Jak czyścić i pielęgnować dywany wełniane?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wełniane dywan wymagają regularnej pielęgnacji.
Wełniane dywan wymagają regularnej pielęgnacji. edvaldocostacordeiro Pixabay.com
Zakup dywanu, zwłaszcza wełnianego, to poważna inwestycja. Kiedy piękny, nowy kobierzec pojawi się już w naszym domu chcielibyśmy, aby jak najdłużej zachował atrakcyjny wygląd. Receptą na to jest odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie.
Regularne odkurzanie to podstawa pielęgnacji dywanu wełnianego (i nie tylko).
Regularne odkurzanie to podstawa pielęgnacji dywanu wełnianego (i nie tylko). Agnella

Pielęgnacja dywanu - zacznij od odkurzania

Podstawa w pielęgnacji dywanu to odkurzanie – robiąc to regularnie i usuwając z runa kurz, włosy i piasek mamy gwarancję, że unikniemy poważniejszych zabrudzeń. Przyda się także specjalna końcówka do odkurzacza, wyposażona w szczotkę – optymalnie o regulowanej długości włosia. Odkurzać należy regularnym, posuwistym ruchem, nie naciskając zbyt mocno, aby uniknąć uszkodzenia runa. Ostatnie odkurzanie warto wykonać zgodnie z kierunkiem układania się runa w dywanie. Dywan, zwłaszcza taki o mniejszej powierzchni, można też wytrzepać. Jeśli na dywanie stoją ciężkie meble, warto je przesuwać od czasu do czasu, by uniknąć trwałych zagnieceń runa.

Właścicieli nowych dywanów wełnianych niepokoi niejednokrotnie zjawisko wychodzenia elementarnych włókien. Nie jest to jednak nic niepokojącego, ani niewłaściwego – to naturalny proces związany ze specyfiką tkanych z wełny pokryć podłogowych. Luźne włókna, które pozostały po procesie cięcia, strzyżenia i podklejania dywanu, a nie zostały zamocowane w splotach runa, w początkowym okresie użytkowania dywanu wychodzą na jego powierzchnię. Ten ubytek runa nie powoduje pogorszenia jego jakości – powierzchnia runa stopniowo ulega naturalnemu spilśnieniu i wychodzenie włókien ustaje. Aby skrócić ten proces w początkowym okresie po zakupie dywanu zaleca się jego częste i staranne odkurzanie. To skuteczna metoda na przyspieszenie zakończenia procesu „kurzenia się” dywanu.

Wełniane dywan wymagają regularnej pielęgnacji.
Wełniane dywan wymagają regularnej pielęgnacji. Agnella

Jak usunąć plamę z wełnianego dywanu

Jeśli zdarzy się, że na dywanie pojawi się plama lub intensywniejsze zabrudzenie należy niezwłocznie je usunąć – świeże są łatwiejsze do usunięcia. Należy stosować środki odplamiające przeznaczone do czyszczenia dywanów – uprzednio przetestowawszy je w mało widocznym miejscu, by sprawdzić czy nie niszczą włókien lub nie powodują ich odbarwienia. Plamy z płynów należy najpierw osuszyć papierowym ręcznikiem lub chłonną szmatką. Nie należy ich trzeć, gdyż to tylko powiększa zabrudzenie i zniekształca runo. Plamę należy czyścić od krawędzi do jej środka. Po zastosowaniu odplamiacza wyczyszczone miejsce należy dokładnie wypłukać wodą.

Od czasu do czasu wełniany dywan można wyczyścić na mokro.
Od czasu do czasu wełniany dywan można wyczyścić na mokro. Agnella

Czyszczenie wełnianego dywanu na mokro

Po dłuższym okresie może się zdarzyć, że dywan będzie potrzebował czyszczenia na mokro. Dopuszcza się metodę szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Można to wykonać samodzielnie – lepiej jednak zlecić takie czyszczenie na mokro wyspecjalizowanej firmie, która będzie dysponowała odpowiednimi środkami czyszczącymi i sprzętem (np. profesjonalnym odkurzaczem piorącym). Jeśli jednak sami zdecydujemy się na to zadanie musimy pamiętać, by rozpocząć od dokładnego odkurzenia, nie przemoczyć dywanu podczas szamponowania, a po wyczyszczeniu suszyć go tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl