Jajka wielkanocne - sposoby dekorowania

Wojciech Lechowski
Dekoracja jajek wielkanocnych to nie tylko ich barwienie na różne kolory - jest wiele ineteresujących sposobów na ich ozdobienie.
Dekoracja jajek wielkanocnych to nie tylko ich barwienie na różne kolory - jest wiele ineteresujących sposobów na ich ozdobienie. pasja1000 Pixabay.com
Dekorowane jajka to jeden z podstawowych symboli Wielkanocy i choć najpopularniejsze jest barwienie skorupek, to sposobów na stworzenie pięknie prezentujących się jajek jest dużo więcej. Poniżej prezentujemy kilka metod zdobniczych, które dają wspaniałe efekty wizualne i nie wymagają wielkich umiejętności manualnych.

Dziś wszystkie zdobione jajka nazywa się pisankami, ale w rzeczywistości coraz częściej są to owijanki, oklejanki, drapanki, kraszanki, ażurki i jajka dekorowane na wiele innych sposobów. Najważniejsze, by ozdobnych jaj wielkanocnych nie zabrakło w żadnym domu. To przede wszystkim symbol nowego życia, a według dawnych wierzeń także magiczna moc, która ochroni domostwo przed złem oraz zapewni domownikom zdrowie, szczęście i miłość. Zatem zatrzymajmy się choć na chwilę w przedświątecznym pędzie i spędzając mile czas, przygotujmy własnoręcznie dekoracyjne jajka, które nie tylko urozmaicą koszyk ze święconką, ale również przyozdobią wielkanocny stół i inne zakątki naszych mieszkań.

Jajka w „ubrankach”, czyli obszyte materiałem bądź włóczką

To pomysł na bardzo ciekawie prezentujące się jajka, który z pewnością spodoba się zwolennikom szycia oraz robótek na drutach czy szydełku. Jednak skorzystać z niego mogą również osoby, którym z tymi czynnościami nie jest aż tak bardzo po drodze.

Metoda w oryginale polega na rzeczywistym uszyciu lub zrobieniu z włóczki specjalnych „ubranek” dla wielkanocnych jajek. W ten sposób powstają specjalne pokrowce, które można prać i wykorzystywać przez wiele kolejnych lat. Znacznym uproszczeniem tego sposobu jest pocięcie niewykorzystywanych tkanin, koronek czy starych swetrów na odpowiedniej wielkości kawałki i ścisłe owinięcie tymi materiałami przygotowanych wcześniej wydmuszek. Naciągniętą na jajko tkaninę wystarczy związać na czubku, pozostawiając pętelkę, która posłuży do jego ewentualnego zawieszenia (np. na gałązkach wierzby). Miejsce wiązania materiału maskujemy ozdobną wstążeczką i mamy gotową dekorację wielkanocną w postaci jajka w „ubranku”.

Oczywiście przy tworzeniu tego typu ozdoby można posunąć się o krok dalej i do „pokrowca” doszyć uszy, dokleić oczy, itp. To idealny sposób na stworzenie sympatycznych zwierzątek o symbolice wielkanocnej.

Jajka oklejane

Oklejanie jajek należy rozpocząć od przygotowania kleju (najlepiej naturalnego, czyli z mąki i wody). Taki klej powinniśmy stosować szczególnie wtedy, gdy dekoracyjne jajka mają być przeznaczone do zjedzenia. Konieczne jest też oczywiście zdecydowanie o materiale, który będziemy wykorzystywać do dekoracji. A sprawdzi się tu prawie wszystko, co akurat mamy pod ręką. Może to być kolorowy papier, bibuła, ścinki tkanin, kawałki wstążek, wszelkiego rodzaju ozdoby pasmanteryjne (np. koraliki, cekiny), gotowe konfetti, a nawet stare gazety.

Jajka można oklejać na dwa sposoby. Pierwszy (prostszy) to zanurzenie skorupki w kleju, do którego dodamy strzępki wybranego materiału dekoracyjnego, staranne jej obtoczenie i odstawienie do wyschnięcia. Druga metoda (nieco bardziej pracochłonna, ale też przynosząca bardziej spektakularne efekty) to przyklejanie do jajka każdej drobinki dekoracji z osobna i maskowanie powstających połączeń. Sposób układania papieru bądź tkanin na jajku to już wyłącznie kwestia naszej fantazji. Mogą to być regularne paski, duże bądź mniejsze kropki, kwadraty i wszystko to, co przyjdzie nam w danej chwili do głowy. W powyższy sposób powstają prawdziwe działa sztuki, które już same w sobie są idealną w stosunku do okoliczności dekoracją. Tak ozdobione jajka można po prostu położyć na stole, wykorzystać do uzupełnienia wielkanocnych stroików, itd.

Jajka w naklejkach

Może zastosowanie gotowych naklejek (kalkomanii) na wielkanocne jajka nie jest zbyt oryginalnym pomysłem, ale przynosi dobre rezultaty i ogranicza czas oraz nakład pracy, której przed Świętami i tak przecież nie brakuje. Dziś w sklepach dostać można najróżniejsze wzory naklejek. Najczęściej są to paseczki, które wystarczy odkleić od papierowego podłoża i przenieść na skorupkę jajka. Tym sposobem można okleić całe jajo bądź tylko wybrane fragmenty. Zaletą tej dekoracji jest to, że zawsze się udaje i nie sprawia żadnych trudności wykonawczych.

Osoby, które pragną wykazać się większą pomysłowością i własną inwencją twórczą mogą stworzyć naklejki samodzielnie. Potrzebny jest do tego kolorowy papier samoprzylepny. Wystarczy odrysować na nim wymyślone szablony, wyciąć je i przykleić na jajku. Tak przygotowane jajko można ufarbować w barwniku i zdjąć naklejki – wtedy pozostanie ono w tym miejscu białe bądź pozostawić samodzielnie wykonane naklejki na skorupce (w tym przypadku najlepiej wyglądać będą papiery mocno nabłyszczane).

Brokatowe jajka

Ta technika dekoracyjna jest bardzo prosta, a jej efekty świetne. Wystarczy, że ugotowane na twardo jajko obsypiemy kolorowym brokatem i pozostawimy całość do wyschnięcia. Wykorzystanie brokatu w różnych odcieniach kolorystycznych do dekoracji wielu jajek owocuje misą wypełnioną pięknie mieniącymi się pisankami.

Jajka można brokatować w całości lub np. do połowy czy 2/3 części skorupki. Idealnie równe odcięcia uzyskamy poprzez zastosowanie taśmy malarskiej. Taśmę należy zdjąć po częściowym podeschnięciu kleju.

Humorystyczne jajka z… wąsami lub… w okularach

To propozycja dla osób wyluzowanych, ale mimo to ceniących wielkanocną tradycję dekorowania jajek. Potrzebne są w tym przypadku oczywiście ugotowane na twardo jajka oraz zwykły brystol, klej i czarny flamaster. Jajka można wcześniej ufarbować na dowolny kolor, ale równie dobrze prezentują się też białe skorupki.

Na kartonie odrysowujemy kształt wąsów bądź okularów o wyrazistych kształtach. Wycinamy szablon i malujemy go na czarno. Tak przygotowaną dekorację wystarczy w odpowiednim miejscu przykleić do jajka. Przyozdobione w ten sposób pisanki prezentują się zabawnie i śmiało mogą uzupełniać mniej oficjalne stoły wielkanocne.

Drapanki i ażurki

To najbardziej efektowne, ale i najtrudniejsze w realizacji techniki zdobienia jajek wielkanocnych. Ażurowe wzory można wykonywać tylko w wydmuszkach. Służą do tego specjalne wiertarki, którymi w wybranych miejscach skorupki nawierca się otwory, tworząc konstrukcję ażuru. Gotowe działo pokrywane jest farbą akrylową. W powyższy sposób powstają przepiękne i bardzo ciekawe dekoracje. Pamiętajmy jednak, że samodzielne stworzenie cudeńka oglądanego w eleganckich czasopismach czy internecie właściwie graniczy z cudem. To bardzo trudna i pracochłonna metoda dekoracyjna.

Niemniej pracochłonne jest też drapanie wzorów w skorupkach zafarbowanych naturalnymi barwnikami (np. łupinami cebuli), ale tu osoby o większych zdolnościach manualnych całkiem nieźle sobie radzą. Warto wspomnieć, że drapanka (oryginalnie kroszonka) to rodzaj pisanki wywodzący się z Opolszczyzny. W tym regionie naszego kraju do dziś przed Wielkanocą jajka drapie się specjalnym nożykiem, wyskrobując wzory związane z tamtejszą sztuką ludową.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl