Historia ekspresu do kawy i jego rodzaje

Artykuł sponsorowany
Wiele osób swój dzień zaczyna od wypicia filiżanki kawy. A najlepsza kawa jest z ekspresu.
Wiele osób swój dzień zaczyna od wypicia filiżanki kawy. A najlepsza kawa jest z ekspresu. Dolce Gusto
Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez wypicia aromatycznego, kofeinowego napoju z ekspresu do kawy. Jakie są dzieje tego urządzenia i w jakie jego rodzaje możemy się obecnie zaopatrzyć?

Historia ekspresu do kawy

Odpowiednikiem współczesnego ekspresu do kawy były dzbanki z przykrywką, które po raz pierwszy pojawiły się we Francji na początku XVIII wieku. W 1763 roku niejaki Donmartin stworzył dzbanek zawierający w środku flanelowy filtr, na zewnątrz natomiast, kranik służący do nalewania kawowego naparu. W 1806 roku, amerykańsko – brytyjski naukowiec – Benjamin Thompson, zbudował pierwszy zaparzacz z sitkiem ubijającym kawę.
Ekspres kawiarniany wyposażony w duży zbiornik na wodę podgrzewany gazem opatentowany został natomiast w 1885 roku przez Włocha, Angelo Moriondo. Do przeprowadzania wody przez kawę wykorzystywano wówczas ciśnienie pary. Dwa lata później, w 1878 roku w Niemczech, Gustaw Kessler opatentował pierwszy ekspres, który przepuszczał wodę i parę przez zmieloną kawę. Problematyczne okazało się tu jednak uzyskanie stałego ciśnienia pary. W 1901, Luigi Bezzera stworzył ekspres kawiarniany, który, owszem, umożliwiał uzyskanie wysokiej jakości kawy w krótkim czasie, lecz przy jego pomocy zaparzyć można było tylko jedną jej filiżankę.

Kiedyś kawa była pażona w dzbanku z przykrywką.
Kiedyś kawa była pażona w dzbanku z przykrywką. Dolce Gusto

Za datę powstania pierwszego przelewowego ekspresu uznaje się rok 1944, twórcę natomiast – Willy’ego Brandla. Jeżeli chodzi natomiast o urządzenia ciśnieniowe, pierwszą maszynę do ekstrakcji kawy bez zastosowania pary wodnej wynalazł w 1948 roku Achille Gaggia.
Pierwsze papierowe filtry do kawy powstały na początku XX wieku. W 1908 roku, niemiecka gospodyni domowa – Melitta Bentz, do przyrządzenia kawy użyła miedzianego garnka z otworem na dnie oraz bibułek do odsączania atramentu. Wyłożyła nimi dno garnka, dzięki czemu fusy nie przedostały się przez bibułkę. W tym samym roku otworzyła ona firmę zajmującą się masową produkcją filtrów do ekspresów przelewowych.
Stosowanie ekspresów do kawy w domach prywatnych zyskało na popularności dopiero w latach siedemdziesiątych.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres przelewowy – tego typu urządzenie działa w sposób następujący – wrzątek dozowany jest do pojemnika z kawą, napar natomiast, przesącza się przez specjalny filtr, wprost do dzbanka. Jako że wrzątek ma długi czas kontaktu z kawą, napój posiada w sobie dużą ilość kofeiny. Kupując ekspres przelewowy warto zwrócić uwagę na jednorazową liczbę filiżanek kawy, którą możemy przy jego pomocy zaparzyć; przeciętnie jest to około 10 porcji.
Ekspres ciśnieniowy – zasada jego działania jest bardzo prosta. Gorąca woda o temperaturze około 90 stopni Celsjusza jest przepuszczana pod ciśnieniem przez sitko ze zmieloną kawą, co sprawia, że napój kawowy skrapla się do filiżanki. Urządzenia tego typu używają ciśnienia w przedziale od 9 do 19 barów. Zazwyczaj wyposażone są w dysze do spieniania mleka. W bardziej zaawansowanych modelach spotkać możemy się z podwójnym dozownikiem czy możliwością regulowania stopnia zmielenia kawy.

W dzisiejszych czasach mamy kilkanaście rodzai kaw.
W dzisiejszych czasach mamy kilkanaście rodzai kaw. Dolce Gusto

 
Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na 3 grupy:

  • Ręczne – odmierzoną porcję zmielonej kawy wsypuje się tu do specjalnego sitka, które po każdym użyciu wyciąga się przy pomocy specjalnego uchwytu i usuwa pozostałe fusy.
  • Automatyczne – ziarna wsypujemy do specjalnego pojemnika, w którym jest ona mielona przed samym zaparzeniem. Ekspres sam dobiera odpowiednią dawkę kawy i wody.
  • Kawiarki – nazywane również ekspresami niskociśnieniowymi. Składają się z dzbanka, sitka na kawę i pojemnika na wodę

Ekspres kapsułkowy – ich działanie opiera się o kapsułki, nazywane również nabojami, w których znajduje się odpowiednio odmierzona mieszanka kawy mielonej w różnych smakach. Ich hermetycznie uszczelnione, aluminiowe opakowanie zabezpiecza zawartość przed utlenianiem oraz działaniem światła i powietrza. Z pomocą tego typu urządzeń przyrządzić możemy zarówno espresso, latte, cappuccino, kawę bezkofeinową, a także szereg innych napojów, jak gorąca czekolada czy herbata. Ekspresy kapsułkowe to idealne rozwiązanie do nowych mieszkań, a to ze względu na ich oryginalną, designerską formę. Sprawia ona, że sprzęt tego typu pełni funkcję nie tylko praktyczną, lecz także dekoracyjną. Przykładem jest ekspres do kawy Krups o kosmicznym kształcie, który dostępny jest w 4 wersjach kolorystycznych. Posiada zbiornik o pojemności 0,8 litra, a jego maksymalne ciśnienie to 15 barów. Więcej informacji na jego temat znaleźć można pod adresem: https://www.dolce-gusto.pl/oblo-krups-dark-red.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl