Podłoga w mieszkaniu zdecydowanie wpływa na jego ogólny wygląd. Wiele ludzi uważa, że jest wizytówką domu. Dlatego tak ważne jest, żeby o nią odpowiednio dbać. Jedną z takich technik jest olejowanie. Jednak, aby było ono gwarantem pięknej podłogi musi być odpowiednio przeprowadzone. Do najczęstszych błędów popełnianych przy olejowaniu drewna należą:
- gruba aplikacja powłoki,
- nieumiejętne zbieranie nadmiaru produktu,
- złe sezonowanie drewna,
- nieodpowiednia gładkość powierzchni przyszykowanej pod aplikacje.
Olejowanie podłogi – przygotowanie powierzchni
Przed zabiegiem olejowania parkietu należy go oczywiście odpowiednio przygotować. Aby podłoga miała jednolity połysk i nie miała przebarwień parkiet musi być równomiernie wyszlifowany, pozwoli to uniknąć różnic w chłonności drewna.
Odpowiednia warstwa produktu

Po wyszlifowaniu podłogi należy nałożyć olej w odpowiedniej proporcji. Zbyt mało produktu nałożonego na powierzchnię może skutkować gorszymi parametrami powłoki, małą odpornością na zabrudzenia oraz wodę. Natomiast zbyt gruba warstwa wpływa na jej wygląd estetyczny. Drewno wygląda sztucznie, nie jest już tak dekoracyjne i przede wszystkim bardziej podatne na zarysowania i zabrudzenia.
Kolejnym błędem przy olejowaniu podłogi jest zbyt wczesne lub zbyt późne zebranie nadmiaru oleju. Gdy zrobimy to za późno efekt będzie taki sam jak przy zbyt grubej warstwie. Gdy zrobimy to za wcześnie, olej nie zdąży się wchłonąć wówczas maszyna polerska może się zapchać i przez to chlapać olejem i pozostawiać zacieki.
Nierównomiernie rozprowadzony olej
W przypadku kiedy olej zostanie źle rozprowadzony, a jego nadmiar niezebrany w odpowiednim czasie mogą powstać różnice w kolorze drewna.
Aplikacja oleju
To jak nasza podłoga będzie wyglądać ma także wpływ to w jaki sposób jest przechowywane drewno oraz aplikacja samego oleju. Drewno powinno się zaaklimatyzować do nowych warunków – trwa to około tygodnia. W momencie impregnacji naszej podłogi w pomieszczeniu powinna być odpowiednia temperatura i wilgotność. W pomieszczeniu powinien być także stały dostęp do świeżego powietrza, ponieważ olej utwardza się poprzez oksydację – reagując z tlenem. W przeciwnym razie czas wysychania i utwardzania się oleju znacznie się wydłuży.
Zabezpieczenie ścian
Przed przystąpieniem do olejowania podłogi należy odpowiednio zabezpieczyć ściany. Bardzo trudno będzie nam je doczyścić ponieważ olej jest wyrobem tłustym. Ściana pomalowana zwykłą farbą i zabrudzona przy olejowaniu będzie trudna do wyczyszczenia. Warto zabezpieczyć ściany folią typu antychlap. Jest to folia, która ma właściwości taśmy samoprzylepnej i folii. Dodatkowo jest antystatyczna i świetnie przylega do ściany, dzięki czemu jest idealna przy takich pracach. W przypadku jednak zabrudzenia ścian olejem możemy spróbować je doczyścić przy pomocy gąbki i wody wymieszanej z detergentem. Jeżeli to nie pomoże to tłuste plamy trzeba odciąć specjalną farbą izolującą i ponownie pomalować.

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?