Panele winylowe – ciekawa alternatywa na podłogę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Szukając pomysłu na ciekawą i trwałą podłogę, większość osób myśli o panelach laminowanych, posadzkach drewnianych bądź o wykładzinach. Ale pod uwagę warto wziąć również panele winylowe (LVT). Ich popularność w ostatnich latach wyraźnie wzrosła. Nie bez powodu.

Panele winylowe (inaczej LVT, skrót od: Luxury Vinyl Tiles) stanowią doskonałą alternatywę dla innych rodzajów powierzchni podłogowych, a w szczególności dla paneli laminowanych, w porównaniu z którymi wygrywają praktycznie w każdej kategorii.
Klienci coraz częściej poszukują podłóg tego typu, a na ich zainteresowanie odpowiadają producenci, którzy oferują już ponad 300 wzorów paneli winylowych. O tak różnorodnym wzornictwie nie ma nawet co marzyć w przypadku posadzek drewnianych lub paneli laminowanych.
– Bogactwo wzorów paneli winylowych wynika nie tylko z ogromnej konkurencji na rynku, ale także z technologii, która pozwala nadać powierzchni winylowej praktycznie dowolny wygląd – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe.

Panele winylowe – ciekawa alternatywa na podłogę

Panele winylowe – ciekawa alternatywa na podłogę

Podłoga do domu lub biura

Współczesna płytka winylowa jest nowoczesnym materiałem syntetycznym, który został opracowany z myślą o wyeliminowaniu wad typowych dla innych powierzchni. Można więc powiedzieć, że w przeciwieństwie do posadzek naturalnych, w których dany materiał (kamień, drewno) został sztucznie przystosowany do mieszkań, winyl został opracowany od razu z uwzględnieniem specyfiki pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.
Na wierzchu płytki winylowej umieszcza się przezroczystą warstwę poliuretanu. Pod nią znajduje się warstwa z PCW (również przezroczysta). Wzór tłoczony jest dopiero na trzeciej warstwie, dzięki czemu jest on podwójnie chroniony przed zniszczeniem, zabrudzeniem lub promieniami słonecznymi.
Panel winylowy może mieć dowolny kolor – może być jednobarwny lub posiadać abstrakcyjny wzór, ale może także imitować kamień lub drewno. Istnieją także panele o fakturze 3D, które do złudzenia przypominają naturalne materiały.
Pod warstwą tzw. filmu (wzoru), znajdują się jeszcze dwie warstwy – zasadnicza warstwa nośna oraz warstwa wzmacniająca.

Panele winylowe – ciekawa alternatywa na podłogę

Jakie panele wybrać

Panele winylowe różnią się od siebie nie tylko wzorami, ale także rozmiarami, grubością, czy też sposobem montażu. Do mieszkań najczęściej stosuje się panele przyklejane do podłoża, przy czym warstwa kleju może być umieszczona na spodniej warstwie każdej płytki. Istnieją także panele winylowe montowane „na klik”. Wówczas mamy do czynienia z podłogą pływającą, zamontowaną zupełnie tak samo jak panele laminowane. W sprzedaży spotkać też można panele ze spodem z materiału antypoślizgowego przeznaczone do układania luzem.
W dużych pomieszczeniach (np. biurowych) wskazane jest wylanie na podłodze masy samopoziomującej, do której następnie mocuje się płytki. Dzięki temu panele winylowe można zamontować nawet w pomieszczeniu liczącym kilkaset metrów kwadratowych.
Klienci, którzy podczas wyboru kierują się przede wszystkim estetyką, wybierają panele tego typu głównie ze względu na szeroki wybór ciekawych wzorów. Tak naprawdę jednak to nie wygląd nowoczesnych płytek PCW sprawia, że coraz częściej wygrywają one konkurencję z laminatami. Największą zaletą tego typu powierzchni jest ich trwałość i odporność na wpływ różnorodnych czynników.

Panele winylowe – ciekawa alternatywa na podłogę

Panele winylowe kontra laminowane

Podczas gdy panele laminowane są podatne na uderzenia, to w przypadku panelu winylowego nawet upuszczenie na niego ciężkiego przedmiotu nie powinno spowodować pęknięcia. Nie oznacza to oczywiście, że takich paneli nie da się porysować lub zniszczyć w inny sposób. Ważna wiadomość jest jednak taka, że w razie konieczności panele winylowe można poddawać renowacji poprzez nanoszenie na nie specjalnych powłok poliuretanowych lub polimerowo-akrylowych.
Dzięki swojej trwałości podłogi winylowe świetnie sprawdzają się w biurach i innych miejscach użyteczności publicznej, w których ruch jest intensywny, ale też w domach, szczególnie tam, gdzie są małe dzieci.    
– W warunkach domowych bardzo ważną zaletą paneli LVT jest to, że są one ciepłe w dotyku. PCW nagrzewa się prawie natychmiast po dotknięciu. Dobrze także przejmuje ciepło z ogrzewania podłogowego – mówi Andrzej Sienkiewicz. – Ponadto, podłogi tego typu występują także w wersjach całkowicie wodoodpornych, co daje możliwość zainstalowania ich np. w kuchni lub łazience – dodaje.

W codziennym użytkowaniu niezwykle istotna jest także łatwość utrzymania czystości. Panele winylowe są odporne na zaplamienia oraz mają właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu i są stosunkowo odporne na ładunki elektryczne. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko powstawania przepięć i związanych z tym uszkodzeń sprzętu elektronicznego.
W porównaniu z panelami laminowanymi, podłogi winylowe wygrywają pod względem izolacji akustycznej, a w niektórych spodnia warstwa wykonana jest z korka, co pozwala dodatkowo wytłumić dźwięki kroków.
– Najcichsze są panele przyklejane do podłoża, ale także te układane w formie podłogi pływającej zazwyczaj są cichsze od paneli laminowanych – mówi dyrektor firmy Nova. – Panel LVT jest bardziej elastyczny, w związku z czym lepiej dopasowuje się do podłoża. Dzięki temu przestrzeń rezonansowa pomiędzy panelem a podłożem jest mniejsza – wyjaśnia.

Czy więc panele winylowe mają jakieś wady? Być może będzie można takie znaleźć podczas wieloletniego użytkowania, ale przy bezpośrednim porównaniu z innymi powierzchniami, w tym szczególnie z panelami laminowanymi, płytki LVT wydają się nie do pokonania. Również cena nie odstrasza – jest ona zazwyczaj porównywalna z kosztem zakupu średniej klasy paneli laminowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl