Komfort zaczyna się już od progu

Redakcja
Jak wskazuje badanie Eurostatu z 2011 roku, blisko połowa Polaków mieszka w budynkach wielorodzinnych. Własne "M" w bloku czy kamienicy wiąże się ze stałą bliskością sąsiadów i odgłosami dochodzącymi z klatki schodowej. Co zatem zrobić, aby zwiększyć komfort takiego mieszkania?
Komfort zaczyna się już od progu

Należy pamiętać, że kluczowe znaczenie mają w tym przypadku dobrze dobrane drzwi wejściowe. Czesław Suski, ekspert z firmy CAL, producenta drzwi drewnianych, mówi:

- Aby drzwi wejściowe do mieszkania były solidną barierą chroniącą nas przed hałasami z klatki schodowej, przeciągami i włamaniami, przy ich wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na parametry izolacyjności akustycznej, właściwości antywłamaniowe oraz prawidłowo przeprowadzony montaż.

Ciepłe zacisze

Hałasy z klatki schodowej, słyszalne mimo zamkniętych drzwi, docierają do mieszkania niezależnie od pory dnia. Krzyki dzieci, szczekanie psów wyprowadzanych na spacer czy stukanie obcasami - różnorodność uciążliwych odgłosów jest naprawdę spora. - Jeżeli wybierzemy drzwi zewnętrzne z wysokim wskaźnikiem izolacji akustycznej, dźwięki z klatki schodowej nie będą docierały do mieszkania. Wskaźnik ten określany jest przez producentów jako "Rw" i pozwala ocenić, przed jak głośnymi hałasami dochodzącymi zza drzwi będziemy chronieni. Dla mieszkań w bloku wskaźnik ten nie powinien być niższy niż 28 dB, jednak każde kolejne 3 dB to dwukrotne zmniejszenie natężenia hałasu, dlatego warto zainwestować w drzwi o wyższym współczynniku - radzi ekspert CAL-a. Wysoka izolacja akustyczna drzwi wejściowych pomoże nam także uniknąć przenikania dźwięków z wnętrza mieszkania na klatkę.

Mieszkania w budynkach wielorodzinnych narażone są też na liczne przeciągi. Przyczyniają się do tego otwarte okna na klatkach i będące w nieustannym ruchu drzwi wejściowe do budynku. Odpowiednie zamontowanie drzwi wejściowych pozwoli uniknąć nieprzyjemnych ciągów powietrza przy podłodze oraz uchroni nas przed zapachami z klatki schodowej i innych mieszkań. Niestety, w wielu blokach czy kamienicach praktykuje się palenie papierosów na klatce. Nawet przy zamkniętych, ale źle doszczelnionych drzwiach, czuć wówczas dym. Dla wielu nosów nieprzyjemne są też zapachy dochodzące z cudzych kuchni. Jeśli nie interesuje nas menu Pani Zosi spod piątki, trzymajmy się rady eksperta: - Drzwi powinny być wyposażone w dobrej jakości uszczelki między skrzydłem i ościeżnicą, one również izolują od hałasu i niepożądanych zapachów. By chronić przed ciągami powietrza i zapachami, bezwzględnie należy ponadto zamontować próg wejściowy stały lub opadający, który sprawia mniejsze utrudnienia komunikacyjne - mówi Czesław Suski.

Zamki są ważne, ale...

Priorytetem przy wyborze drzwi zewnętrznych do mieszkań są także ich właściwości antywłamaniowe. Drzwi solidne i wyposażone w dobrej jakości zamki stawią opór włamywaczom. - Często zapominamy jednak o tym, że o skuteczności zabezpieczeń antywłamaniowych drzwi nie decyduje liczba zamków, które zamontujemy, ale ich działanie. Zdecydowanie lepiej zainwestować w jeden, solidny zamek wielopunktowy czy dwa zamki zapadkowe, niż w całą armię blokad i łańcuszków o wątpliwej jakości - mówi ekspert z firmy CAL. Duża ilość zabezpieczeń przy drzwiach wejściowych może dodatkowo okazać się zgubna podczas konieczności szybkiej ewakuacji. Zbyt długie otwieranie drzwi uniemożliwi nam opuszczenie mieszkania w odpowiednio szybkim czasie, np. w przypadku pożaru. Częstą praktyką włamywaczy jest wchodzenie do niezamkniętych mieszkań, dlatego pamiętajmy o każdorazowym przekręceniu klucza w drzwiach po wejściu do mieszkania lub stosujmy zamki automatyczne.

Drzwi standardowe, czyli jakie?

Dobranie rozmiaru drzwi wejściowych do mieszkań w bloku nie stanowi problemu dzięki standardowym wymiarom otworów na nie przeznaczonych (światło przejścia w zamontowanych drzwiach powinno wynosić minimum 80x200 cm). Co ciekawe, kluczem w przypadku wyboru ich wyglądu powinien być brak znaczących wyróżników. Malowane na jednolity, stonowany kolor, pasujące do innych drzwi na klatce schodowej, nie przyciągną uwagi złodzieja. W przypadku mieszkań w bloku najlepiej sprawdzą się drzwi płytowe, o prostej formie.

Czytaj także:

Drzwi wejściowe okiem ubezpieczyciela, czyli na co zwracają uwagę firmy ubezpieczeniowe?

Inaczej jest z drzwiami do mieszkań w kamienicach, których układ i wygląd zostały zaprojektowane np. przed wojną. - Znalezienie gotowego modelu drzwi, który pasowałby do niestandardowych otworów jest prawie niemożliwe. W takich przypadkach, aby zachować kształt i formę zabudowy klatki schodowej, zleca się projekt drzwi na zamówienie. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku drzwi drewniane w tradycyjnej konstrukcji ramowo-płycinowej lub płytowej z naklejonymi drewnianymi aplikacjami ozdobnymi, które mogą zostać dostosowane do rozmiarów otworu w ścianie, a dodatkowo wpisują się w klimat stylowych dekoracji kamienic - radzi Czesław Suski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl