Jak samemu podłączyć zmywarkę do naczyń? Montaż krok po kroku

Wojciech Lechowski
Podłączenie zmywarki do naczyń nie jest bardzo skomplikowane. Można wykonać je samodzielnie. I nie tracić czasu na zmywanie.
Podłączenie zmywarki do naczyń nie jest bardzo skomplikowane. Można wykonać je samodzielnie. I nie tracić czasu na zmywanie. Subbotina - 123RF
Podłączenie zmywarki nie jest zbyt skomplikowane. Podpowiadamy jak to szybko zrobić.

Zmywarki wciąż zyskują na popularności i coraz częściej stają się sprzętem wręcz nieodzownym w naszych domach. Najlepszą chwilą na podjęcie decyzji o zakupie tego urządzenia jest remont kuchni. Jednak zmywarkę można też podłączyć w każdym innym, zupełnie dowolnym momencie. Prace instalacyjne nie są skomplikowane i z powodzeniem można przeprowadzić je samodzielnie.

Zmywanie w zmywarce jest wygodne i komfortowe. Ponadto ogranicza się w ten sposób zużycie wody i energii, potrzebnej do jej podgrzania. Nic zatem dziwnego, że ten sprzęt AGD jest już obecny w większości polskich gospodarstw domowych. Dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze go nie posiadają brzmi: zmywarka nie wymaga podłączenia do specjalnie przeznaczonej na ten cel instalacji. Choć z drugiej strony - konieczne jest zasilenie jej prądem i bieżącą wodą oraz zagwarantowanie odpływu ściekowego.

Miejsce na zmywarkę do naczyń

zmywarkę warto przewidzieć w projekcie kuchni, ale bez problemu można podłączyć ją w dowolnym momencie
zmywarkę warto przewidzieć w projekcie kuchni, ale bez problemu można podłączyć ją w dowolnym momencie jackietrains-morguefile

Zmywarkę można przewidzieć w pierwotnym projekcie kuchni lub wygospodarować na nią miejsce nawet kilka lat po ostatecznym urządzeniu tego wnętrza. Najlepiej i jednocześnie najprościej pod względem instalacyjnym jest, gdy urządzenie to może stanąć obok szafki zlewozmywakowej.

Przed dokonaniem zakupu powinniśmy ocenić jaką ilością wolnego miejsca dysponujemy, gdyż sprzęty te oferowane są w zróżnicowanych wymiarach. W celu pozyskania dodatkowej przestrzeni można np. zrezygnować z jednej z szafek kuchennych.

Zmywarki do naczyń mają standardowo szerokość 60 lub 45 cm. Są głębokie na 60 cm i wysokie na 85 cm. W większości przypadków wyposaża się je w nóżki, które pozwalają na nieznaczną regulację wysokości (o około 2 - 4 cm). W niektórych modelach można zdjąć właściwy blat, co umożliwia ustawienie sprzętu pod ciągiem roboczego blatu kuchennego. Nieco mniejsze wymiary mają zmywarki przeznaczone do zabudowy (55 cm szerokości i 82 cm wysokości). Jednak w ich przypadku pomiar miejsca ustawienia wymaga szczególnej staranności. Pamiętajmy, że gdy zmywarka zostanie zasłonięte płytami meblowymi wszelkie przeróbki będą trudne lub wręcz niemożliwe.

Ciekawym rozwiązaniem są małe, kompaktowe urządzenia do zmywania, które ustawia się na blacie kuchennym. Przypominają one swoim wyglądem domową mikrofalówkę i praktycznie nie potrzebują więcej miejsca niż właśnie ona. Są to zmywarki przeznaczone do małych kuchni, w których ustawienie standardowych rozmiarów sprzętu jest niemożliwe. Ze zmywarek nablatowych chętnie korzystają przede wszystkim najemcy mieszkań, bezdzietne pary oraz single.

Podłączenie zmywarki - doprowadzenie wody do zmywarki

Podłączenie zmywarki zacznijmy od najprostszej rzeczy, czyli podłączenia do ujęcia bieżącej wody. Sprzęty te najczęściej zasila się wodą zimną, choć są i takie, które mogą pobierać wodę o temperaturze do 60°C. Te należą jednak raczej do rzadkości, a opłacalność ich wykorzystywania widzą przede wszystkim osoby, które wodę użytkową podgrzewają za pomocą alternatywnych źródeł energii (np. kolektorów słonecznych, pomp ciepła, itp.).

Każda zmywarka wyposażona jest w wąż wodny. W zależności od producenta wąż ten może mieć długość 120, 150 lub 180 cm. Jeśli dołączony do urządzenia wąż jest dla nas za krótki – należy postarać się nabyć jego dłuższy zamiennik. Nie poleca się przedłużania węży wodnych, gdyż najczęściej skutkuje to przeciekaniem z nich wody na łączeniu.

Podłączenie zmywarki ciąg dalszy

Najprostszym sposobem na doprowadzenie wody do zmywarki jest podpięcie jej pod baterię zlewozmywakową. Dlatego podłączenie zmywarki powinniśmy zacząć zakręcenia głównego zaworu wodociągowego w mieszkaniu i zdemontować baterię. Woda do niej doprowadzona jest dwoma przewodami (tzw. zimnym i ciepłym). Na przewodzie z wodą zimną montuje się czerpalny zawór trójdrogowy, a na pozostałym – zgodnie z potrzebą – wkręca przedłużkę. Do zamontowanego zaworu podpinamy końcówkę węża zmywarki. Jeśli jest na nim zawór bezpieczeństwa – trzeba pamiętać, aby końcówka przyłączeniowa zainstalowana została pionowo w dół. Niektóre przyłączenia mogą wymagać zastosowania dodatkowych uszczelek.

Szczelność przedłużonej instalacji wodnej sprawdzamy poprzez odkręcenie zaworu głównego, a następnie ponownie – po pierwszym uruchomieniu zmywarki. Najlepsze do tego rodzaju podłączeń są baterie sztorcowe, które umożliwiają ukrycie węży i zaworów w szafce zlewozmywakowej. W ich przypadku łatwiej jest też wykonać połączenia, ponieważ mamy do czynienia z giętkimi i wygodnymi wężykami.

**Sprawdź:

Jak dbać o zmywarkę do naczyń

**

Odprowadzenie ścieków ze zmywarki

zmywarka ogranicza zużycie wody oraz energii potrzebnej do jej podgrzania
zmywarka ogranicza zużycie wody oraz energii potrzebnej do jej podgrzania vilhelm-morguefile

Większość zmywarek posiada też od nowości własne węże ściekowe, czyli rurki odprowadzające z urządzeń zużytą wodę. I te miewają różne długości, ale odpływ można akurat dowolnie przedłużać. W tym przypadku nietrudno o uzyskanie szczelności.

Ważniejsze jest odprowadzenie ścieków pod właściwym spadkiem. Nie chodzi tu tyle o niespływanie zużytej wody ze zmywarki, co o zapobiegnięcie wydobywania się z niej przykrego zapachu.

Jeśli w kuchni nie ma odpływu, pod który można byłoby bezpośrednio podłączyć zmywarkę – można do tego celu wykorzystać syfon zlewozmywaka. Wówczas należy górną kształtkę syfonu zastąpić kształtką posiadającą podłączenie boczne. Podłączenie to posłuży do podpięcia pod nie rurki odpływowej od zmywarki.

Aby podczas użytkowania nic się nie rozłączało – dla pewności można zastosować obejmę zaciskową. Warto pamiętać, że właściwa wysokość dla węża odpływowego od zmywarki przy jego ujściu do syfonu to przynajmniej 40 cm. Zachowanie takiego właśnie spadku uchroni nas przed niepożądanymi zapachami z rur kanalizacyjnych. Podłączenie zmywarki dobiega końca. Wystarczy ją teraz podłączyć do prądu.

Zasilenie zmywarki energią elektryczną

Zasilenie energią elektryczną to już ostatni etap podłączania zmywarki. Wszystkie dostępne na rynku urządzenia pracują przy napięciu znamionowym 230 V i wszystkie mają kabel elektryczny z wtyczką. Podłączenie kabla wyjaśnień nie wymaga, warto jednak zwrócić uwagę użytkowników zmywarek na to, czego ze względów bezpieczeństwa robić nie należy. Zmywarki nie powinny przede wszystkim pracować na przedłużaczach.

Zgodnie z przepisami  powinno podłączać się je bezpośrednio do gniazd posiadających uziemienie. Inną kwestią jest usytuowanie tych gniazd w pomieszczeniu kuchennym. Jeśli zmywarka zostanie ustawiona obok zlewozmywaka, co robi się najczęściej – w tej okolicy powinno również znajdować się gniazdko elektryczne. Pamiętajmy w tej sytuacji o możliwości jego bezpośredniego kontaktu z wodą. Choć obowiązek montowania gniazd bryzgoszczelnych w kuchniach nie istnieje, to może warto rozważyć założenie takiego gniazda. Zwłaszcza, gdy w domu są dzieci.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl