Choinka jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku. Ubiera się ją w Wigilię. Drzewa iglaste w wielu kulturach mają symbolizować życie, odradzanie się. Pierwsze choinki zaczęto przystrajać w Alzacji w ozdoby z papieru i jabłka, co było nawiązaniem do drzewa z raju. Do Polski choinka trafiła przez niemieckich protestantów na przełomie XVIII i XIX wieku.
Wraz z choinkami przez lata rozwijały się sposoby ich ubierania. Dawniej stosowano głównie naturalne produkty. Drzewka zdobiono upieczonymi ciastkami, orzechami, owocami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami z papieru, słomek, kłosów zboża. Na gałęziach zapalano świeczki. Dziś trochę się zmieniło - pojawiły się bombki, łańcuchy, słodycze. Ważne było, aby choinkę ubierać dopiero w Wigilię Bożego Narodzenia.
Ozdoby choinkowe - symbolika
Istnieje wiele ozdób, którym przypisywano szczególne znaczenie. Należą do nich: gwiazda betlejemska (umieszczana na szczycie drzewka miała ułatwiać znalezienie drogi do domu, ułatwiać powrót z dalekich stron), jabłka (symbolizowały zdrowie i urodę, a także biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa w raju), orzechy (zawijane w złotko miały zapewniać dobrobyt i siłę), papierowe łańcuchy (przypominały o zniewoleniu, w niektórych regionach Polski uważano, że wpływają na wzmacnianie więzi rodzinnych), dzwonki (to symbole dobrej nowiny), anioły (mają zapewniać opiekę nad domem), lampki i bombki (miały ochraniać przed złem i ludzką nieżyczliwością). Warto o tym wszystkim pamiętać, aby wszystkie elementy znalazły się na naszym drzewku.
Poza tym ważnym, szczególnie dla najmłodszych, jest fakt, że pod choinką mogą oni znaleźć liczne prezenty przyniesione, w zależności od regionu, przez Dzieciątko, Aniołka, Gwiazdkę czy Dziadka Mroza.
Suszone owoce
Tworzenie ozdób choinkowych może być niezwykłą zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ciekawym przykładem mogą być suszone owoce. Potrzebujemy do tego pomarańczy i kolorowych tasiemek. Owoce należy pociąć na plasterki o grubości ok. 6 mm, a następnie wysuszyć, najlepiej w suszarce do grzybów. Można to zrobić też w piekarniku. Następnie przez każdy plasterek przewlekamy wstążkę lub kolorowy sznureczek i wieszamy na choince. Pomarańcze możemy zastąpić innymi owocami, np. jabłkami.
Masa solna
Ozdoby mogą być także wykonane z masy solnej, którą należy wykonać według następującego przepisu: 2 szklanki mąki, 1 szklanka soli, 1/2 szklanki gorącej wody. Wszystkie składniki należy połączyć, wyrobić ciasto, rozwałkować i foremkami do ciastek wycinać różne świąteczne wzory - gwiazdki, bałwanki. U góry zrobić dziurkę na sznureczek i podgrzać w piekarniku do wyschnięcia. Potem, to już zależy od inwencji, ozdoby dekoruje się farbami.
Orzechy
Do wykonania tej ozdoby będą potrzebne orzechy w łupinkach, farba złota lub srebrna, drucik i wstążki. Orzechy należy pomalować odstawić do wyschnięcia, a następnie umieścić drucik w połowie orzecha u góry, na koniec udekorować każdego wstążką. Zamiast malowania łatwiejszym sposobem będzie owinięcie każdego orzecha folią aluminiową.
Łańcuchy
Będą też bardzo łatwe w wykonaniu. Potrzebne są: papier kolorowy nożyczki i klej. Z papierów wycinamy paski o grubości ok. 1 cm i długości przynajmniej 8 cm - im dłuższe, tym większe powstaną oczka łańcucha. Pierwszy pasek formujemy w koło i sklejamy brzegi, przez nie przewlekamy drugi kawałek i też sklejamy i tak aż do uzyskania odpowiedniej długości łańcucha.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?