Mocny, wiodący kolor doskonale sprawdzi się w postaci barwnych plam i akcentów. Oto zasady odpowiedniego doboru koloru.
Meble a potem farba
Kolor ścian powinien współgrać z wystrojem wnętrz, dlatego dobieramy farby do już urządzonego pomieszczenia. Również dlatego, że farba to najtańszy element wystroju, łatwiej więc kupić odpowiednią farbę do drogiej sofy niż odwrotnie. Paleta jest praktycznie nieskończona, zawsze znajdziemy odpowiedni kolor.
Ozdoby farbują
Wybierajmy farby, które kolorem nawiązują do mebli lub ozdób pomieszczenia. Kolor ma za zadanie wydobywać i podkreślać charakter wnętrza, zamykając je w jedną spójną całość.
Zabawa w jasno-ciemno
Kolor ścian nie powinien zlewać się z meblami. W pokoju z ciemnymi sprzętami kolor ścian powinien być jaśniejszy o co najmniej jeden ton, aby wnętrze nabrało przestrzeni. Odwracając zasadę możemy przyjąć, że do jasnych wnętrz będą pasować ciemniejsze ściany - eksponujące meble.
Więcej, większy...
Kolor może manipulować wielkością pomieszczenia. Małe wnętrza optycznie powiększy jasny kolor ścian, podczas gdy zbyt ciemny może z niewielkiego pomieszczenia uczynić klitkę. I tutaj zasada działa na odwrót - mały pokój wymalowany jasną farbą o świetlistym odcieniu, z efektem lekkiego połysku wyda się od razu większy.
Gra w kolory, dominacja
Trzeba też zdecydować, co ma być dominujące. Jeśli postawimy duży, kolorowy mebel, to ściany powinny być pokryte dyskretną barwą.
Pozwólmy jednak kolorom zagrać - z wielobarwnego obicia mebla lub efektownego dywanu - wybierzmy ten, którego jest... najmniej. I właśnie taką farbą pomalujemy ściany lub przynajmniej jedną z nich, jeżeli wnętrze nie jest duże.
Do takiej kompozycji potrzebne są jednokolorowe dodatki, które skompletujemy w innych odcieniach tego koloru, dobierając na zasadzie uzupełnienia elementy w neutralnej barwie (beż, lniana szarość czy kremowa biel, naturalne drewno i to takich gatunków, które nie odznaczają się wyraźnym usłojeniem).
Przytul się do kamienia
Poszukując idealnego materiału do wykończenia ścian w pokoju dziennym czy korytarzu, stajemy najczęściej przed wyborem dwóch opcji: farby lub tapety. W łazienkach i kuchniach prym wiodą płytki ceramiczne oraz cieszące się ostatnimi czasy coraz większą popularnością szklane tafle.
Szeroki wybór dostępnych na rynku elementów wykończeniowych może przyprawić nas o zawrót głowy. Jeśli jednak poszukujemy materiałów o wyrazistej fakturze, wytrzymałych, ciepłych w dotyku i jednocześnie łatwych w montażu, powinniśmy rozważyć jeszcze jedną opcję - kamień dekoracyjny. To propozycja nie tylko dla osób, które chcą zaaranżować dom na wzór stylowych rezydencji.
Pastelowe barwy, lekko chropowata powierzchnia i nieregularne kształty stanowią zaprzeczenie naturalnej, kamiennej oziębłości.Dostępny w postaci płytek o zróżnicowanej wielkości, kształcie, kolorystyce i strukturze kamień dekoracyjny pozwoli nam w sposób wyjątkowy osiągnąć efekt przytulnego mieszkania. Odpowiednio dobrane dodatki - tkaniny, lampy czy obrazy, gustownie dopełnią całości.
Murowanie cegieł w sieci
Coraz mniej osób ma dziś czas odwiedzać liczne składy i hurtownie budowlane, by dobierać materiały do wykończenia wnętrza. Dla wszystkich tych, którzy preferują znajdowanie informacji w sieci - coraz więcej interaktywnych propozycji mają producenci.
Na przykład wizualizacje na www.roben.pl mogą być pomocnym narzędziem dla tych, którzy chcą wykończyć wnętrze surową cegłą ceramiczną lub klinkierem. Przed wizytą w składzie budowlanym czy hurtowni możemy się bowiem przekonać, jak prezentowałby się wybrany materiał w naszej kuchni bądź salonie. Czy żółta cegła ravello na ścianie nad kominkiem dobrze skomponuje się z kuchenną wyspą wykończoną brązowym klinkierem? A jaki kolor mebli będzie harmonijnie współgrać z tym zestawieniem? Dzięki nowej aplikacji możemy wirtualnie poeksperymentować nie tylko z kolorystyką cegieł, ale także dopasować barwę fugi, mebli oraz ścian. W strefie z produktami, w zakładce "sprawdź kolory" znajdziemy wizualizację pomieszczenia, w którym wykorzystano cegły klinkierowe i licowe ręcznie formowane.
Efekt 3D w betonie
Moda na industrialne wnętrza przynosi coraz więcej niebanalnych zastosowań pozornie prostych elementów. Praktyczne i estetyczne rozwiązania architektoniczne szczególnie przypadną do gustu zwolennikom minimalizmu, ładu i porządku. Brak niepotrzebnych ozdób, chłodna kolorystyka oraz specyfika kombinacji betonu, szkła i stali doskonale pasuje do nowoczesnych, dużych przestrzeni.
Niepowtarzalny efekt industrialnego pragmatyzmu najłatwiej jest otrzymać, pokrywając ściany stworzonym na bazie naturalnych spoiw wapiennych i pyłu marmurowego tynku, imitującego beton. Pomieszczenia wzorowane na architekturze fabrycznych przestrzeni nie mają wiele wspólnego z ponurym obrazem brudnych hal produkcyjnych. Są one raczej artystycznym odzwierciedleniem prostoty, nowoczesności i kultu techniki.Trójwymiarowe elementy na ścianach sprawiają, że zimne, bezosobowe wnętrze nabierze znacznie więcej życia. Nieograniczone możliwości wykorzystywania powszechnie używanych materiałów mogą wydobyć z pomieszczenia jego indywidualny charakter.
Błysk antycznego złota
Bajeczne zestawienia kolorystyczne, przymusowo traktowane słońcem i wiatrem, nadają włoskiej sztuce użytkowej jedyny i niepowtarzalny charakter. Nikt na całym świecie nie potrafi tak subtelnie wydobywać z koloru światłocienia, słonecznych refleksów czy satynowych odcieni, jak południe Europy.
Profesjonalne produkty, oferowane przez renomowanych producentów, pozwalają osiągnąć takie ściany również pod naszą szerokością geograficzną.
Aby osiągnąć wybrany efekt, należy odpowiednio przygotować powierzchnię - pomalować ją odporną na szorowanie farbą. Zależnie od oczekiwanego rezultatu i wielkości malowanej powierzchni, musimy dokonać wyboru odpowiedniego narzędzia - zaleca się użycie pędzla płaskiego, gąbki lub rękawicy. Farbę należy nakładać fragmentami, najlepiej zaczynając od górnego rogu. Pomalowane ściany uzyskają awangardową połyskującą złotą, srebrną lub antyczną poświatę oraz oryginalne świetlne refleksy. Ten niebanalny pomysł na dekorację na pewno przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom klasycznego piękna połączonego z awangardowym wzornictwem.
Awangardowa do kwadratu
Mocne, wyraźne zestawienia kolorów to sprawdzony sposób na nadanie wnętrzu niezwykłego posmaku awangardy i nowoczesności. Nowoczesne farby i emulsje umożliwiają nam dowolne kombinacje kolorystyczne, które możemy zastosować w każdym pomieszczeniu, nadając mu nowego wyrazu.
Odwieczna mała czarna i jasna, prawie biała kobieca skóra, wyblakłe czarno-białe fotografie sprzed kilkudziesięciu lat, perły i czarne diamenty - połączenie tych dwóch kolorów od zawsze jest oznaką klasycznej elegancji i dobrego gustu. Minimalizm formy, który sprawia wrażenie prostoty i spokoju, tak naprawdę jest jednym z odważniejszych rozwiązań stosowanych w aranżacji wnętrz. Tylko osoby o bardzo zdecydowanym, pozytywnym usposobieniu mogą pozwolić sobie na taką dawkę domowej awangardy i czuć się w niej naprawdę dobrze. Połączenie czerni i bieli daje nam nieskończenie wiele możliwości dekoracyjnych - zaczynając od naprzemiennego pomalowania całych ścian, przez wszelkiego rodzaju wzory geometryczne - koła lub pasy, aż po zafundowanie sobie futurystycznej ściany w szachownicę.
Egzotyczna podłoga przykuwa oko
Drewniane podłogi to jeden z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych w naszych domach - wyeksponowanie ich naturalnego rysunku i barwy zapewnia niepowtarzalny efekt.
Jasne gatunki drewna (świerk, brzoza, modrzew) powiększą optycznie pomieszczenie, natomiast drewno ciemne (orzech, wiśnia, drewno egzotyczne, przyciemniony dąb) sprawi, że wyda się ono mniejsze. Modne są posadzki z egzotycznych gatunków.
* Merbau - kolorem przypomina nasz krajowy orzech o odcieniu żółtobrązowym do ciemnobrązowego, ciemne usłojenie tworzące smugi, z czasem ciemnieje.
* Jatoba - nazywane jest diamentową czereśnią, ma piękną, ciepłą czerwonobrązową barwę.
* Tali - czerwonobrązowa i ciemnobrązowa, pod wpływem światła dziennego i powietrza równomiernie ciemnieje.
* Iroko - kolory od miodowego, przez oliwkowy aż do czekoladowego brązu, wyraziste usłojenie, tworzące wyraziste smugi i pasy.
* Kempas - drewno świeże ma kolor jasnoróżowy, z czasem zmienia barwę na pomarańczową, czerwoną i jasnobrązową, usłojenie proste, czasami lekko splecione.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?