Syfon do wanny – jak działa? Dlaczego jest ważny?
Wanna jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia łazienki, szczególnie dla wszystkich, którzy lubią zażywać dłuższych, odprężających kąpieli. Taki domowy relaks pomoże pozbyć się zmęczenia po całym dniu czy odprężyć po stresujących chwilach. Aby korzystanie z wanny było komfortowe i bezproblemowe, a jej konserwacja łatwa, konieczna jest dobrze działająca armatura, której zadaniem będzie skuteczne i szybkie odprowadzenie zużytej wody do kanalizacji.
Obok instalacji kanalizacyjnej oraz gazowej w domu znajduje się także instalacja wodnokanalizacyjna. Jej istotnymi komponentami są syfony, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji, np. syfony do wanien. Ponieważ poszczególne instalacje różnią się od siebie, należy odpowiednio dobrać do niej rodzaj syfonów. Ich właściwe dopasowanie pozwoli także zatrzymać wszelkie zabrudzenia, osady czy włosy podczas spuszczania wody z wanny, dzięki czemu nie dojdzie do zapchania rur kanalizacyjnych.
Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór modelu syfonu do swojej wanny, zwracając uwagę m.in. na to, jakie filtry, zabezpieczenia czy dodatkowe koszyczki posiada. Warto wspomnieć, że syfony wannowe starego typu będą pasować jedynie do starszych modeli wanien i brodzików, a nowoczesna ceramika wymaga innych rozwiązań technicznych. Sprawdź, jak wybrać syfon do swojej łazienki!
Rodzaje syfonów wannowych – samoczyszczący i czyszczony od góry
W ofercie wiodących sklepów z wyposażeniem do domu i łazienki, takich jak lazienkaplus.pl, znajdziesz szeroki wybór różnych rodzajów syfonów. Bez trudu dopasujesz więc model odpowiadający na twoje potrzeby. Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, to wybór mechanizmu działania. Co masz do wyboru?
- Modele typu klik-klak z funkcją czyszczenia od góry – są wyposażone w specjalny kosz czyszczący, który zbiera i zatrzymuje wszelkie nieczystości. Aby kontrolować poziom wody w wannie, zamyka i otwiera się je poprzez przyciśnięcie korka. Można to robić nawet stopą, co stanowi wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób starszych i z ograniczoną mobilnością. Syfon czyszczony od góry to dobre rozwiązanie zwłaszcza do niskich wanien.
- Syfony przelewowo-odpływowe – wyróżnia je przede wszystkim fakt, że są samoczyszczące. Dzięki specjalnemu systemowi, wraz z przepływem wody usuwane są wszystkie mniejsze zabrudzenia, co niweluje zagrożenie zatkania odpływu, które może prowadzić do awarii kanalizacji. Ten typ syfonów sprawdzi się zwłaszcza w wannach o niestandardowych wymiarach czy kształtach oraz nietypowej odległości między otworem przelewowym, a odpływem.
Syfon automatyczny do wanny czy syfon wannowy klik-klak – który lepszy?
Duże znaczenie przy wyborze syfonu ma to, jaką wannę masz w łazience. Nie tylko ze względów estetycznych (dobrze jest dobrać jego kolor do samej wanny i wystroju łazienki, np. metalowy, miedziany, biały, czarny czy złoty), ale też kształt oraz budowę poszczególnych komponentów. Różne rodzaje wanien wymagają innego wykończenia. Konkretne modele syfonów będą pasować do wanien żeliwnych, stalowych czy z tworzywa sztucznego.
Do wanny wolnostojącej na dłuższych nóżkach lub oryginalnie zabudowanej dobrym wyborem będzie syfon wannowy przedłużany. Ułatwi czyszczenie odpływu i całej instalacji, a elementy, które wystają będą estetycznie wyglądać. Natomiast do płytszych wanien, umieszczonych tuż nad posadzką, lepiej sprawdzą się niskie syfony wannowe.
Kolejnym kryterium podziału syfonów jest sposób ich obsługi. Wyróżniamy:
- syfony wannowe klik-klak – oparte na tradycyjnych wciskanych korkach. W przypadku korka klik-klak wystarczy go nacisnąć, aby zamknąć lub otworzyć odpływ wody.
- syfony automatyczne – wyposażone w pokrętło, które znajduje się ponad poziomem wody. Są najczęściej wybierane, ponieważ otwieranie i zamykanie odpływu nie wymaga moczenia rąk, co jest praktyczną alternatywą dla tradycyjnych korków i wygodnym rozwiązaniem.
Jak wybrać najlepszy syfon wannowy?
Aby wybrać najlepszy syfon wannowy do łazienki, warto sprawdzić jakość jego wykonania. Jeśli będzie niewystarczająca, syfon wannowy może zacząć przeciekać albo być nieodporny na działanie wysokich temperatur lub działanie środków czyszczących. Do wanny używamy zazwyczaj środków obojętnych chemicznie, jednak w przypadku np. zatkania włosami lub nieczystościami rur, stosuje się żrące detergenty i wrzątek, na które syfon powinien być odporny.
Istotna jest także kwestia montażu. Możesz zdecydować się na klasyczny syfon lub model podtynkowy, który lepiej wygląda, ponieważ większość elementów jest zakrytych. Jednak wiąże się to z utrudnionym dostępem do nich, np. podczas awarii. Kluczowe są oczywiście także precyzyjne pomiary – sprawdź, jaka długość oddziela przelew i odpływ kanalizacyjny oraz dobierz korek do syfonu.
Podsumowując, żeby wybrać najlepszy syfon wannowy, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:
- rodzaj wanny,
- to, czy jest wolnostojąca, czy w zabudowie,
- średnicę i głębokość odpływu,
- odległość odpływu od otworu przelewowego,
- jakość i materiał wykonania syfonu,
- jego design i kolor (aby korespondował ze stylem wanny i aranżacją łazienki),
- dodatkowe przyłącze, np. w przypadku, gdy do instalacji chcesz podłączyć pralkę.
Montaż syfonu w wannie
Wybranie odpowiednio dopasowanego syfonu to połowa sukcesu – mogą w tym pomóc wyszkoleni, profesjonalni konsultanci sklepu z wyposażeniem łazienki, którzy posiadają niezbędną wiedzę i znajomość tej kategorii, np. obsługa klienta sklepu lazienkaplus.pl. Takie zakupy będą nie tylko komfortowe, ale też trafione.
Kolejnym krokiem jest prawidłowy montaż syfonu wannowego, który także warto zostawić profesjonalistom, ponieważ jakakolwiek, nawet minimalna, nieszczelność może skutkować zalaniem łazienki.
Najważniejsze, aby upewnić się, że syfon idealnie mieści się i przylega do odpływu, a jego wszystkie elementy znajdują się w odpowiedniej odległości od otworu przepływowego i przyłączy. Poprawnie zamontowany do wanny syfon stanowi gwarancję bezproblemowego napełniania jej wodą oraz odprowadzenia tej zużytej do kanalizacji. Bez tego, możesz zapomnieć o relaksujących kąpielach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?