Inspiracje komiksami i ilustracjami reklamowymi
Projektanci inspirowali się kulturą masową – komiksami i ilustracjami reklamowymi. Jedną z ikon tego okresu jest Andy Warhol. Zanim zaczął produkcję słynnych sitodruków z portretami celebrytów i zupki Cambell, zajmował się ilustracją. Był również dobrym rysownikiem – tworzył projekty dla agencji reklamowych i rysunki butów. Wytwarzano obiekty, które można określić raczej jako gadżety. Były one dekoracyjne i łatwo trafiały w ręce młodego konsumenta. Designerzy inspirowali się stylistyką science fiction, estetyką hipisowską, czy imagiem grup rokowych. Panowała atmosfera twórczej swobody.


Krzesła Panton i Spotty - idealne do pokoju dziecka
Duński projektant Verner Panton stworzył projekty cechujące się zróżnicowaną kolorystyką, opływowymi kształtami mebli, geometrycznym wzornictwem tkanin. Projektował również wnętrza architektoniczne, lampy, dywany. Żył w latach 1926-1998, ale dzięki swoim optymistycznym projektom, uznany został za prekursora stylu lat 60. Typowym przykładem designu tego okresu jest krzesło Panton. Uformowane zostało z żywicy syntetycznej – lśniące i eleganckie o miękkiej linii. Występuje w wielu kolorach.


Innym symbolem estetyki lat 60 jest krzesło Spotty Petera Murdocha. W 1967 projektant rozszerzył produkcję i nazwał Those Things. Krzesła, stołki, stoły były przeznaczone głównie dla młodych osób i dzieci. Ciekawostką jest, że ponad 76 tysięcy zostało sprzedane w 1967 roku w cenie około 1 £. Pop meble w swoim zamierzeniu były jednorazowe, więc niewiele z nich przetrwało. Spotty krzesło zostało wykonane z poliuretanowego, laminowanego papieru. Można znaleźć je w kolekcji Muzeum Alberta i Viktorii w Londynie.

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?