Aranżowanie strefy SPA & Welness w domowym zaciszu wciąż nie jest typowym rozwiązaniem, jednak z każdym rokiem staje się coraz popularniejsze. Przestrzeń, w której kompleksowo zadbamy o dobre samopoczucie to luksus, który warto sobie podarować, szczególnie w obecnych, wyjątkowo stresujących czasach. Jak zaprojektować prywatną strefę SPA & Welness, aby stała się prawdziwą świątynią relaksu?
Strefa sportu i relaksu w domowym zaciszu
Najczęściej spotykaną, a zarazem najbardziej komfortową opcją jest umieszczenie strefy SPA & Wellness w bryle budynku.
Z domowego SPA & Welness możemy skorzystać w dowolnym momencie, bez konieczności wyjazdu i rezerwowania ekskluzywnego hotelu. To miejsce, w którym odprężymy się po ciężkim dniu oraz zadbamy o ciało i umysł. To także doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu z drugą połówką, rodziną czy przyjaciółmi – wymienia zalety takiego rozwiązania pani Agnieszka Liniewska-Baran, główny projektant
.
W zależności od osobistych preferencji oraz wielkości przestrzeni przeznaczonej na domowe SPA, strefę można wyposażyć m.in. w basen, jacuzzi, siłownię, łaźnię parową czy saunę (suchą, mokrą, na podczerwień). Warto podkreślić, że w warunkach domowych sauny nie muszą stanowić osobnych pomieszczeń – mogą być wkomponowane np. w część basenową albo zostać umieszczone w łazience. Jeśli dysponujemy niewielką ilością miejsca, podczas projektowania strefy sportu i relaksu warto ograniczyć się do kilku podstawowych atrakcji: absolutne must have to jacuzzi, kabina prysznicowa z funkcją sauny oraz bieżnia.
Jak stworzyć klimat SPA?
Na odpowiedni, intymny klimat we wnętrzu, sprzyjający wypoczynkowi i regeneracji składa się wiele czynników, m.in. styl, aranżacji, kolorystyka, użyte materiały, oświetlenie, wyposażenie, a nawet zapach.
Aktualnie możemy zaobserwować dwa wiodące trendy w projektowaniu strefy relaksu w prywatnych domach. Pierwszy z nich to projekt strefy SPA & Wellness w klimacie luksusowych kurortów Aspen, czyli zimowej stolicy USA. Wnętrza urządzone w tym stylu są ciepłe, przytulne, przeważają w nich naturalne materiały, szczególnie drewno i kamień. Drugi trend to luksusowe, eleganckie, bardziej surowe wnętrza, w których dominuje marmur – opowiada pani Agnieszka.
Niezależnie od wybranego stylu aranżacji, podczas urządzania domowej strefy relaksu warto pamiętać o:
- zastosowaniu wysokiej jakości, naturalnych materiałów wykończeniowych odpornych na wilgoć i wysokie temperatury,
- stonowanej kolorystyce (najlepiej sprawdzą się barwy ziemi: beże, brązy, szarości, stłumione zielenie, błękit),
- harmonijnym wystroju,
- klimatycznym oświetleniu, które zapewni delikatne światło o ciepłej barwie sprzyjającej odprężeniu,
- wilgociolubnych roślinach zielonych, które stworzą odpowiedni mikroklimat,
- zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.
Detal ma znaczenie
Wrażenie komfortu i luksusu tworzą także detale. Warto postawić na inteligentne oświetlenie z zaprogramowanymi scenami świetlnymi, które można dostosowywać do okoliczności. Nie zapomnijmy również o właściwym nagłośnieniu – muzyka to kolejny istotny element budujący nastrój. Przyjemny, sprzyjający relaksowi zapach stworzą natomiast świece, kadzidełka oraz olejki do aromaterapii. W strefie SPA & Wellness nie może zabraknąć wygodnej leżanki, na której zrelaksujemy się podczas lektury ulubionej książki czy czasopisma, a także niewielkiego barku, w którym znajdą się butelki z chłodną wodą, ekspres do kawy czy dobre wino. Zadbajmy również o wyposażenie naszego domowego SPA w ekskluzywne kosmetyki do pielęgnacji ciała oraz wysokiej jakości tekstylia, w tym miękkie, chłonne ręczniki i eleganckie szlafroki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?