Osuszacze powietrza - kiedy są potrzebne i jak wybrać skuteczny osuszacz

Wojciech Lechowski
Osuszacze powietrza pomogą utrzymać optymalny poziom wilgotności powietrza. Jednak jeśli problem z wilgocią jest poważny i długotrwały - trzeba się zastanowić, jaki jest tego powód.
Osuszacze powietrza pomogą utrzymać optymalny poziom wilgotności powietrza. Jednak jeśli problem z wilgocią jest poważny i długotrwały - trzeba się zastanowić, jaki jest tego powód. Stadler
Prawidłową wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu określa się na poziomie 40-60%. Jeżeli jest ona wyższa – można zastosować osuszacz.

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest ważna tak dla elementów budynku, jak i dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia przebywających tam osób. Tę kwestię reguluje nawet polska norma (PN-B-03421:1978). Dla zdrowia niekorzystne zbyt suche powietrze (zawierające mniej niż 40% wilgoci) - wtedy warto zastosować np. nawilżacz. Problemy ze zbyt suchym powietrzem zdarzają się przede wszystkim w sezonie grzewczym.

Ale dużym problemem jest również zbyt wysoka wilgotność powietrza (powyżej 60%). Jeśli taka panuje w naszym domu - przyda się osuszacz powietrza. Pomoże on obniżyć poziom wilgoci, ale nie zlikwiduje przyczyn jej występowania. Piszemy, jak wybrać i wykorzystać osuszacz powietrza i o czym jeszcze pamiętać, żeby zapewnić optymalną wilgotność powietrza.

Na rynku znajdziemy osuszacze powietrza o zróżnicowanym przeznaczeniu (do pomieszczeń mieszkalnych, urządzenia przemysłowe oraz budowlane). Te, które są wystarczające do zastosowania w naszych mieszkaniach, mają na ogół estetyczne obudowy i kompaktowe formy. Charakteryzuje je też niewielka moc, cicha praca, prosta obsługa oraz coraz częściej – możliwość nie tylko samego osuszania powietrza, ale również niwelowania nieprzyjemnych zapachów.

Skąd się biorą problemy z wilgocią

Przyczyn problemów z wilgocią w domu może być kilka - od zalania mieszkania, pękniętej rury w ścianie, po zawilgocenie fundamentów i ścian od wód gruntowych. Jednak podstawowym powodem jest brak lub złe działanie wentylacji. W takich sytuacjach musimy zdawać sobie sprawę, że osuszacz będzie jedynie pomocą doraźną. Nigdy natomiast nie zastąpi poprawnie wykonanych i tak samo funkcjonujących przewodów wentylacyjnych. Trzeba też sprawdzić inne możliwe przyczyny - i naprawić usterki.

Jeżeli nadmiar wilgoci utrzymuje się w pomieszczeniu przez dłuższy czas, nietrudno to zauważyć gołym okiem. Na ścianach pojawiają się brzydkie wykwity, a potem - pleśnie i grzyby. Najszybciej powstają one w narożnikach pomieszczenia, przy podłodze oraz w okolicy okien.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu

Nie zawsze jednak jest tak, że nadmierną wilgotność powietrza da się zauważyć naocznie. Wówczas najlepiej jest ją po prostu sprawdzić. Służy do tego urządzenie zwane higrometrem. W najprostszym wydaniu będzie ono kosztowało zaledwie kilka złotych. Nieco droższe są tzw. domowe stacje pogody, które oprócz wilgotności powietrza pokazują również temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne. Jeżeli poziom wilgotności znacząco przekracza 60% - to znak, że powinniśmy zacząć rozglądać się za osuszaczem powietrza.

Nadmiar wilgoci w pomieszczeniu może doprowadzić do wykwitów na ścianie a nawet do pleśni i grzyba.
Nadmiar wilgoci w pomieszczeniu może doprowadzić do wykwitów na ścianie a nawet do pleśni i grzyba. Marta Balcerowska

Kiedy jeszcze przyda się osuszacz powietrza

Osuszacz powietrza może się przydać nie tylko w przypadku usterek budowlanych i instalacyjnych. Z pewnością przyda się on również (nawet bez dokonywania pomiarów wilgotności powietrza), gdy jesteśmy amatorami długotrwałych kąpieli, suszymy w domu duże ilości prania, mieszkamy w budynku starszego typu, gdzie brak jest poziomej i pionowej izolacji ścian piwnicznych oraz gdy planujemy remont. Nawet zwykły domowy osuszacz sprawi, że świeże gipsy i farby będą schły szybciej, co jest szczególnie pożądane, jeśli zależy nam na skróceniu czasu remontu.

Jaki osuszacz powietrza wybrać - rodzaje osuszaczy

Pośród osuszaczy przeznaczonych do użytku domowego znajdziemy:

  • Osuszacze kondensacyjne – najbardziej popularne i najczęściej wybierane urządzenia, które najlepiej sprawdzają się warunkach, w których mamy do czynienia z wysoką (30 stopniową) temperaturą i równie wysoką wilgotnością powietrza (80%). Wówczas osuszacze kondensacyjne pracują najwydajniej i są bardzo skuteczne.
    Zasada ich działania opiera się na zasysaniu przez urządzenie wilgotnego powietrza, które następnie jest chłodzone i skraplane w parowniku. Wytworzona w ten sposób woda trafia do specjalnego zbiornika, zaś osuszone powietrze – po nieznacznym ogrzaniu jest wydmuchiwane przez osuszacz.

  • Osuszacze absorpcyjne – szczególnie polecane do wnętrz o wysokiej wilgotności i niższej temperaturze. Wydmuchiwane z nich powietrze jest dużo bardziej podgrzane niż w przypadku osuszaczy kondensacyjnych. Osuszacze absorpcyjne działają dzięki znajdującej się w nich substancji silnie higroskopijnej, która wchłania wilgoć z powietrza. Wilgoć ta jest następnie usuwana poprzez ocieplanie i skraplanie w chłodnicy urządzenia. Tą substancją chłonącą mogą być żele krzemionkowe lub silikonowe bądź chlorek litu.
    Osuszacze absorpcyjne nie są aż tak wydajne, jak ich odpowiedniki kondensacyjne. Jednak mają tę zaletę, że są niewielkich wymiarów i można zastosować je nawet w bardzo małych pomieszczeniach.
    Alternatywę dla oszczędnych nabywców stanowią wersje mini, w których znajduje się granulat chłonący wilgoć. Tego rodzaju osuszacz kosztuje kilkadziesiąt złotych i nadaje się do  wykorzystywania przez 3-4 miesiące.

Jak dobrać wydajność osuszacza

Wydajność (nazywana również sprawnością) to w przypadku osuszaczy najważniejszy parametr. Zatem należy uwzględnić go przed podjęciem decyzji zakupowej. Wydajność tych urządzeń określa się w litrach na dobę (l/24h).

Domowe osuszacze kondensacyjne są na ogół sprawniejsze (10-45 l/24h), ale pod warunkiem, że będą pracowały w wysokiej temperaturze. Z kolei osuszacze absorpcyjne choć mają na ogół  niższą sprawność (5-20 l/24h) – pracują wciąż tak samo.

Do małego mieszkania wystarczy osuszacz o wydajności około 5 l/24h. Jednak przy większej powierzchni oraz wnętrzach mocno zawilgoconych będziemy potrzebować urządzenia bardziej sprawnego (20-30 l/24h). Poziom wydajności osuszaczy przekłada się jednocześnie na ich cenę (im wyższa wydajność, tym wyższa cena).

Przepływ powietrza - ważny parametr przy wyborze osuszacza

Drugim, równie ważnym parametrem w osuszaczach jest przepływ powietrza, czyli jego objętość, którą urządzenie jest w stanie osuszyć w określonym czasie. Tę wartość producenci wyrażają w metrach sześciennych na godzinę (m³/h).

Aby prawidłowo dobrać przepływ powietrza w osuszaczu trzeba znać kubaturę pomieszczenia, w którym sprzęt ma pracować.Kubaturę obliczamy poprzez przemnożenie przez siebie szerokości, długości i wysokości pomieszczenia (np. 5m x 4m x 2,6m). W celu doboru przepływu powietrza osuszacza, otrzymany wynik trzeba dodatkowo pomnożyć przez 3 (tzn.: (5 x 4 x 2,6) x 3 = 156).

Zatem do wnętrza o kubaturze 52 m³ potrzebny będzie osuszacz z przepływem powietrza 156 m³/h. Dostępne na rynku osuszacze charakteryzują się przepływem powietrza na poziomie od 100 do nawet 850 m³/h.

Uwzględnij wielkość zbiornika na wodę

Zbiornik na wodę posiadają zarówno domowe osuszacze kondensacyjne, jak i osuszacze absorpcyjne o takim samym przeznaczeniu. Jak nietrudno się domyśleć – zgromadzoną w zbiorniku wodę trzeba na bieżąco usuwać.

Zatem warto wybrać taki model osuszacza, który będzie wyposażony we w miarę pojemny zbiornik. Jego opróżnianie będzie wówczas mniej kłopotliwe. Małe urządzenia o niewielkiej wydajności mają zbiorniki zaledwie 0,5-2,5 litrowe. W większych sprzętach pojemność zbiorników na wodę wynosi 5-10 litrów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając osuszacz powietrza?

Powinniśmy pamiętać, że użytkowanie osuszacza w warunkach domowych wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej oraz z generowaniem przez pracujące urządzenie określonego poziomu hałasu. Wybierajmy zatem sprzęty energooszczędne i pracujące możliwie jak najciszej.

Inna ważna kwestia to zastosowany w urządzeniu system filtracji. Większość dostępnych na rynku modeli osuszaczy posiada standardowe filtry węglowe, ale są też i takie sprzęty, które wyposażono w nowoczesne filtry HEPA. Pamiętajmy, że to właśnie od rodzaju i jakości filtra zależy możliwość pochłaniania przez osuszacz niepożądanych zapachów oraz oczyszczania powietrza z kurzu  i innych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.

Ponadto, w bieżącym domowym użytkowaniu osuszacza przydaje się również wbudowany w urządzenie higrometr oraz możliwość automatycznego uruchamiania się i wyłączania urządzenia. Zaawansowanymi technologicznie sprzętami można już aktualnie sterować zupełnie automatycznie. Jednak za taki osuszacz trzeba też odpowiednio drożej zapłacić. Zwykłe urządzenia do osuszania powietrza w naszych domach i mieszkaniach kosztują przeciętnie w granicach 1 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl