Ogrzewanie podłogowe – dlaczego jest tak popularne?

Partnerem cyklu jest Econovli
Unsplash
Przyjemne ciepło w domu da się zapewnić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie praktycznego ogrzewania podłogowego, które cieszy się olbrzymią sympatią użytkowników już od pewnego czasu.

Skąd bierze się tak wielkie zainteresowanie właśnie takim produktem? Czy rzeczywiście warto zdecydować się na ogrzewane posadzki w swoich domach i mieszkaniach? Więcej na ten temat napiszemy w dzisiejszym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – różne oblicza ciepła

Ogrzewanie podłogowe to jeden z rodzajów ogrzewania powierzchniowego. Takie produkty dostarczają ciepło do wnętrz poprzez nagrzewanie od spodu wierzchniej warstwy podłogi, która następnie wypromieniowuje ciepło dalej – do całego pomieszczenia. Oznacza to, że posadzka w każdym miejscu jest tak samo ciepła, bez względu na to, w której części wnętrza się znajdujemy.

Powszechnie stosuje się dwa rodzaje ogrzewania posadzkowego. Można zdecydować się na:

  • system wodny,
  • ogrzewanie elektryczne podłogowe.

W pierwszym przypadku pod powierzchnią podłogi układa się rurki, które podłącza się do pompy ciepła. To w nich krąży woda, przekazująca ciepło do wszystkich pokojów podłączonych do instalacji.

Drugie rozwiązanie to najczęściej folia lub mata grzewcza, którą można znaleźć choćby na stronie Econovli. Takie urządzenie układa się pod wierzchnią warstwą podłogi. Wystarczy tylko podłączyć je do domowej instalacji elektrycznej oraz zainstalować termostat, by bez trudu kontrolować warunki termiczne w domu lub mieszkaniu.

Niezależny system czy ogrzewanie uzupełniające – gdzie wykorzystać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie elektryczne stosuje się chętnie w różnych przestrzeniach. Najczęściej spotyka się je w łazienkach i sypialniach, choć nie ma też przeszkód, by wykorzystać je we wszystkich pozostałych pomieszczeniach.

W jakim charakterze stosować ogrzewanie podłogowe? Wszystko zależy od mocy systemu oraz wielkości przestrzeni do ogrzania. W mniejszych wnętrzach bez trudu można wykorzystać takie rozwiązanie jako główne. W większych niekiedy lepiej sprawdza się połączenie go z grzejnikami konwektorowymi, by uzyskać optymalny komfort cieplny dla wszystkich domowników.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety

Czym wyróżnia się ogrzewanie podłogowe? To przede wszystkim sposób na uzyskanie optymalnego rozkładu temperatur, co nie do końca jest możliwe przy konwektorach. Przy systemach podłogowych cieplej jest przy samej podłodze, a nieco chłodniej w wyższych partiach wnętrza. W efekcie otrzymuje się uczucie ciepłych stóp, przy zachowaniu wysokiej koncentracji umysłu.

Rozwiązania podłogowe wypromieniowują ciepło do wnętrza. Zjawisko konwekcji jest przy nim ograniczone do zupełnego minimum. Dzięki temu nie dochodzi do sztucznego ruchu powietrza, który powoduje unoszenie kurzu i roztoczy – groźnych alergenów. Takie rozwiązania są zatem niezmiernie przyjazne dla osób cierpiących z powodu alergii.

Systemy podłogowe świetnie sprawdzają się zwłaszcza w ciasnych wnętrzach – niemal cała instalacja kryje się bowiem pod powierzchnią podłogi, co zwiększa ustawność pomieszczenia. Więcej na temat aranżacji niewielkich wnętrz można przeczytać na stronie domyidealne.pl.

Nowoczesne systemy wodne i elektryczne to także ogrzewanie przyjazne środowisku, które można dodatkowo zasilać przy pomocy fotowoltaiki. Optymalne rezultaty uzyskuje się przy połączeniu takich produktów oraz rekuperatorów, pomagających odzyskać część ciepła, uciekającego z wnętrza przez wentylację. Omawiane ogrzewanie jest zatem nie tylko ekologiczne, ale także przyjazne dla domowego budżetu.

Nowoczesne sposoby na ogrzewanie domu

Ogrzewanie podłogowe stosuje się w rozmaitych domowych wnętrzach jako jeden ze skuteczniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury, dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Takie produkty wyróżniają się wieloma zaletami.

Jeśli zatem planuje się modernizację systemu grzewczego lub dopiero jest się na etapie wyboru optymalnego rozwiązania, warto rozważyć podłogowe ogrzewanie wodne lub elektryczne, by zawsze cieszyć się z przyjemnego ciepła w domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl