Kolor we wnętrzu - zasady doboru barw

Wojciech Lechowski
Dobierając kolory kierujemy się oczywiście własnymi upodobaniami, ale oprócz nich warto także uwzględniać ogólnie przyjęte zasady doboru barw.
Dobierając kolory kierujemy się oczywiście własnymi upodobaniami, ale oprócz nich warto także uwzględniać ogólnie przyjęte zasady doboru barw. Annie Spratt unsplash.com
Aranżację wnętrz dobrze jest rozpoczynać od określenia kolorystyki urządzanej przestrzeni. Kolor jest bowiem elementem decydującym zarówno o estetyce i harmonii pomieszczenia, jak również o naszym samopoczuciu podczas przebywania we wnętrzu.

Jak dobrać kolory we wnętrzu?

Dobierając kolory kierujemy się oczywiście własnymi upodobaniami, ale oprócz nich warto także uwzględniać ogólnie przyjęte zasady doboru barw. Kiedy zostaną one zestawione odpowiednio – w pomieszczeniu zapanuje ład i porządek. „Odpowiednio”, oznacza w tym przypadku zrównoważone zestawienie kolorów ciemnych i jasnych, intensywnych i neutralnych, jak również dobieranie ich na zasadzie kontrastu.

Kolory ciemniejsze i bardziej intensywne pochłaniają promienie słońca i nadają wnętrzu intymności.
Kolory ciemniejsze i bardziej intensywne pochłaniają promienie słońca i nadają wnętrzu intymności. Jarmoluk Pixabay

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że odpowiednio dobrany kolor jest w stanie ukryć pewne wady architektoniczne i skorygować nieodpowiednie proporcje pomieszczenia. Kiedy np. pomalujemy dwie przeciwległe w stosunku do siebie ściany na tę samą ciemną barwę – uzyskamy optyczne przybliżenie ich do siebie. Kiedy natomiast zastosujemy kolor jasny – ściany sprawią wrażenie położonych dalej od siebie. Oznacza to, że przy użyciu odpowiedniego koloru można optycznie skrócić, wydłużyć, poszerzyć, zwęzić, obniżyć lub podwyższyć pomieszczenie.

Przeczytaj: Malarskie triki, by ukryć wady wnętrza

Poza tego rodzaju zabiegami – kolor nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia. Barwy oddziałują na psychikę człowieka i mogą koić, pobudzać, a nawet drażnić. Z tego też powodu kolorystyka ścian powinna także zostać przemyślana pod kątem funkcji, jaką pełni pomieszczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl