Montaż telewizora na ścianie – o czym pamiętać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Uchwyt, na którym zamontowany będzie telewizor zależy od ściany.
Uchwyt, na którym zamontowany będzie telewizor zależy od ściany. Alehandra13 Pixabay.com
Uchwyty do telewizora posiadają oczywistą przewagę nad szafkami, stolikami, czy tradycyjnymi komodami.  Jest to dostrzegane przez coraz szerszą grupę odbiorców, która decyduje się na powieszenie telewizora na ścianie. Mocowanie telewizora na uchwycie posiada szereg zalet. Jest bardziej odpowiednie dla odbiorników o dużych gabarytach, zapewnia więcej wolnej przestrzeni do zagospodarowania, powoduje niedostępność telewizora dla dzieci, jest niedrogie, uniwersalne i pasuje do tradycyjnych oraz nowoczesnych wnętrz.

Uchwyty RTV spełniają dwie podstawowe funkcje – użyteczną oraz estetyczną. Umożliwiają montaż ogromnych ekranów na stosunkowo niewielkiej powierzchni oraz pozwalają na wyeksponowanie telewizora jako element wystroju wnętrza. Dobór uchwytu odpowiedniego dla posiadanego modelu telewizora jest stosunkowo proste. Należy jednak pamiętać o kliku, pozornie prostych, rzeczach, dzięki którym oszczędzimy nerwy i wystrzeżemy się niepotrzebnych błędów.

Co to VESA?
VESA to akronim sformułowania Video Electronics Standards Association. Jest to standard, który określa rozstaw otworów montażowych w obudowach telewizorów oraz uchwytów RTV. Jeśli nie jesteśmy pewni z jakim standardem jest zgodny nasz telewizor, wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy poszczególnymi otworami. Pamiętajmy, iż pierwsza liczba oznacza odległość pomiędzy dolnym, a górnym otworem, natomiast druga wartość to odległość między otworami w tym samym rzędzie. Jednakże nie powinna zachodzić taka potrzebna, gdyż przeważająca większość modeli uchwytów to konstrukcje uniwersalne, pasujące do otworów o zróżnicowanym rozstawie.

Wysokość montażu uchwytu do telewizora

Telewizor w sypialni zamontowany na ścianie, dzięki uchwytom.
Telewizor w sypialni zamontowany na ścianie, dzięki uchwytom. Multioffice Sp. z o.o., ART

Jeśli pomieszczenie nie ma zbyt dużej powierzchni, a aranżacja na to pozwala, telewizor należy umiejscowić na wysokości oczu. Linia wzroku powinna być skierowana powyżej środkowej linii telewizora. Tak, by osoby oglądające telewizję miały wzrok skierowany na ekran w sposób naturalny. W tego typu przypadkach najlepszym rozwiązaniem są uchwyty statyczne. Maja najprostszą konstrukcję, dzięki temu umożliwiają zamontowanie telewizora najbliżej ściany i są niedrogie.

 Zobacz wideo: Jak zamontować telewizor na ścianie

W przypadku pomieszczeń o większej powierzchni telewizor można montować na nieco większej wysokości, gdyż widzowie będą znajdować się dalej od ekranu. Warto wówczas wybrać produkt o większej funkcjonalności, tj. z regulowanym nachyleniem. Uchwyt tego typu będzie kosztował nieco więcej od uchwytu statycznego, aczkolwiek oferuje możliwość uzyskania optymalnego kąta patrzenia, jeśli zdecydujemy się usiąść bliżej. Dodatkowo dzieci będą z niego zadowolone, gdyż często oglądają telewizję, leżąc na dywanie.

Ergonomia

Opcja regulacji w osi poziomej jest dodatkową funkcjonalnością, którą wybierali głównie właściciele pubów oraz miejsc, gdzie na dużej powierzchni gromadzie się sporo widzów. Zalety tego typu rozwiązania docenili też użytkownicy indywidualni i takie uchwyty zaczęły pojawiać się w gospodarstwach domowych.
Uchwyty RTV będące wyposażone w regulację poziomą są dobrodziejstwem dla osób posiadających duży salon, nierzadko zespolony z aneksem kuchennym, i często oglądają telewizję z różnych miejsc. Tego typu konstrukcja umożliwi odchylenie telewizora w dowolnym kierunku, co gwarantuje najlepszą jakość obrazu, poprzez dobór optymalnego kąta patrzenia na ekran. W dodatku, najczęściej takie uchwyty oferują proste składanie w tzw. Harmonijkę, dzięki czemu odległość telewizora od ściany jest w stanie być prawie taka, jak w przypadku zastosowania uchwytu statycznego.

Możliwość odchylenia telewizora potrafi też być wyjątkowo przydatna dla osób mających utrudniony dostęp do portów. Warto też nadmienić, iż tego typu uchwyty potrafią sprawdzić się w nietypowych i trudnych warunkach. Umożliwiają np. na montaż ekranu w rogu pomieszczenia i odchylenie go o 90 stopni.

Rozmiar telewizora a model wieszaka

To czy uchwyt będzie dobry do posiadanego modelu telewizora jest uzależnione m.in. od przekątnej ekranu. Najczęściej już z opakowania jesteśmy w stanie odczytać informację ile wynosi minimalna, a ile maksymalna pasująca przekątna ekranu. Trzeba szczególnie mocno zwrócić na to uwagę, gdyż wystające ramiona zdecydowanie nie będą się ładnie prezentować. Z drugiej strony montaż zbyt wielkiego telewizora sprawia zagrożenie jego upadku, a do tego możliwe jest ograniczenie jego funkcjonalności poprzez blokowanie maksymalnego odchylenia w pionie i poziomie.

Ciężar telewizora

Nie zapominajmy, iż na rynku w dalszym ciągu znajdziemy telewizory o wadze przekraczającej kilkadziesiąt kilogramów. Z tego powodu ważna jest nie tylko nośność samego uchwytu, ale też rodzaj ściany, na której będzie on wisiał. W przypadku ścian z cegły lub betonu nie trzeba się tym martwić, ale np. w wypadku płyt gipsowo-kartonowych musimy zadbać o możliwie jak największą powierzchnię styku, w celu rozłożenia ciężaru i minimalizację ryzyka upadku.

Pamiętajmy, że wciąż są na rynku telewizory, których masa przekracza kilkadziesiąt kilogramów. Warto zatem pod uwagę wziąć nie tylko nośność uchwytu, ale również rodzaj ściany, na której telewizor ma wisieć. O ile w przypadku cegły lub betonu nie musimy się martwić, to już w przypadku wątłych ścianek działowych, z dużo mniej wytrzymałych materiałów, należy zadbać o jak największą powierzchnię styku, by rozłożyć ciężar i zminimalizować ryzyko upadku. Wybrane modele uchwytów oferują możliwość montażu za pomocą 6 śrub zamiast standardowo 4, co powinno pozytywnie wpłynąć na stabilność całej konstrukcji.

Dobre rady i użyteczne dodatki

Montaż uchwytów RTV jest stosunkowo prosty i zazwyczaj sprowadza się do umiejętności obsługi wiertarki. Aby dodatkowo go ułatwić, niektóre z uchwytów oferują możliwość poziomowania nawet po przykręceniu do ściany.

Po powieszeniu telewizora warto także zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami. Podświetlenie diodami LED poprawni nie tylko walory estetyczne, ale również kontrast, przez co oglądanie telewizji będzie mniej męczące dla oczu.

Nie mniej istotne są również takie detale, jak kątowe kable HDMI czy specjalne płyny czyszczące do ekranów LCD. Warto o nie zadbać, by końcowy efekt był naprawdę powalający.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl