywność? Co zrobić, by uniknąć wyrzucania jedzenia? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym Twoje ulubione produkty spożywcze dłużej pozostaną świeże oraz zachowają pełnię wartości odżywczych.

Bezpieczne przechowywanie żywności – czystość to podstawa!

Jak zabezpieczyć żywność, by przez długi czas pozostała świeża? Podstawą organizacji kuchni jest oczywiście utrzymanie czystości. Drobnoustroje znajdujące się na produktach spożywczych, sprzęcie kuchennym, a nawet na naszych dłoniach mogą być niebezpieczne dla zdrowia i powodować zatrucia pokarmowe. Dlatego zachowanie higieny w kuchni to podstawa. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, wystarczy stosować kilka prostych zasad:
 

 • Dokładne mycie rąk. Ta zasada wpajana jest nam od najmłodszych lat, a mimo to łatwo można o niej zapomnieć. Nie zapomnij o umyciu rąk po kontakcie z surowym mięsem, jajami, po sprzątaniu, wynoszeniu śmieci czy po głaskaniu zwierząt domowych. Równie ważne jest odkażenie dłoni po kaszlu czy kichaniu.
 • Dbanie o czystość sprzętu kuchennego oraz powierzchni, na której przygotowywana jest żywność. Szczególną uwagę należy zwrócić na deski do krojenia. Nie powinniśmy kroić surowego mięsa, ryb czy owoców morza na tych samym sprzęcie, na którym przygotowujemy surowe warzywa, owoce czy pieczywo. Do produktów pochodzenia zwierzęcego, warto wybierać deski z tworzywa sztucznego lub ceramiki, deski drewniane wykorzystywać np. do krojenia bułek czy chleba.
 • Mycie żywności przed spożyciem. Owoce i warzywa niezależnie od tego, czy będą gotowane, pieczone, czy spożywane na surowo należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, najlepiej zrobić to tuż przed spożyciem. Co ciekawe nie należy myć surowego mięsa. Mięso może zawierać niebezpieczne bakterie a najskuteczniejszą metodą na ich zabicie i uniknięcie zatrucia pokarmowego, jest poddanie go obróbce cieplnej w temperaturze większej niż 70°C.

Przechowywanie żywności – tych produktów nie kładź obok siebie

Jak zagospodarować szafki kuchenne oraz lodówkę, by zapewnić bezpieczną żywność sobie i domownikom? Przede wszystkim należy oddzielić surowe produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, owoce morza) od pozostałego jedzenia. Warto również separować żywność ugotowaną od tej spożywanej na surowo, świetnie sprawdzą się do tego szklane lub plastikowe, wielorazowe pojemniki. Przed wyjściem na zakupy, warto dokładnie przemyśleć, czego aktualnie nam brakuje. Dzięki temu unikniemy psucia się żywności. Lepszym wyjściem będzie uzupełnianie zapasów na bieżąco, zwłaszcza gdy jest to produkt świeży i nieprzetworzony.

Dlaczego nie należy przechowywać obok siebie niektórych produktów? Wiele warzyw i owoców emituje etylen, który przyspiesza dojrzewanie owoców, przez co przyczynia się do ich gnicia i szybszego psucia. Jak więc przechowywać warzywa i owoce:

 • Na kuchennym blacie (pod przykryciem): pomidory, banany, śliwki, gruszki, brzoskwinie, nektarynki, awokado, cytryny, pomarańcze, jabłka.
 • W lodówce daleko od siebie/opakowane: kapusta, marchewka, kalafior, brokuły, arbuz, sałata, ogórek. W lodówce należy również trzymać owoce jagodowe (maliny, truskawki, jagody, borówki), wraz z szypułkami, maksymalnie do trzech dni.
 • W chłodnym, suchym i zacienionym miejscu z dala od siebie: ziemniaki, cebula.

Należy również pamiętać, by przed włożeniem warzyw i owoców do lodówki oczyścić je ze zbędnych liści czy piasku. Jeśli, jakiś produkt podczas transportu do domu został uszkodzony, należy zjeść go jako pierwszy, ponieważ szybciej będzie się psuł.

Jak przechowywać żywność – gotować, mrozić czy trzymać w lodówce?

Coraz więcej mówi się o problemie marnowania żywności. Według danych Boston Consulting Group w Unii Europejskiej marnuje się aż 88 mln ton żywności, w przeliczeniu jest to ok. 173 kg na osobę rocznie. Aby uniknąć wyrzucania jedzenia, należy je odpowiednio przechowywać.

 • Żywność poddana obróbce cieplnej (podgrzana do 70°C) będzie bezpieczna dla naszego zdrowia. W szczególności należy zwrócić uwagę na dokładne gotowanie, smażenie czy pieczenie mięsa, ryb i jaj.
 • Należy pamiętać, aby surowe mięso, ryby, jaja lub inne produkty, były przechowywane w lodówce.
 • W temperaturze poniżej 5°C wzrost drobnoustrojów przebiega wolniej, a nawet może zostać zahamowany. Nie powinniśmy jednak wkładać do lodówki żywności, która jeszcze nie wystygła. Wzrost temperatury w lodówce może przyśpieszać namnażanie bakterii.
 • Świetnym sposobem na to, by nie marnować żywności, jest mrożenie, ale należy  zrobić to przed końcem terminu przydatności do spożycia. Warto zwrócić jednak uwagę, by nie zamrażać jedzenia drugi raz. Do rozmrażania żywności najlepiej sprawdzi się mikrofalówka lub włożenie danego produktu do ciepłej wody.

Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

 
Czy wiedziałeś, że temperatura na poszczególnych półkach w lodówce się różni? Dlatego to, w jaki sposób umieścisz produkty spożywcze w lodówce, ma znaczenie. Wpływa na ich świeżość, jakość oraz zachowanie wartości odżywczych. Odpowiednie zaaranżowanie lodówki pomoże uniknąć Ci psucia się żywności oraz zbędnego wyrzucania produktów spożywczych. Należy mieć również na uwadze, że lodówkę należy regularnie myć.
 
Istnieje kilka prostych zasad przechowywania produktów spożywczych w lodówce:

 • Najwyższa półka. Tutaj z reguły panuje najwyższa temperatura, dlatego świetnie sprawdzi się do przechowywania produktów o dużej trwałości: słoików z przetworami czy gotowych ciast, które wymagają chłodnego miejsca na przechowywanie.  
 • Górne półki. To miejsce dobre na: jogurty, maślanki, sery, kefiry i śmietany.
 • Środkowe półki. Dobrze sprawdzą się na produkty, które jemy na bieżąco oraz te, które mają krótki termin przydatności do spożycia: sery, wędliny oraz dania gotowane.
 • Najniższe półki.  Najzimniejsze miejsce w lodówce, można tu przechowywać: surowe mięso i ryby.
 • Dolne szuflady i komory. Tu warto przechowywać: świeże warzywa i owoce.
 • Półki na drzwiach lodówki: napoje, soki w kartonach, ketchup, musztardę czy majonez.

 
Nieodpowiednie przechowywanie żywności może powodować wiele groźnych chorób

Zatrucia i zakażenia pokarmowe to nie tylko niezwykle nieprzyjemne dolegliwości objawiające się wymiotami, bólem brzucha, czy biegunką. Zakażenie bakteriami takimi jak: Salmonella spp., Campylobacter spp., Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, a także wirusy: norowirusy, wirus zapalenia wątroby typu A, może powodować groźnie powikłania, a nawet być przyczyną śmierci. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad higieny oraz odpowiednie przechowywanie żywności.

Kto dba o jakość żywności w Unii Europejskiej?

EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zajmuje się doradztwem naukowym oraz wsparciem naukowym zarówno przedsiębiorców, jak i organów zajmującymi się kontrolą  bezpieczeństwa żywności w krajach Unii Europejskiej. W trosce o zdrowie obywateli EFSA rozpoczął  nową kampanię #EUChooseSafeFood. Jej celem jest edukowanie konsumentów, przekazywanie wiedzy na temat znaczenia nauki o bezpieczeństwie żywności oraz w szerzenie wiedzy w zakresie podejmowania świadomych decyzji i wyborów żywieniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl