Ciemna łazienka - jakie oświetlenie w niej zastosować?

Katarzyna Korzeniecka
Łazienka pozbawiona okna, do której nie dociera światło naturalne, wcale nie musi być ciemna. Wystarczy zastosować odpowiednie oświetlenie.

Łazienka pełni ściśle określone funkcje. Oprócz tego, że jest często jedynym miejscem relaksu i wyciszenia, powinna także stwarzać możliwość do wykonywania codziennych czynności. Niezbędne do tego jest odpowiednie światło. Warto poznać kilka dobrych rad, aby twoja łazienka mogła być bez problemu jednym i drugim, a oświetlenie jednocześnie estetyczne oraz funkcjonalne.

Oświetlenie ogólne

Bardzo ważną funkcję w łazience pełni oświetlenie ogólne, umieszczone na suficie. Powinno dawać wystarczająco mocne, dobrze rozproszone światło, docierające równomiernie do różnych miejsc w łazience.

- W niewielkich pomieszczeniach warto zastosować jedną oświetleniową oprawę typu plafoniera, wykorzystującą energooszczędną świetlówkę kompaktową jako źródło światła - mówi Maciej Kędzior z firmy Kobi Light. - W większych doskonale sprawdzą się oprawy punktowe, wykorzystujące żarówki halogenowe, które nie potrzebują czasu, by uzyskać pełne natężenie światła lub oświetlenie LED SMD.

Ciemna łazienka - jakie oświetlenie w niej zastosować?

Oświetlenie miejscowe

Miejsca, które powinny być dodatkowo oświetlone to z pewnością te, gdzie spędzamy nieco więcej czasu. Ważne jest, by wykonywanie makijażu czy golenie nie sprawiało problemów, ze względu na niedostateczną ilość światła.

Lustro

To chyba jeden z najważniejszych przedmiotów, znajdujących się w każdej łazience nie tylko dla pań, ale także dla panów. Oświetlenie wokół lustra powinno być rozmieszczone równomiernie oraz wystarczająco silne, aby twarz była całkowicie widoczna. Ważne, by znalazły się tu kinkiety po obu stronach lustra (na wysokości oczu) oraz jedna nad nim. Należy pamiętać, by żarówki były mleczne lub osłonięte mlecznym kloszem. Dzięki temu światło będzie delikatne i komfortowe dla oczu.

Wanna/kabina prysznicowa

Aby dostarczyć tym miejscom odpowiednie oświetlenie, powinno się zwrócić szczególną uwagę na to, aby woda nie miała kontaktu z żarówką.

- Ze względów bezpieczeństwa oświetlenie należy umieszczać w odległości 60 cm oraz na wysokości powyżej 225 cm od podłogi. Stąd należy zastosować oprawy o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody - dodaje Maciej Kędzior.

Doskonale sprawdzą się tu zamontowane na suficie halogeny, które dodatkowo oświetlą twoją łazienkę oraz zapewnią bezpieczną kąpiel.

Oświetlenie dekoracyjne

Łazienka to nie tylko miejsce, gdzie wykonujemy codzienne higieniczne czynności. Często zdarza się, że tylko w niej możemy się zrelaksować i wypocząć. Ważne jest, aby zastosowane oświetlenie mogło tworzyć nastrój, gwarantować spokój oraz wypoczynek. Zwłaszcza jeśli nasza łazienka nie ma okna, możemy sobie jego brak zrekompensować dodatkowym światłem.

Można tutaj zastosować dekoracyjne efekty, jak np. podświetlona wnęka, ścianka z oświetlonych luksferów, czy świecący różnymi kolorami strumień wody. Warto pomyśleć także o zamontowaniu półek z podświetlanymi frontami czy świateł pod wanną, co nada jej efektu unoszenia.

Obecnie rynek zaopatrzony jest w mnogość produktów oświetleniowych, co sprawia, że dostarczenie światła do pomieszczenia w miejscach pozbawionych okien nie stanowi problemu. Nie oznacza to wcale większych kosztów za energię. Dzięki energooszczędnym żarówkom nasz domowy budżet nie ucierpi. Wystarczy jedynie pomyśleć o tym, co jest dla nas ważne w naszej łazience i poddać się wodzy fantazji...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl