Odkurzacz klasyczny czy pionowy? Ranking typów odkurzaczy

Partnerem cyklu jest Bosch
Czy klasyczny odkurzacz to już przeżytek i nadeszła era odkurzaczy pionowych? A może przeceniamy nowoczesne gadżety i to, co tradycyjne, wciąż nad nimi góruje? Sprawdź, jak działają poszczególne modele odkurzaczy i co je od siebie różni. Który sprawdzi się najlepiej w twoim domu?

Odkurzacz klasyczny – jakie są jego wady i zalety?

Przez klasyczne odkurzacze rozumiemy modele workowe i bezworkowe, które są zasilane za pomocą kabla oraz wyposażone w elastyczną rurę zakończoną i posiadają wymienne końcówki (zwykle w zestawie jest ich kilka przeznaczonych do różnych powierzchni czy zakamarków). Klasyczne odkurzacze workowe zbierają kurz i zanieczyszczenia z podłóg i dywanów do worka tekstylnego lub papierowych worków znajdujących się wewnątrz urządzenia.

Alternatywą dla odkurzaczy workowych są te z pojemnikiem na kurz zamiast worka. W tym przypadku zmniejszamy koszty eksploatacyjne odkurzacza, ponieważ nie musimy kupować worków na kurz.

Na rynku dostępne są także odkurzacze klasyczne z funkcją prania dywanów. Są one jednak znacznie większe i cięższe od zwykłych modeli (które i tak nie grzeszą lekkością i poręcznością). Ponadto klasyczne odkurzacze wymagają zasilania stacjonarnego. Kabel plącze się pod nogami, a gdy w pobliżu nie ma gniazdka (np. w garażu na działce), z takiego urządzenia po prostu nie da się skorzystać.

Jakie są zalety klasycznego odkurzacza? Jeśli kupimy dobry model o odpowiedniej mocy ssącej i dobrych parametrach skuteczności, z pewnością będziemy zadowoleni z efektów sprzątania. Sama praca jest stosunkowo wygodna, jeżeli urządzenie jest wyposażone w teleskopową rurę i można nim komfortowo odkurzać na stojąco. Trzeba się jednak schylić, by je podnieść, podłączyć do gniazdka, przenieść, zwinąć kabel, oraz włączyć i wyłączyć (choć niektóre odkurzacze mają przyciski, które można wciskać stopą, ułatwiające trzy ostatnie czynności). Natomiast ich wadą jest to, że wymagają dość dużo miejsca do przechowywania.

Odkurzacz klasyczny – dla kogo będzie najlepszy?

Dla osób niemających problemów z dźwiganiem i schylaniem się, a także tych, którzy nie chcą wydawać zbyt wiele na odkurzacz. Raczej wyłącznie do użytku domowego z powodu konieczności stałego podłączenia do prądu.

Odkurzacz klasyczny Bosch
Odkurzacz klasyczny Bosch Bosch

Odkurzacz pionowy – czym się różni od klasycznego?

Modele pionowe już jakiś czas goszczą na polskim rynku. Na Zachodzie są jednak znane już od dawna. Takie urządzenia cechują się lekką budową. Mają niewielki pojemnik na zanieczyszczenia zamocowany na rączce.

Zaletą takich urządzeń jest niewątpliwie niezwykła poręczność, lekkość konstrukcji (dobre modele ważą nawet około 2,3 kg, np. Bosch Unlimited Serie | 6 BCS61113) i nieduży rozmiar w porównaniu do tradycyjnych odkurzaczy. Dzięki temu, że model jest pionowy, gdy ustawimy go w szafie, nie zajmie zbyt dużo przestrzeni.

Ponadto odkurzacze tego typu to urządzenia bezprzewodowe, zasilane za pomocą akumulatorów. Nie ma więc żadnych kabli wijących się pod nogami i można korzystać z urządzenia na przykład czyszcząc samochód przed domem, zabrać je na działkę lub do domku letniskowego. Dobre modele np. marki Bosch mają też w zestawie dwa wymienne, niezwykle mocne akumulatory i szybką ładowarkę, co sprawia, że czas pracy jest praktycznie nieograniczony. Co więcej, akumulatory Bosch pasują do innych urządzeń tej marki (np. elektronarzędzi) zasilanych akumulatorowo, więc można je stosować wymiennie.

W pionowych modelach nie stosuje się wymiennych worków. Plastikowy pojemnik na kurz można łatwo opróżnić. Nie trzeba też opróżniać zbiornika dosłownie po każdym sprzątaniu, bo poziom zapełnienia zwykle widać dzięki przezroczystym ściankom, choć bywają nawet zaawansowane technologicznie modele wyposażone w wyświetlacze LCD.

Poznaj funkcjonalności odkurzaczy pionowych Bosch>>>

Odkurzacz pionowy – dla kogo?

Odkurzacz pionowy to ciekawy gadżet, który powinien spodobać się wszystkim – singlom, rodzinom z małymi dziećmi, właścicielom zwierząt. Będzie odpowiedni także dla starszych ludzi oraz wszystkich tych, którzy mają problemy z kręgosłupem i nie mogą dźwigać. Jego lekkość i sprytna konstrukcja (akumulator montowany wysoko przy rączce) sprawiają, że odkurzanie nie wymaga wiele energii.

Taki sprzęt jest też dobry dla posiadaczy małych mieszkań. Nie trzeba zastanawiać się nad wygospodarowaniem specjalnego miejsca na odkurzacz. Pionowe urządzenia może być po prostu powieszone w szafie.

Tego typu odkurzacz jest polecany także alergikom W dobrych modelach montowane są także filtry kasetowe o długiej żywotności. W odkurzaczach marki Bosch mają one membranę Pure Air i dają gwarancję tego, że powietrze wylotowe jest czystsze od powietrza w pomieszczeniu.

Taki sprzęt przyda się nie tylko w domu – może też służyć do odkurzania samochodu.

 

Odkurzacz klasyczny Bosch
Odkurzacz klasyczny Bosch Bosch
Porównanie odkurzacza klasycznego i pionowego - infografika
Porównanie odkurzacza klasycznego i pionowego - infografika Bosch

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl