Jak więc dbać o meble ogrodowe by długo nam służyły i ciągle wyglądały jak nowe?
Odpowiedzi udzielił Rafał Szcześniak, Kierownik ds. Zarządzania Kategorią - Architektura Ogrodowa, Siatki, Ogrodzenia, Baseny Castorama Polska Sp. z o.o.
Deszcz, wilgoć, niska lub wysoka temperatura, promienie UV wpływają na wygląd i trwałość mebli ogrodowych, dlatego by długo nam służyły, muszą być one wykonane z odpowiednio trwałego materiału. Na rynku dostępne są meble z drewna, rattanu, technorattanu, aluminium, plastiku, metalu czy żeliwa. Każdy z tych materiałów ma inne zalety i właściwości.
Trwałość mebli ogrodowych
Jednym z najpopularniejszych materiałów, z którego produkuje się meble ogrodowe jest drewno - zarówno pochodzące z krajowych gatunków drzew takich jak sosna czy egzotycznych np. teaku czy eukaliptusa. Meble te, jeśli odpowiednio je konserwujemy i przechowujemy, są wytrzymałe i mogą zdobić ogród, taras czy balkon przez wiele sezonów.
Meble ogrodowe wykonane z rattanu, dzięki oryginalnym sposobom jego wyplatania mają piękny, orientalny wygląd. Niestety ten bardzo lekki materiał przy częstym kontakcie z wodą i słońcem szybko ulęga zniszczeniu. Z tego powodu rattanowe meble najlepiej ustawiać w altance lub na zadaszonym tarasie. Dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, takie jak: wilgoć czy promienie UV są elementy wyposażenia ogrodu z technorattanu. Materiał ten wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa syntetycznego do złudzenia przypominającego naturalny rattan, dzięki czemu meble te są bardzo wytrzymałe, lekkie i łatwe w utrzymaniu. Idealnie nadają sie do ogrodu i na taras.
Dużą trwałością charakteryzują się także meble ogrodowe wykonane z metalu lub żeliwa. Odpowiednio zabezpieczone przed wodą mogą służyć nam przez wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na materiał, z którego zostały zrobione są one bardzo ciężkie i trudno je przestawiać z miejsca na miejsce. Z drugiej strony sprawia to, że są one niezwykle stabilne. Jeśli chcemy, żeby nasze meble były lekkie, a jednocześnie trwałe, warto zastanowić się nad zakupem mebli aluminiowych. Wiele zalet mają również plastikowe elementy wyposażenia ogrodu: są tanie, lekkie, a przede wszystkim zajmują niewiele miejsca podczas przechowywania, gdyż fotele można ustawiać jeden na drugi.
Konserwacja mebli ogrodowych
Sposób dbania o meble ogrodowe powinien być dopasowany do materiału, z którego zostały one wykonane. Szczególnej uwagi wymagają w tym zakresie meble drewniane. Ich konserwacja uzależniona jest od gatunku drewna.
Wiele rodzajów drewna, w tym gatunki krajowe np. sosna wymagają impregnacji lakierem lub olejem. Dzięki temu zabiegowi stają się one odporne na wodę i inne płyny, nie ulegają zaplamieniu oraz biodegradacji. Ponadto olej pięknie ożywia drewno i podkreśla rysunek jego słojów. Gatunki takie jak np. teak, ze względu na swoją strukturę nie wymagają z kolei impregnacji (by powstrzymać naturalny proces szarzenia można je olejowa). W przypadku mebli drewnianych musimy więc upewnić się z jakiego gatunku one powstały i czy były już wcześniej zabezpieczane olejem lub lakierem, a może dopiero wymagają impregnowania.
Produkty z drewna surowego najlepiej zabezpieczać olejami do mebli ogrodowych, które należy aplikować za pomocą pędzla. Nakładając pierwszą warstwę impregnatu, drewno należy obficie nasączyć olejem, a po 30 minutach usunąć jego nadmiar i poczekać aż do jego wyschnięcia. Czynność te trzeba powtarzać do momentu, aż mebel uzyska jednorodny, matowy kolor. Jeśli natomiast mamy do czynienia z drewnem, które już wcześniej było pokryte tym impregnatem, to należy je najpierw przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylić i dopiero wtedy nanieść nową warstwę oleju. W przypadku mebli drewnianych wcześniej lakierowanych lub pokrytych lazurem trzeba przede wszystkim usunąć stare powłoki impregnatów aż do uzyskania surowego drewna. Następnie powierzchnie te należy zneutralizować i pomalować olejem.
Meble ogrodowe z metalu czy żeliwa ze względu na swój ciężar często pozostawiane są na zimę w ogrodzie. Wymagają one zatem regularnej kontroli powłoki chroniącej je przed korozją. W razie stwierdzenia uszkodzeń należy jak najszybciej zabezpieczyć je przed dalszym niszczeniem np. malując je farbą.
Bardzo łatwe w utrzymaniu są meble plastikowe. Ich konserwacja ogranicza się właściwie tylko do mycia wodą. Jeśli są one bardzo mocno zbrudzone, możemy wyczyścić je za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego środków. Trzeba jednak pamiętać, że meble wykonane ze słabej jakości tworzyw sztucznych pod wpływem zmiennej temperatury i promieniowania UV stają się kruche, matowieją i łatwo pochłaniają brud.
Jak dbać o meble zimą?
Po zakończeniu sezonu, czyli późną jesienią meble powinny zostać przeniesione do suchego, ale nie ogrzewanego pomieszczenia, np. garażu, piwnicy, składziku ogrodowego i spędzić tam zimę. Jeśli sprzęty, z różnych powodów muszą zostać w naszym ogrodzie, to należy je przykryć wodoodporną, ale przepuszczającą powietrze plandeką.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?