Kupujemy pralkę – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pralce

Katarzyna Laszczak
Wybór pralek jest ogromny. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, żeby kupić taką pralkę, jaką potrzebujemy.
Wybór pralek jest ogromny. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, żeby kupić taką pralkę, jaką potrzebujemy. Bosch
Kupując pralkę, dopasowaną do naszych potrzeb, trzeba skupić się na pięciu podstawowych rzeczach. Oto one.

Kupienie pralki nie jest żadnym problemem. Ale jak wybrać odpowiednią pralkę spośród setek modeli? Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę? Wystarczy skupić się na pięciu podstawowych elementach. 

1. Ładowność pralki a jej wymiary

Ponieważ mieszkania rzadko nas rozpieszczają powierzchnią, zmierzmy dokładnie ile miejsca możemy przeznaczyć pod pralkę. Pamiętajmy, żeby uwzględnić dodatkowe ok. 8 cm na wystające elementy, takie jak przyłącza wody (ten element nie jest uwzględniany w wymiarach pralki, podawanych przez producentów). Do mniejszych pomieszczeń korzystnym rozwiązaniem jest pralka ładowana od góry – będzie ona węższa niż pralka ładowana od przodu. Jednak uwaga – taka pralka będzie też miała bęben o mniejszej pojemności.
Innym rozwiązaniem oszczędzającym przestrzeń są pralki typu slim. Wyróżniają się one małą głębokością, a dodatkowo można praktycznie wykorzystać ich wierzch.

2. Dobieramy pojemność bębna pralki

Najważniejszym elementem użytkowym pralki jest bęben – wybierając pralkę trzeba wziąć pod uwagę jego pojemność oraz rodzaj. Pojemność bębna dobieramy w zależności od tego, ilu członków liczy nasza rodzina oraz tego – jak często robimy pranie.
Optymalna pojemność bębna dla singla to ok. 4-4,5 kg, dodatkowe 2 kg przydadzą się kilkuosobowej rodzinie. Z kolei przy większej liczbie pociech, gdzie pranie trzeba robić prawie codziennie, sprawdzi się pralka z bębnem o pojemności powyżej 7 kg – mówi Maciej Cisek, ekspert Max Elektro.
Ważny jest też rodzaj bębna, który wpływa na efektywność prania. Pralki z bębnami o strukturze diamentu sprawdzają się przy delikatnym praniu (zapobiegają zaciąganiu się tkanin). Struktura plastrów miodu (tzw. SoftCare) sprawia, że ubrania nie dotykają podczas prania ścianek bębna, dzięki czemu się nie mechacą. Z kolei bęben typu VarioSoft pokryty jest od środka wypukłymi kroplami, które w zależności od rodzaju obrotów umożliwiają zarówno delikatne, jak i intensywne pranie. Natomiast typ Shiatsu rozluźnia podczas prania włókna tkanin, co umożliwia środkom piorącym głębsze wnikanie w strukturę ubrania.

3. Prędkość wirowania

Wydajność wirowania to kolejny ważna sprawa, którą musimy uwzględnić, kupując pralkę. Większa liczba obrotów na minutę oznacza, że pranie będzie lepiej odwirowane. Jednak ma to i swoje minusy – oznacza głośniejszą pracę pralki oraz… bardziej wygniecione ubrania (czyli więcej prasowania). Ponadto pralki oferujące duże prędkości wirowania są również droższe.
Przedział obrotów w dostępnych na rynku pralkach jest bardzo duży – od 800 do ponad 1500 obrotów na minutę.
– _Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup pralki z prędkością co najmniej 1000 obrotów na minutę oraz możliwością regulacji prędkości wirowania w zależności od naszych preferencji _– dodaje Maciej Cisek.

4. Klasa energetyczna pralki, czyli oszczędzamy prąd

Pralki, tak jak inne urządzenia AGD, są podzielone na klasy energetyczne. Jest to informacja o tym, jakie jest zapotrzebowanie na energię danego urządzenia (wyrażone w kW/h). Do wyboru mamy pralki w siedmiu klasach energetycznych – oznaczonych od A+++ do D. Najmniej energii zużyją pralki klasy A+++, najwięcej – D.
_[i]–_ Jeżeli zależy nam na korzystnych rachunkach za energię elektryczną – wybierzmy pralkę z oznaczeniem A. Przy czym, im więcej plusów przy A, tym mniej zużycia energii, wody, ale i niższy poziom hałasu – [/i]radzi Maciej Cisek.
Wyższa klasa energetyczna pralki niestety oznacza wyższą cenę. Jednak warto zastanowić się nad oszczędnościami, które taka pralka przyniesie. Używając bardziej energooszczędnego urządzenia będziemy płacić niższe rachunki za prąd.

5. Pralka na miarę

Pralki oferują coraz więcej różnych funkcji. Przed jej zakupem warto się zastanowić, na jakich programach nam zależy. Przykładowe, dodatkowe programy to: pranie skrócone, służące jedynie odświeżeniu odzieży, pranie tkanin mieszanych niewymagające sortowania ubrań zgodnie z kolorem, pranie koszul, tryb dla alergików, funkcja ½ wsadu, pranie parowe lub bąbelkowe, czy zabezpieczenie przed dziećmi oraz funkcja łatwego prasowania (zminimalizuje gniecenie się tkanin poprzez stopniowe obniżanie temperatury wody w fazie płukania i odprowadzenie jej bezpośrednio przed wyjęciem prania).

W przypadku liczniejszych rodzin dobrze jest wybrać pralkę z jak największą liczbą różnych możliwości, pozwalającą dobrać je indywidualnie do różnych potrzeb. Warto też zwrócić uwagę na modele, które dają możliwość samodzielnego skonstruowania trybu poprzez dobór temperatury i wirowania. Ciekawym rozwiązaniem są pralki zintegrowane ze smartfonem, pozwalające na zdalne włączanie prania.

Dla osób, które w swej codziennej pracy skazane są na biznesowy dress code, przydatna może być pralka z programem dedykowanym praniu koszul. Dostępne są również pralki z funkcją automatycznego doboru parametrów prania. – Użytkownik określa tylko rodzaj tkaniny wkładanej do bębna i stopień jej zabrudzenia. Od tego momentu, wszystkie parametry prania dopasowywane są automatycznie. Najpierw specjalny inteligentny system waży wsad. Następnie dobiera konieczną ilość wody, optymalizuje czas prania oraz reguluje wysokość obrotów bębna i intensywność płukania – podpowiada Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl