Dlaczego warto mieć dywan w kuchni?

Partnerem cyklu jest Dywanopol
W naszym kraju tendencja do układania dywanu w kuchni jest zupełnie nowa, chociaż w USA, Kanadzie i Skandynawii takie rozwiązanie aranżacyjne nikogo nie dziwi. Dywany ocieplają podłogę, zmieniają kuchnię w miłą przestrzeń do gotowania i rodzinnych spotkań. W kuchni, w której podłoga jest wyjątkowo często narażona na zabrudzenia, dywan może sprawdzić się bardzo dobrze i być ważnym elementem wystroju wnętrza.

Cieplejsza i przyjemniejsza podłoga

W kuchni najczęściej na podłodze układa się płytki, które są odporne na zniszczenie, zabrudzenie, łatwo je umyć detergentem. Nieco rzadziej pojawiają się w niej drewno, beton, panele laminowane. Dywany spotkać można okazjonalnie, bo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są wielofunkcyjne i odporne na zabrudzenia. Potrafią ponadto ocieplić całe pomieszczenie, nie tylko wizualnie, ale faktycznie, sprawiając, że podłoga stanie się przyjemna w dotyku i będzie można stąpać po niej bez obuwia lub w samych skarpetkach.

Mniejsze ryzyko urazów

W kuchni nie sposób czegoś nie rozlać, a wilgotność powietrza szybko ulega zmianie podczas gotowania potraw. Dlatego też zachowanie ostrożności podczas pracy w kuchni z płytkami na podłodze jest bardzo ważna. Wystarczy chwila nieuwagi, by poślizgnąć się i zrobić sobie krzywdę, na przykład wylewając na siebie gorącą wodę. Bezpieczeństwo korzystania z kuchni jest też niezwykle ważne wtedy, kiedy w domu są małe dzieci, które biegają, wchodzą pod nogi, kręcą się w pobliżu rodziców zajętych gotowaniem.

Miękki dywan z podkładem antypoślizgowym zabezpiecza użytkowników kuchni przed wypadkami, kontuzjami i zagrożeniami, jakie czyhają podczas prac kuchennych. Nawet przewrócenie się na podłodze, co w przypadku kuchni z dywanem raczej nie grozi, mniej boli. Dywan w kuchni to także większe bezpieczeństwo dla szklanych naczyń. Na twardych płytkach kubek, talerz lub szklana forma do pieczenia najprawdopodobniej rozbiją się, na dywanie mają szansę przetrwać i nadal cieszyć domowników.

Lepsza akustyka wnętrza

Wielu lokatorów domów wielorodzinnych skarży się na hałasy dobiegające od sąsiadów. Stukanie obcasów, odgłos rozmów, metaliczny dźwięk widelca lub noża spadającego na płytki kuchenne mogą drażnić, zwłaszcza rano i wieczorami. Także domownicy, którzy mieszkają z malutkim dzieckiem, często czują się nieswojo, kiedy muszą przygotować posiłek, a wiedzą, że jakikolwiek dźwięk wyrwie mozolnie ukołysaną do snu pociechę. Problemy takie eliminuje dywan. Warstwa ściśle plecionych włókien na grubym podkładzie rozprasza dźwięki, dzięki czemu nawet upuszczenie noża czy kubka pozostanie niezauważone przez osoby wrażliwe na hałasy. W kuchni będzie też można stąpać po podłodze w butach. Niewiele osób robi to na co dzień, ale podczas przyjęć lub rodzinnych uroczystości gospodarze domu nie chodzą w kapciach, ale raczej w eleganckich pantoflach. Te na dywanie na pewno nie będą stukać.

dlaczego-warto-miec-dywan-w-kuchni
pixabay.com

Zabezpieczenie podłogi przed zabrudzeniem

Wydaje się, że płytki podłogowe albo panele są łatwe w czyszczeniu. Oczywiście zawsze można przetrzeć je mopem, jednak gres czy drewno z czasem też zmieniają swoją strukturę, stają się mniej odporne na brud i pojawić się mogą na nich przebarwienia, drobne pęknięcia i inne ślady intensywnego użytkowania. Droga podłoga może więc w krótkim czasie stracić swoje walory estetyczne. Przykrycie płytek dywanem, zwłaszcza w miejscach newralgicznych, takich jak szafka zlewozmywakowa, podłoga w pobliżu lodówki lub przy blacie roboczym, ochroni je przed zniszczeniem. Sam dywan zaś świetnie nadaje się do czyszczenia. Jeśli wybierzemy dywan kuchenny, będzie on tkany na płasko lub będzie miał jedynie krótkie włosie z włókien syntetycznych, dzięki czemu nie wchłonie żadnych plam i będzie niesamowicie podatny na czyszczenie. Nie powinno się jednak używać chodników kuchennych z futerka i z długim włosiem, ponieważ będą się w nich gromadzić trudne do odkurzenia okruszki.

Dywan kuchenny wystarczy odkurzyć lub wytrzepać, a jeśli nie jest duży, można go nawet co jakiś czas włożyć do pralki. Z pomocą przychodzą też producenci odplamiaczy, pianek i proszków do czyszczenia dywanów. Dzięki prostemu zabiegowi prania dywanu w domu, chodnik szybko odzyska pierwotne kolory i będzie pachniał czystością.

Co ważne, dywan zatrzyma też w kuchni te zanieczyszczenia, które prawdopodobnie rozniosłyby się po całym domu. Rozsypaną mąkę, kawę lub cukier wystarczy bowiem wciągnąć odkurzaczem. Ze względu na to, że kuchnia jest pomieszczeniem najczęściej wymagającym sprzątania, dobrze jest unikać dywanów i chodników jednokolorowych i gładkich. Na takich widać od razu wszelkie zabrudzenia, a przecież nie zawsze można od razu zabrać się za odkurzanie podłogi. Nie poleca się też z tych samych powodów dywanów bardzo jasnych. Natomiast wzorzyste chodniki sprawdzą się znakomicie, maskując wszelkie powierzchowne zabrudzenia.

Jeśli nawet na dywanie pojawi się trwała plama, warto pamiętać, że jego wymiana zajmie kilkadziesiąt sekund, a sam chodnik do kuchni nie jest drogi. W każdej chwili można więc odmienić podłogę w kuchni bez narzędzi, remontu, specjalistów i cieszyć się zupełnie nową aranżacją.

dlaczego-warto-miec-dywan-w-kuchni-3
pixabay.com

Zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniem

W kuchni często coś spada na podłogę. Może to być lekki widelec, większy kubek, może być brytfanna z pieczenią. Gdy zdarzy nam się taki wypadek, prawdopodobieństwo, że płytka kuchenna pęknie pod naporem dużej siły, jest niestety ogromne. Wymiana płytki, zwłaszcza jeśli nie mamy zapasu kafelków z tej samej kolekcji, może być niezwykle problematyczna, a zniszczony fragment podłogi spędzi sen z powiek użytkownikom pomieszczenia. Jeśli zaś ciężki przedmiot spadnie na dywan, nie ma kłopotu. Ten zamortyzuje uderzenie i ochroni podłogę przed uszkodzeniem.

Spójna aranżacja wnętrza

Dywany i chodniki polecane są do wszystkich kuchni, ale wyraźnie widać tendencję do układania ich w kuchniach otwartych. Kuchnia połączona z salonem i z podłogą przykrytą estetycznym dywanem będzie miała nieco więcej salonowego charakteru. Chodnik dobrze też wygląda w kuchniach ze stołem do jedzenia, ponieważ świetnie łączy obie przestrzenie. Dywan powinien wpisywać się w styl mieszkania albo być elementem wyraźnego kontrastu. Wszystko zależy od tego, czy ma grać pierwsze skrzypce w aranżacji kuchni, czy stać się jedynie tłem dla mebli i urządzeń kuchennych.

Uniwersalne są wszelkie dywany i chodniki stylizowane na perskie, które pasują zarówno do kuchni skandynawskich, jak i klasycznych, chociaż bardzo rzucają się w oczy. Osoby mniej przekonane do wyrazistych wzorów, mogą zdecydować się na modele w rysunki geometryczne, na przykład prostokąty utrzymane w jednej gamie barw. Niezwykle korzystnie wyglądają też chodniki wielokolorowe lub w jednej tonacji, ale tkane tak, by kolory się przenikały. Taki melanż barw świetnie ukrywa powierzchowne zabrudzenia. Pamiętając o tym, że dywan w kuchni ma ocieplać wnętrze i być w nim ważną, rzucającą się w oczy ozdobą, wybierajmy modele, które naprawdę polubiliśmy od pierwszego spojrzenia. Niewiele jest takich, które nie pasują do kuchni, niezależnie od jej aranżacji. I nowoczesna, i retro z dobrej jakości dywanem na podłodze, będzie wyglądać znakomicie.

dlaczego-warto-miec-dywan-w-kuchni-2
pixabay.com

Gdzie kupić dywan do kuchni?

Chyba udało nam się przekonać przynajmniej kilka osób do zakupu dywanu do kuchni. Zanim ruszycie na żmudne poszukiwania, możecie zajrzeć na stronę z dywanami do wszelkich pomieszczeń. Dywanopol, sklep z dywanami, oferuje modele z krótkim włosiem, długim, tkane na płasko, wzorzyste, jak i gładkie dywany do każdego wnętrza. Nie zabrakło też kolekcji uniwersalnych, trwałych i estetycznych chodników do kuchni, które sprawdzą się zarówno na podłogach z płytek, paneli, drewna, jak i z betonu. Ocieplą wnętrze optycznie i faktycznie, pozwalając na stąpanie po podłodze gołymi stopami. Chronią podłogę przed zniszczeniem i naczynia przed rozbiciem, zapobiegają przypadkowemu poślizgnięciu się i stłuczeniom. Dywany z serii kuchennej są antypoślizgowe, odporne na zabrudzenia i łatwe w odkurzaniu oraz czyszczeniu na mokro, dzięki czemu na długo stają się elementem aranżacji pięknej kuchni z przytulnym charakterem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl