Jak pozbyć się owadów żerujących w drewnie i na dobre...

Altax
Tak już bywa w przyrodzie, że coś z pozoru małego i nieszkodliwego, może okazać się wielkim zagrożeniem. Mowa o owadach żerujących w drewnie. Szkodniki te potrafią siać prawdziwe spustoszenie. Drążą w desce kanaliki, bezlitośnie ją niszcząc.
Jak pozbyć się owadów żerujących w drewnie i na dobre...

Jeśli zagnieżdżą się w elementach konstrukcyjnych naszego domu - grozi nam niebezpieczeństwo. Jeśli w meblach - jest to nieestetyczne. Jednak walka z nimi, to nie walka z wiatrakami. Podpowiadamy, jak pozbyć się owadów i na dobre zabezpieczyć się przed ich powrotem.

Wszystkie krajowe gatunki drewna, które nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, są narażone na atak szkodników. Drewno użytkowane wewnątrz jest dla owadów szczególnie atrakcyjne. Dobre warunki rozwoju, takie jak stała temperatura czy suche środowisko sprawiają, że jest ono atakowane najczęściej. Różne gatunki drewna narażone są na atak różnych gatunków owadów. Na przykład tykotek pstry żeruje w drewnie dębowym oraz bukowym, spuszczel pospolity w drewnie iglastym - najczęściej w sosnowym, kołatek domowy w gatunkach zarówno iglastych (sosna), jak i liściastych (dąb, jesion, grochodrzew), miazgowiec parkietowy - przede wszystkim w dębie i jesionie.

Niepokojące chrupanie

Sygnałów alarmowych, wskazujących, że drewno zostało zaatakowane przez szkodniki, jest kilka. Po pierwsze, przyjrzyjmy się desce i sprawdźmy, czy na powierzchni drewna są widoczne tzw. otwory wylotowe. Dorosła postać owada, która rozwijała się w drewnie wygryza takie otwory, aby wylecieć na zewnątrz i ponownie złożyć jaja. Warto więc pamiętać, że otworów tych nie zauważymy, jeśli do zarażenia doszło pierwszy raz. Jedynym objawem żerowania będzie charakterystyczne chrobotanie lub kołatanie.

Kształt i średnica otworów również stanowią trop, który zdradzi, jaki owad zaatakował nasze drewno. Kołatek domowy zostawi okrągłe otwory o średnicy 0,7-2 mm. Spuszczel pospolity - otwór owalny, silnie spłaszczony o średnicy 2-11 mm. Tykotek pstry - otwór okrągły, o średnicy 4 mm.

Na obecność owadów może też wskazywać wysypująca się z otworów mączka drzewna, która powstaje podczas ich żerowania w drewnie.

Jeśli podejrzewamy, że drewno konstrukcyjne naszego domu albo meble domowe zostały zaatakowane przez szkodniki, nie powinniśmy bagatelizować takiej sytuacji - przestrzega Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Owady drążą w drewnie kanaliki, co powoduje jego niszczenie. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku elementów konstrukcyjnych, gdyż może dojść do znacznego zmniejszenia ich wytrzymałości.

Owady żerują w drewnie na różnej głębokości. Aby preparat owadobójczy zadziałał, czyli wybił szkodniki, musi do nich dotrzeć. Dlatego powinniśmy wybrać środek maksymalnie penetrujący drewno, czyli taki, w którym jako rozpuszczalnika użyto benzyny, a nie wody. Preparaty rozpuszczalnikowe można stosować na każdym rodzaju drewna. Jeżeli używamy produktu wodnego musimy pamiętać, że w przypadku drewna starego i mocno wysuszonego, woda może spowodować jego pęcznienie i tym samym pękanie.

Jak wytępić szkodniki - krok po kroku

Krok I - aplikacja

Podstawową metodą aplikacji jest smarowanie pędzlem zarażonej powierzchni drewna. Jednak ta metoda nie zawsze pozwala preparatowi dotrzeć do żerujących owadów. Dlatego, w miarę możliwości, można zastosować dodatkowe metody, takie jak wstrzykiwanie preparatu za pomocą strzykawki z igłą w otwory wylotowe czy nawiercanie długich, cienkich otworów w drewnie i wstrzykiwanie w nie preparatu.

Krok II - czas na działanie produktu

Po aplikacji drewniany element można owinąć na kilka dni folią, aby benzyna za szybko nie odparowała. Rozchodząc się po drenie, będzie roznosiła szkodliwy dla owadów biocyd.

Jako, że benzyna jest substancją lotną i szkodliwą dla człowieka, prace powinniśmy prowadzić w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Powinny być one oddane do użytku dopiero wtedy, kiedy zniknie charakterystyczny dla benzyny zapach.

Krok III - zabezpieczenie przed powrotem niechcianych gości

Wytępienie owadów to nie koniec. Należy pamiętać o zabezpieczeniu drewna przed powrotem szkodników. Najprostszą metodą jest użycie owadobójczego preparatu, który jednocześnie zabezpiecza drewno przed kolejną inwazją owadów. Jeżeli jednak zastosujemy produkt posiadający tylko funkcję owadobójczą, to po zakończeniu prac, powinniśmy zabezpieczyć drewno impregnatem technicznym. Inaczej owady mogą w każdej chwili wrócić.

Pamiętajmy, aby preparat zabezpieczający zaaplikować w taki sposób, aby nasączyć nim nie tylko powierzchnię, ale także wszystkie szczeliny i pęknięcia - mówi Andrzej Wójcik. Owady bardzo często tam właśnie wlatują i składają jaja. Bądźmy przy tym dokładni. Dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się pięknym drewnem w naszym domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl