Ogrzewanie podłogowe a wykładzina. Jaką wykładzinę wybrać?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
To co wybierzemy na podłogę ogrzewaną zależy głównie od rodzaju pomieszczenia.
To co wybierzemy na podłogę ogrzewaną zależy głównie od rodzaju pomieszczenia. Pixabay
Coraz częściej decydujemy się na nowoczesne rozwiązania w naszych domach i mieszkaniach np. na ogrzewanie podłogowe. Wybierając taką formę ogrzewania musimy także wiedzieć czym możemy je pokryć. Czy wybierając wykładzinę podłogową, zrobimy dobrze?

Jeżeli w naszym mieszkaniu jest ogrzewanie podłogowe i zastanawiamy się co możemy położyć na podłogę to powinniśmy kierować się dwiema kwestiami, a mianowicie:

  • podłoga powinna posiadać mały opór cieplny,
  • materiał powinien być podatny na wahania temperatury i różną wilgotność.

Jeżeli wybierzemy inaczej to podłoga może szybko się zniszczyć, a koszty ogrzewania będą bardzo wysokie.
Najlepiej na podłodze ogrzewanej sprawdzą się płytki ceramiczne, kamienne lub panele LVT a także niektóre rodzaje parkietu, deski warstwowej i paneli laminowanych. Nie każdy o tym wie, że na ogrzewanej podłodze można także ułożyć wykładzinę dywanową, PCW lub linoleum.

Najlepiej na podłodze ogrzewanej sprawdzą się płytki ceramiczne, kamienne lub panele LVT a także niektóre rodzaje parkietu, deski warstwowej i paneli
Najlepiej na podłodze ogrzewanej sprawdzą się płytki ceramiczne, kamienne lub panele LVT a także niektóre rodzaje parkietu, deski warstwowej i paneli laminowanych. Pixaba

Podłoga i wykładzina

Większość wykładzin dywanowych  mogą być montowane na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym…jednak musimy zwracać uwagę bo bywają i takie, które nie powinny się tam pojawić. Wykładzina, która nadaje się na podłogę ogrzewaną powinna posiadać piktogram  (np. odwrócona litera S jako symbol instalacji, a nad nią strzałki skierowane w górę) co oznacza pozwolenie producenta na montaż na instalacji grzewczej.
- Większość producentów wykładzin, szczególnie z PCW, narzuca ograniczenie dotyczące maksymalnej dopuszczalnej temperatury – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. - Nadają się na posadzki z ogrzewaniem podłogowym, ale temperatura posadzki nie może być wyższa niż np. 27°C – 28oC. Stąd nie możemy dowolnie „podkręcać” ogrzewania podłogowego. Jeśli jest taka możliwość, należy stosować ograniczniki ciepła – podkreśla specjalista.
Warto szukać także informacji na temat oporu cieplnego. Parametr ten nie powinien przekraczać 0,17 m² K/W. Przy wykładzinach dywanowych znaczenie może mieć też waga runa – najlepiej, jeśli nie przekracza ona wartości 1000-1300 g/m².
Wykładzina powinna być na podkładzie z syntetycznej juty, włókno i rodzaj wykładziny nie ma tu znaczenia.

Wykładzina z podkładem czy bez?

W przypadku montażu wykładziny na podłodze ogrzewanej zaleca się nie stosowanie podkładu. Jednak niektórzy właściciele domów robią inaczej.

Jeżeli zdecydujemy się na wykładzinę na ogrzewanej podłodze to pamiętajmy, żeby wybrać taką którą zaleca producent.
Jeżeli zdecydujemy się na wykładzinę na ogrzewanej podłodze to pamiętajmy, żeby wybrać taką którą zaleca producent. Pixabay

W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy wybrana wykładzina może być stosowana razem z podkładami. Może się bowiem okazać, że wykładzina, która świetnie sprawdzi się na samej podłodze, razem z podkładem będzie miała bardzo duży opór cieplny. Wówczas cała instalacja może okazać się bardzo nieekonomiczna i mimo wysokich kosztów, pomieszczenie nie będzie odpowiednio ogrzane – mówi Andrzej Sienkiewicz.

Wykładzina powinna być dokładnie przyklejona do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju odpornego na działanie temperatury do 50ºC

Wykładzina dywanowa czy PCW?

W przypadku kiedy ogrzewanie podłogowe występuje w całym domu w różnych pomieszczeniach możemy położyć co innego…np. w sypialni wykładzinę dywanową a w innych pokojach PCW lub podłogę drewnianą. Wykładzina PCW ma niewielką grubość (od 0,8 do 4,5 mm) dzięki czemu dobrze przekazuje ciepło i dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie spowodowane zmianami temperatur.
- Wykładziny z PCW charakteryzują się mniejszym oporem cieplnym niż wykładziny dywanowe. Z tego powodu szybciej się nagrzeją, ale niestety, szybciej też ostygną – mówi przedstawiciel firmy NOVA.
W przypadku wykładzin z PCW wpływ na wielkość oporu cieplnego będzie miała głównie grubość wykładziny. Np. grubsze, tzw. wykładziny PCW akustyczne, charakteryzują się wyższą wartością oporu cieplnego w stosunku do pokryć z cieńszego tworzywa.
W odniesieniu do wykładzin dywanowych problem jest bardziej złożony – dwie podobne do siebie wykładziny, o podobnej wadze runa, mogą mieć różne opory cieplne. W innym przypadku - wykładziny o różnej wadze runa mają takie same opory cieplne. Wpływ na to mogą mieć np. materiały runa, podkładu, spoiwa, a także gęstość runa, podziałka, czy nawet ilość pęczków na metrze kwadratowym.

To czy wybierzemy wykładzinę dywanową czy PCW zależy od konkretnego pomieszczenia. Jeżeli zależy nam na szybkim nagrzaniu podłogi wybierzmy PCW. Jeśli jednak lubimy po przebudzeniu dotknąć stopami czegoś miękkiego i delikatnego to zdecydujmy się na wykładzinę dywanową.
Pamiętajmy, że wybierając wykładzinę na podłogę ogrzewaną stosujmy się do zaleceń producenta. Jeśli on sam nie rekomenduje swojej wykładziny do takiego zastosowania, lepiej nie ryzykować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl