
Z identyczną sytuacją mamy do czynienia na rynku meblarskim. Wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku konsumenckiego na drewno egzotyczne oraz pochodne tego szlachetnego materiału spowodowało, że w obronie wycinki egzotycznych gatunków drzew stworzono produkt alternatywny: okleinę naturalną modyfikowaną. Dzięki temu zaspokojono nieograniczone wymagania architektów, spełniając równocześnie rosnące oczekiwania konsumenta.

Firma ITALCOLOR - właściciel marki VENITAL - swoim klientom oferuje szeroką gamę naturalnych oklein modyfikowanych. Wszystkie produkty spełniają normy dyrektywy unijnej emisji formaldehydów dla klasy E1.
Okleina to surowiec znajdujący zastosowanie w przemyśle meblarskim jako elegancki i szlachetny materiał do produkcji frontów mebli kuchennych. Oryginalne wzornictwo oraz kolorystyka dają projektantom nieograniczone możliwości w tworzeniu wyszukanych i ekskluzywnych mebli salonowych, łazienkowych oraz do sypialni. Okleiny modyfikowane mogą być również wykorzystywane do produkcji drzwi, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Ze względu na bogate wzornictwo oraz kolorystykę, zastosowanie wzorów oklein w tym segmencie sprawi, że będą to produkty unikalne i niepowtarzalne. Aktualnie obowiązujące trendy w architekturze wnętrz dają również możliwości wykorzystania okleiny jako elementu wykończenia ścian, wnęk, jako dużych elementów zdobiących ściany itp. Zastosowanie i uniwersalność oklein naturalnych modyfikowanych daje szereg możliwości wykorzystania ich w naszym otoczeniu.
Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji naturalnych oklein modyfikowanych jest drewno (70-80%) gatunku ayous i topola, pozyskiwane z plantacji, na których przeprowadza się kontrolowaną wycinkę drzew. Drewno jest obwodowo skrawane, usuwa się z niego sęki, przebarwienia i inne wady, po wstępnym przesuszeniu barwi się przez całą strukturę (barwniki stanowią 1-2%). Następnie pokrywa się obustronnie klejem (klej stanowi 15-25%), układa się
w stosy w specjalnych formach w postaci bloku i prasuje. Podczas tego procesu formuje się dany rysunek drewna, który chcemy uzyskać. Ostatnim etapem jest poprzeczne skrawanie otrzymanego bloku na arkusze. W rezultacie takiego procesu powstają okleiny odwzorowujące naturalne forniry pozyskiwane metodą tradycyjną z danego gatunku drewna.
Dzięki takiej technologii pozyskuje się również okleiny, których wzory nie mają odzwierciedlenia
w naturze, a są jedynie rezultatem fantazji projektantów. Dzięki procesowi modyfikacji uzyskuje się niemal całkowitą powtarzalność wzoru usłojenia i koloru.

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?