Dekorujemy i nakrywamy stół na Boże Narodzenie

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Biel zawsze odnajdzie się w aranżacji świątecznego stołu. To uniwersalna i ponadczasowa barwa.
Biel zawsze odnajdzie się w aranżacji świątecznego stołu. To uniwersalna i ponadczasowa barwa. home&you
Ze świątecznym stołem związane są najpiękniejsze tradycje i bożonarodzeniowe symbole – podawanie 12 potraw, układanie sianka pod obrusem, rodzinna wieczerza oraz puste miejsca dla niespodziewanego gościa przy wigilijnym stole. To dlatego w tych chwilach nasz stół wymaga wyjątkowej oprawy w postaci uroczystego nakrycia i dekoracji.

Z nakrywaniem do świątecznego stołu związanych jest wiele zwyczajów, jak na przykład 12 potraw, które symbolizują szczęście przez cały rok, układanie pod obrusem sianka, zostawianie pustego nakrycia czy dekorowanie stołu orzechami włoskimi przynoszącymi mądrość.

Ważna jest też symbolika potraw wigilijnych i ich składników, które nie są przypadkowe. Zjedzenie ryby dawniej gwarantowało zdrowie i dobrobyt. Jeśli był to karp – dodatkowo obfitości oraz siły. Ziarna zbóż symbolizują życie i dostatek, natomiast mak – płodności. Nasi przodkowie uważali, że kapusta odradza życiodajną moc i sprawia, że przyroda budzi się do życia na wiosnę. Miała chronić od złego, a także dawać siłę i witalność. Miód zapewniał radość i dostatek, a mak, którego nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole – bogactwo. Na wigilijnym stole powinien się również znaleźć opłatek oraz pierniczki z miodem, które ochronią nas przed złymi wydarzeniami.

Wyjątkowe chwile związane z Bożym Narodzeniem chcemy podkreślić specjalnymi ozdobami, które wniosą do wnętrza niezwykłą atmosferę. Idealnie sprawdzą
Wyjątkowe chwile związane z Bożym Narodzeniem chcemy podkreślić specjalnymi ozdobami, które wniosą do wnętrza niezwykłą atmosferę. Idealnie sprawdzą się różnego rodzaju świeczki. HOUSE&more

Savoir-vivre przy świątecznym stole

Oprócz świątecznych symboli warto również pamiętać o kilku zasadach savoir-vivre. Po prawej stronie talerza układamy nóż (z ostrzem skierowanym w lewo) i łyżkę, a po lewej widelec. – Nad talerzem układamy widelczyk i łyżeczkę do deserów, a na tej samej wysokości, po prawej stronie stawiamy kieliszek do wody. Dobrym zwyczajem jest również, aby każdy z naszych gości otrzymał chociaż drobny upominek, dlatego przy każdym nakryciu możemy postawić figurkę anioła lub ozdobną bombkę oraz łuskę karpia na małej gałązce igliwia – podpowiada Hanna Maruta, stylistka marki home&you.

Kompozycja świątecznego stołu spójna kolorystycznie

Dekoratorzy wnętrz polecają różnorodne pomysły na aranżacje świątecznego stołu: biało-złote, srebrne, z tradycyjnym zestawieniem czerwieni i zieleni oraz pastelowe. – Odpowiednio dopasowany obrus, serwetki, zastawa, szkło i ozdoby w postaci stroików, figurek czy świec ozdobnych stworzą wyjątkowy nastrój. Dodatkowo nad stołem możemy zawiesić jemiołę ozdobioną kolorowymi zawieszkami, z tyłu oparcia każdego krzesła może zwisać wianek, a dookoła niech migocą piękne lampki – dodaje stylistka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl