Cięcie laserowe 2D - najszybsza obróbka powierzchni płaskich

Partnerem cyklu jest METIKAM
RTV EURO AGD
Precyzyjna obróbka tworzyw to podstawa w wielu gałęziach przemysłu. Taka dokładna obróbka metali jest niezbędna w produkcji bardzo szerokiego asortymentu, chociażby maszynowego. To właśnie z pomocą cięcia nadajemy danemu przedmiotowi odpowiedni kształt oraz właściwości. Laserem można wyciąć dziś niemal każdy kształt, a jest to precyzyjne nawet do 0,1 mm.

Ogromna precyzja i wysoka jakość laseru

Laser to nic innego jak technologia emitująca promieniowanie elektromegnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej. Sama nazwa "laser" to akronim od „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania). Jest to światło skupione w bardzo cienkiej wiązce światła. Cięcie laserowe można w skrócie nazwać procesem rozdzielania termicznego. Odbywa się to w ten sposób, iż wiązka laserowa uderza w powierzchnię materiału i silnie ją nagrzewa, aż do stopienia lub całkowitego odparowania. Tego rodzaju cięcie jest dość powszechnie wykorzystywane w wielu obszarach nowoczesnej obróbki materiałów.

Laserem ciąć można różne rodzaje metali, co sprawia, iż jest to technologia dość wszechstronna. Możliwe jest przecinanie za jego pomocą powierzchni stalowych, aluminium oraz stali kolorowych, np. miedź, mosiądz. Jak więc widać, cięcie laserowe dedykowane jest materiałom o bardzo zróżnicowanej twardości i przeznaczeniu. Maksymalna grubość arkusza to 20 mm. Dzięki cięciu laserem możemy uzyskać elementy o bardzo zróżnicowanych kształtach, a samo wycinanie zajmuje niewiele czasu, jest to więc proces szybki.

Cięcie laserem jest możliwe w technologii 2D oraz 3D. Każde takie cięcie charakteryzuje się wysoką wydajnością, skutecznością oraz doskonałą dynamiką. Wycięte krawędzie są gładkie, a materiał nie wymaga tym samym dalszego obrabiania. Cięcia są identyczne, świetnie wykończone. Ponadto maszyna wykonująca cięcie pamięta parametry, dlatego nie trzeba jej na nowo ustawiać za każdym razem, a to wpływa na szybkość procesu. Wstępne parametry cięcia dla różnych materiałów są zapisane w systemie i można z nich swobodnie wybierać. To przekłada się oczywiście na ekonomię całego procesu. Dzięki oparciu tej technologii o zaawansowane rozwiązania, eliminujemy także niemal do zera jakikolwiek błąd ludzki. Cięcie 2D jest idealne, jeśli mowa o obróbce elementów płaskich. Z klei cięcie 3D przeznaczone jest do obróbki przestrzennej.

Jakie branże wykorzystują cięcie laserem?

Lasery przemysłowe wykorzystywane są bardzo szeroko i nie sposób wymienić wszystkich branż, w których się używa tego typu cięcia. Branża motoryzacyjna, lotnicza, okrętowa to jedynie przykłady. Cięcie laserowe niezbędne jest w każdym zakładzie, w którym konieczne jest wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć na mniejszych lub większych elementach. Medycyna, meblarstwo, branża wnętrzarska czy nawet reklama - cięcie laserowe wykorzystywane jest w niemal każdej branży.

Tak więc cięcie laserem jest dziś tak powszechne, że trudno wyobrazić sobie większe przedsiębiorstwo przemysłowe, które nie korzystałoby z tego rozwiązania. Pożądany efekt cięcia jest niemal natychmiastowy, a jednocześnie możemy mówić o niskich kosztach eksploatacji, które są wynikiem praktycznie zerowego zużywania się głowicy tnącej, ponieważ nie ma ona fizycznego kontaktu z ciętym materiałem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl