Krzesło Panton i Spotty - Pop design

Dominika Pawlak
Twórcy nurtu to prowokatorzy, celowo rezygnowali z tzw. „dobrego designu” na rzecz jednorazowych i tanich produktów. Początek tego kierunku to lata 1960-1970, kiedy pojawiły się  sztuczne tworzywa, płyty sklejkowe. Projektanci wykorzystywali również papier. Miejsce szlachetnej stali, skóry i drewna zastąpiły nowe surowce.

Inspiracje komiksami i ilustracjami reklamowymi

Projektanci inspirowali się kulturą masową – komiksami i ilustracjami reklamowymi. Jedną z ikon tego okresu jest Andy Warhol. Zanim zaczął produkcję słynnych sitodruków z portretami celebrytów i zupki Cambell, zajmował się ilustracją. Był również dobrym rysownikiem – tworzył projekty dla agencji reklamowych i rysunki butów. Wytwarzano obiekty, które można określić raczej jako gadżety. Były one dekoracyjne i łatwo trafiały w ręce młodego konsumenta. Designerzy inspirowali się stylistyką science fiction, estetyką hipisowską, czy imagiem grup rokowych. Panowała atmosfera twórczej swobody.

Krzesło Panton i Spotty - Pop design
Krzesło Panton i Spotty - Pop design

Krzesła Panton i Spotty - idealne do pokoju dziecka

Duński projektant Verner Panton stworzył projekty cechujące się zróżnicowaną kolorystyką, opływowymi kształtami mebli, geometrycznym wzornictwem tkanin. Projektował również wnętrza architektoniczne, lampy, dywany. Żył w latach 1926-1998, ale dzięki swoim optymistycznym projektom, uznany został za prekursora stylu lat 60. Typowym przykładem designu tego okresu jest krzesło Panton. Uformowane zostało z żywicy syntetycznej – lśniące i eleganckie o miękkiej linii. Występuje w wielu kolorach.

Krzesło Panton i Spotty - Pop design
Krzesło Panton i Spotty - Pop design

Innym symbolem estetyki lat 60 jest krzesło Spotty Petera Murdocha. W 1967 projektant rozszerzył produkcję i nazwał Those Things. Krzesła, stołki, stoły były przeznaczone głównie dla młodych osób i dzieci. Ciekawostką jest, że ponad 76 tysięcy zostało sprzedane w 1967 roku w cenie około 1 £. Pop meble w swoim zamierzeniu były jednorazowe, więc niewiele z nich przetrwało. Spotty krzesło zostało wykonane z poliuretanowego, laminowanego papieru. Można znaleźć je w kolekcji Muzeum Alberta i Viktorii w Londynie.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl