Jak odnowić zniszczony parkiet?

Materiał promocyjny
Podłoga drewniana jest nie tylko wyjątkowo piękna, ale ma też wiele innych cennych zalet.
Podłoga drewniana jest nie tylko wyjątkowo piękna, ale ma też wiele innych cennych zalet. Unsplash.com
Podłoga drewniana jest nie tylko wyjątkowo piękna, ale ma też wiele innych cennych zalet. Klasyczny parkiet jest ciepły w dotyku, naturalny i pozbawiony alergenów, reguluje poziom wilgoci, oddycha, a jednocześnie skrywa w sobie niezwykłą elegancję. Z tego powodu warto o niego zadbać, aby jak najdłużej zachował swoje walory. Nawet mocno zniszczonej podłodze można przywrócić pierwotny wygląd. Wystarczy kilka zabiegów.

Ocena stanu parkietu
Podstawowym zabiegiem, który pozwala przywrócić drewnianej podłodze jej nienaganny wygląd jest cyklinowanie. Zanim jednak zamówisz usługę i sprowadzisz do domu fachowca, sprawdź czy drewno kwalifikuje się do tego procesu. Dlatego też odnowa starego parkietu powinna rozpocząć się od oceny jego stanu. Podczas oględzin należy zwrócić uwagę na powierzchnię. Jeśli jest nierówna i pojawiły się na niej spore wybrzuszenia, usunięcie zewnętrznej warstwy drewna za pomocą maszyny nie będzie możliwe. Nie zawsze można również cyklinować parkiet, który kilkakrotnie przechodził taki zabieg.

Zbyt cienkie deszczułki będą narażone na pękanie podczas użytkowania podłogi. Wielokrotne szlifowanie może też odsłonić złącza pióro-wpust. Problematyczna jest odnowa starego parkietu układanego na legarach. Puste przestrzenie pod podłogą powodują uginanie się desek i ograniczają możliwości pracy cykliniarki. W przypadku parkietów przybijanych bezpośrednio do podłoża warto sprawdzić, czy wszystkie gwoździe są dokładnie wbite. Odstające główki mogą uszkodzić maszynę lub zniszczyć papier ścierny.

Sprawdzenie czy pod parkietem nie znajduje się submit

Jeśli podłoga kwalifikuje się do cyklinowania, przed przystąpieniem do tego zabiegu warto jeszcze zajrzeć pod spód. Parkiety układane kilkadziesiąt lat temu często były przyklejane submitem. Obecnie ta substancja nie jest już stosowana ze względu na potwierdzone naukowo szkodliwe działanie.

Odpowiada za nie benzopiren – związek chemiczny, który osłabia układ odpornościowy i przyczynia się do rozwoju nowotworów. Aby wyeliminować takie ryzyko i sprawić, że dom będzie zdrowy, przed cyklinowaniem warto pozbyć się toksycznego kleju. Najskuteczniejszą metodą jest demontaż podłogi i zeszlifowanie submitu za pomocą specjalistycznej maszyny z workiem na pył i odsysaniem. Po dokładnym oczyszczeniu podłoża można ponownie ułożyć parkiet i przeprowadzić cyklinowanie.

Cyklinowanie parkietu

Cyklinowanie jest zabiegiem, który polega na usunięciu zewnętrznej warstwy drewna z klepek parkietowych czy desek. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczną maszynę – cykliniarkę. Urządzenie jest wyposażone w bęben obrotowy, na którym mocuje się papier ścierny o odpowiedniej gradacji.

Papier gruboziarnisty zdziera powierzchnię materiału wraz z wchłoniętym brudem. Cyklinowanie wyrównuje również szczeliny, rysy, niewielkie nierówności, jakie powstały przez lata użytkowania podłogi. Po usunięciu zniszczonej warstwy wymienia się papier na drobnoziarnisty.

Dzięki wolnoobrotowym wałkom drewno jest wygładzane i polerowane. Proces cyklinowania wydobywa naturalne piękno drewna. Odnowa starego parkietu tą metodą gwarantuje przywrócenie jej wyglądu z czasów nowości.

Lakierowanie

Cyklinowanie usuwa nie tylko wnikające w drewno zabrudzenia, likwiduje rysy i nierówności. Wraz z nimi jest również zdzierana warstwa lakieru lub oleju, którym drewno zostało zabezpieczone. Pozbawienie go tej ochrony sprawia, że jest ono bardziej podatne na zabrudzenia, wchłanianie płynów i rysowanie.

Dlatego po cyklinowaniu należy zastosować lakierowanie. Jest to najskuteczniejsza i zarazem najtrwalsza metoda zabezpieczania drewna. W przeciwieństwie do olejowania, lakier nie tylko wnika w strukturę drewna. Tworzy też na jego powierzchni bardzo twardą warstwę, która chroni strukturę materiału przed uszkodzeniami i rysowaniem nogami mebli.

Lakierowanie może nadawać podłodze lekki połysk, dzięki czemu dobrze odbija światło i rozjaśnia wnętrze. Można też wybrać wariant matowy lub satynowy. Dodatkowym atutem lakieru jest uwydatnianie rysunku słojów drewna.

Regularne czyszczenie podłogi drewnianej

Odnowa starego parkietu metodą cyklinowania oraz jego zabezpieczenie lakierem nie zwalniają z obowiązku systematycznej pielęgnacji. Tylko dzięki niej można zatrzymać na dłużej piękno naturalnego surowca i odsunąć w czasie kolejną renowację.

Warto pamiętać, że podczas cyklinowania drewno staje się cieńsze i nie można tego procesu przeprowadzać bez końca. Dlatego cenne dębowe czy bambusowe parkiety należy konserwować specjalnymi środkami przeznaczonymi do tego celu. Konieczne jest też systematyczne usuwanie kurzu i piasku, który rysuje drewno i powoduje jego matowienie. Podczas mycia na mokro nie wolno zalewać drewna wodą. Nie należy też stosować agresywnych detergentów.

Artykuł powstał we współpracy z http://parkiety-warszawa.com/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl