Jak pomalować gabinet? Jakie kolory wybrać do pokoju do pracy?

Justyna Borycz-Konieczna
Optymistyczny handlowiec potrzebuje czerwieni. Kreatywnym stymulację zapewni zieleń i żółć. Doradcy to prestiż łączony z granatem. Lekarze przyjmują w zaciszu szarości i bieli. Błękit źródłem pełnego skupienia dla architekta. A ty? Dowiedz się jaki, jest kolor Twojego sukcesu...

Przygotuj przestrzeń

Praca w domu wymaga samodyscypliny. Postaraj się zatem wyeliminować pokusę jaką jest dekoncentracja. Pomieszczenie przeznaczone na biuro powinno być wyraźnie oddzielone od reszty domu - chodzi tu zarówno o architektoniczne jak i wzornicze wydzielenie miejsca do pracy. Pracownia powinna znajdować się jak najdalej pomieszczeń, w których toczy się życie rodzinne - być oddzielona od domowych hałasów i zapachów. Pod względem wzorniczym biuro również powinno różnić się od stylu panującego w prywatnej części domu. Zapomnij o pamiątkach z podróży, modelach statków czy ulubionych zasłonach - skup się - jesteś w pracy!

Praca w domu - czasem bywa spełnieniem marzeń, czasem koniecznością, jednak zawsze jest szansą na zawodowe spełnienie. Jaki kolor zastosować w domowym biurze, aby otaczające wnętrze stanowiło wsparcie naszych działań, a nie kolejną przeszkodę w drodze do obranego celu.

Zostań sprzedawcą roku

Jeśli zawodowo zajmujesz się handlem musisz oprócz produktów sprzedawać także nieustający optymizm i entuzjazm. Takie zajęcie wymaga dynamizmu oraz długotrwałego skupienia, które jest niezbędne podczas negocjacji. Najlepsze rozwiązanie dla biura osoby zajmującej się sprzedażą to zastosowanie różnych odcieni czerwieni. Ten kolor to niezawodna porcja energii - pobudza akcję serca, zwiększa wytrzymałość, zachęca do walki.

Kolor niosący ze sobą tak wielki ładunek musi być stosowany z rozwagą. Intensywna czerwień powinna znaleźć się tylko na jednej, wybranej powierzchni. Ważne jest również, aby nie była to ściana znajdująca się naprzeciw biurka - będzie stanowić zbyt wielkie obciążenie dla oczu. Czerwień jednak nie jedno ma imię - rozbielona staje się delikatniejsza w odbiorze, przyjazna.

Jak pomalować gabinet? Jakie kolory wybrać do pokoju do pracy?

Kreatywność pod ochroną

Kreatywność i wyobraźnia to cechy niezbędne w pracy przedstawicieli wielu zawodów. W tym przypadku najważniejsze jest, aby zastosowane w miejscu pracy barwy w ciągły sposób stymulowały do twórczych działań. Sukces grafików, malarzy czy pisarzy w dużej mierze zależy od tego, czy ich potencjał nie doznaje żadnych ograniczeń. Propozycje dla nich to zieleń i żółć.

Pracownia w odcieniach zieleni zapewni spokój i poczucie bezpieczeństwa. Stanowi bowiem neutralną bazę dla wszelkiej podejmowanej aktywności, nie ingeruje napastliwie w proces twórczy, ale stanowi źródło odprężenia dla znużonego pracą umysłu. Otaczanie się barwami soczystej trawy lub śródziemnomorskiej oliwki stwarza doskonałe warunki do pracy twórczej.

Dla tych, którzy bardziej cenią sobie poszukiwanie inspiracji w otaczającym świecie niż niczym nie zakłócony proces tworzenia najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie w pracowni barwy żółtej. Jasne wnętrze, które napawa optymizmem i radością życia to idealny kolor biura dla osób pragnących tworzyć w otoczeniu stanowiącym dla nich wsparcie. Słoneczny blask żółtej barwy lub lśniący bogactwem bursztyn dodatkowo uczyni wnętrze przytulniejszym.

Zaprojektuj swój sukces

Architekci i projektanci spędzają dużo czasu nadając kształt i formę istniejącej w ich umysłach koncepcji. Często bywa to żmudny i wymagający koncentracji proces. W swoim otoczeniu przedstawiciele wspomnianych zawodów poszukują bodźców stymulujących umysł do działania, a zarazem rozwiązań gwarantujących spokój. Najlepiej w ich biurze sprawdzi się kolor niebieski, znamionujący unikalność i niezwykłość tworzonych przez nich rozwiązań.

Warto w tym miejscu przypomnieć również o kolorze różowym. Wspomniana barwa pozwala zlikwidować napięcie, buduje wrażenie ciepła i delikatności. Kolor ten zwykle rezerwowany jest dla płci pięknej i nie jest naszym zamiarem przełamywanie tej konwencji. Należy jednak podkreślić, że róż będzie stanowić w pracowni idealny balans między subtelnością, cierpliwością a konsekwentnym dążeniem do celu. To doskonała propozycja dla projektantek, florystek czy krawcowych. Róż nie powinien się kojarzyć jedynie z sypialnią - istnieje w wielu atrakcyjnych odsłonach - od delikatnych pasteli, aż po soczystą, malinową barwę.

Jak pomalować gabinet? Jakie kolory wybrać do pokoju do pracy?

Kolor źródłem prestiżu

Istnieje grupa zawodów tradycyjnie kojarzona z prestiżem i powagą. Prawnicy, doradcy finansowi, agenci ubezpieczeniowi oprócz niezbędnych dla wykonywania swojej pracy umiejętności powinni budować w swoim biurze specyficzny nastrój, który dla ich klientów stanowi podświadome potwierdzenie wyjątkowości powierzanych zadań. Dla osiągnięcia tego celu idealnie nada się kolor granatowy. Kojarzy się z pełną kontrolą sprawowaną nad przebiegiem sprawy, porządkiem, fachowością i najwyższym profesjonalizmem.

Jeżeli chcemy stonować ten jednoznaczny efekt możemy ocieplić nastrój panujący w gabinecie. W takim przypadku doskonale sprawdzą się brązy - znamionują one ciepło i skłaniają do otwartości, nie tracąc nic z wrażenia powagi i zawodowego doświadczenia.

Brąz w rożnych odcieniach może pięknie podkreślić wykonane ze szlachetnego drewna gabinetowe meble, albo zachwycić delikatnością mlecznej czekolady.

Barwy zdrowia

Lekarze stomatolodzy, psychologowie, terapeuci - dbają o nasze zdrowie również w prywatnych, domowych gabinetach. Zastosowane w nich kolory, podobnie jak we wcześniej opisanych przypadkach, są ściśle związane z tradycją i wieloletnimi przyzwyczajeniami. Podczas wizyty u stomatologa pacjent wręcz oczekuje bieli, ewentualnie szarości. Takie też barwy powinny zostać wykorzystane w domowym gabinecie - oznaczają one bowiem spokój, sterylność i stanowią potwierdzenie zawodowego charakteru wnętrza. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku psychologów i terapeutów - tu podstawowym narzędziem pracy jest dialog między lekarzem a pacjentem. Wspomniani specjaliści powinni wybrać kolory, które zapewnią pacjentowi poczucie bezpieczeństwa jednocześnie zachęcając do otwartości. Optymalnym wyborem będzie fiolet. Barwa ta korzystnie wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego. Ma działanie uspokajające i z pewnością będzie stanowić wsparcie dla pracy specjalistów.

Jak pomalować gabinet? Jakie kolory wybrać do pokoju do pracy?

Powiększ szansę na sukces

Zdarza się, że w domowym biurze pracuje więcej niż jedna osoba. W takiej sytuacji warto stworzyć w pomieszczeniu warunki, które będą sprzyjać owocnej kooperacji. Praca w grupie pozwala szybciej osiągnąć założone cele. Efekty wspólnych burz mózgów zbliżą zespół do sukcesu. Najlepiej gdy ściany biura będą pomalowane na któryś z odcieni koloru pomarańczowego. Barwa ta symbolizuje energię życiową i stymuluje do dalszego wysiłku każdego członka zespołu. Mocno nasycony oranż to energia w czystej postaci - nie należy przesadzać z jej ilością we wnętrzu. Wybór jednak jest ogromny od pastelowej barwy kojarzącej się z owocowym sorbetem, aż po moc koloru czerwonej pomarańczy.

Wszystko dla klienta

Nie każda praca w domowym biurze oznacza wykonywanie zadań wyłącznie z użyciem komputera czy telefonu. Zdarza się, że w naszym domu pojawia się klient. Sposób, w jaki zostanie przyjęty nie jest bez znaczenia dla dalszego przebiegu współpracy. Warto zatem, z myślą o przyszłych zyskach, zadać sobie trud i zaaranżować specjalną przestrzeń, która w zależności od charakteru pracy będzie miała charakter poczekalni, holu czy lobby. Szeroka paleta beżów będzie najodpowiedniejsza - wprawia w dobry nastrój, pomaga się zrelaksować, wyraża niezawodność. Klient poczuje się doceniony i gotów do dalszych rozmów.

Kolor w dobrym tonie

Każdy sugerowany w tekście kolor dostępny jest w ofercie Śnieżki w wielu odsłonach - w różnych tonach, w różnym nasyceniu. Można je swobodnie zestawiać i łączyć ze sobą. Jednak za każdym razem wybrane kolory należy skonfrontować ze swoimi własnymi preferencjami. W końcu w pracy spędzamy średnio jedną trzecią doby. Warunki, które sami sobie tworzymy mają stymulować, inspirować i mobilizować. Praca w domu może być prawdziwą przygodą, której zwieńczeniem jest satysfakcja i sukces. Domowy gabinet może okazać się przepisem na lepsze życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl