Plan mieszkania – jak go odczytać i zrozumieć

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zanim kupimy mieszkanie, zapoznajmy się dokładnie z jego planem. Dzięki temu dowiemy się nie tylko jak mieszkanie wygląda, ale też - co będziemy mogli zmienić w przyszłości.
Zanim kupimy mieszkanie, zapoznajmy się dokładnie z jego planem. Dzięki temu dowiemy się nie tylko jak mieszkanie wygląda, ale też - co będziemy mogli zmienić w przyszłości. ElasticComputerFarm - pixabay.com
Kupując mieszkanie warto dokładnie zapoznać się z jego planem. Podpowiadamy, jak czytać plan mieszkania i na co zwrócić uwagę.

Dlaczego jest ważny plan mieszkania?

Kupując mieszkanie powinniśmy dokładnie zapoznać z jego planem. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych inwestycji, w przypadku których dowiemy się wszystkiego o rozplanowaniu mieszkania, nawet przed jego powstaniem. Ale plany architektoniczne są ważne również wtedy, gdy decydujemy się na mieszkanie już ukończone. Dlaczego? Z planu dowiemy się, co będziemy mogli w mieszkaniu zmienić.

Mieszkanie najczęściej kupujemy na wiele lat, w czasie których mogą się zmienić nasze wymagania lub potrzeby – możemy np. chcieć wyburzyć jakąś ścianę, zmienić układ pomieszczeń, albo ich przeznaczenie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie zmiany będą możliwe do wprowadzenia – musimy się liczyć np. z rozmieszczeniem ścian nośnych, czy lokalizacją pionów kanalizacyjnych. Z planu dowiemy się na ile „elastyczne” będzie nasze mieszkanie. Plan mieszkania nie tylko pokazuje rozplanowanie pomieszczeń, ale uwzględniają też elementy konstrukcyjne. Są one na tyle przejrzyste, że nawet laik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem, trzeba jednak wiedzieć, jak odczytywać oznaczenia i na co zwrócić uwagę.

  • Ściany działowe – to na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Są to ściany konstrukcyjne, których nie będziemy mogli wyburzyć. Ściany nośne są grubsze od działowych i tak też wyglądają na planach. Zaznacza się je najczęściej grubą linią i wypełnia ukośną kreską. Pozostałe ściany to ściany działowe – i w rzeczywistości i na planie są cieńsze niż konstrukcyjne. Lokalizację ścian działowy możemy praktycznie dowolnie zmieniać, albo zrezygnować z nich w ogóle.
  • Belki nośne, czyli podciągi – na planach są zaznaczane linią przerywaną. Belki nośne są widoczne poniżej płaszczyzny sufitu, dlatego warto sprawdzić u dewelopera, jaka jest wysokość tego występu.
  • Kanały wentylacyjne i kanalizacyjne – ich rozmieszczenie będziemy musieli uwzględnić planując kuchnię i łazienkę. Kanały wentylacyjne na planach są oznaczone symbolem ukośnie przekreślonego kwadratu lub prostokąta.
  • Okna i drzwi – to niby oczywiste, ale zwróćmy uwagę na wymiar, podany na planach w kółku (np. kółko z liczbami 90/120 oznacza otwór o szerokości 90 cm i wysokości 120 cm). Przy oknach i drzwiach możemy też spotkać litery „P” i „L” – oznaczają one, że skrzydło drzwi lub okna otwiera się na prawą (P), albo lewą (L) stronę.
  • Strony świata – na ten element rzecz jasna nie będziemy mieli wpływu, ale jest to ważny element przy wyborze mieszkania. To, na którą stronę wychodzą okna ma duże znaczenie, choć wiele zależy od indywidualnych upodobań. Najbardziej jasne i słoneczne są mieszkania z wystawą południową, najmniej słońca i światła będziemy mieli przy oknach wychodzących na północ. Kierunki geograficzne są na planie oznaczone symbolem przypominającym kompas, a północ jest opisana literą N.

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, a jakieś fragmenty, czy oznaczenia planu nie są dla nas jasne, nie bójmy się zadawać pytań i wyjaśnijmy wszystkie wątpliwości. Kupując mieszkanie, musimy wiedzieć, na co się decydujemy. O drobiazgowe sprawdzenie planu mieszkania zadbajmy też, wybierając lokal z rynku wtórnego.

Plan mieszkania uwzględnia nie tylko układ pomieszczeń, ale także elementy konstrukcyjne i instalacyjne mieszkania.
Plan mieszkania uwzględnia nie tylko układ pomieszczeń, ale także elementy konstrukcyjne i instalacyjne mieszkania. JW Construction
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl