Podłoga drewniana – lakierowana czy olejowana?

Katarzyna Dębek
Drewniane podłogi w mieszkaniu wyglądają bardzo ładnie i elegancko. Aby utrzymać je w odpowienim stanie powinniśmy o nie dbać.
Drewniane podłogi w mieszkaniu wyglądają bardzo ładnie i elegancko. Aby utrzymać je w odpowienim stanie powinniśmy o nie dbać. Pixabay
Drewniana podłoga w domu wymaga co jakiś czas odnowienia, konserwacji i naniesienia powłoki ochronnej. Do wyboru mamy lakier i olej. Dowiedzmy się czym różnią się od siebie i jaki najlepiej wybrać.

Będąc posiadaczem mieszkania, w którym jest drewniana podłoga za jakiś czas będziemy zmuszeni ją odnowić. Etapem kończącym remont podłogi jest naniesienie powłoki ochronnej, która zabezpieczy nam ją na następne kilka - kilkanaście lat. Czy wybierzemy do tego lakier czy olej zależy przede wszystkim od naszych upodobań, ale nie tylko. Dowiedzmy się dokładnie jakie efekty da nam podłoga lakierowana a jakie olejowana.

Podłoga lakierowana

Decydując się na polakierowanie drewnianej podłogi możemy wybrać czy chcemy aby była błyszcząca czy matowa. Na rynku dostępne są lakiery matowe, półmatowe, pełen połysk i półpołysk. Dzięki lakierom możemy uzyskać efekt naturalnego drewna lub całkowicie zmienić jej kolor. Możemy nawet sprawić, że podłoga lakierowana będzie niemal nie do odróżnienia od olejowanej. Decydując się na podłogę lakierowaną mamy gwarancję odporności na zabrudzenia. Jest łatwa i tania w konserwacji.

W praktyce, zalety te dotyczą przede wszystkim podłóg gładkich. Inaczej będzie, jeśli zdecydujemy się na – aktualnie bardzo modną – podłogę szczotkowaną. Podłogi szczotkowane, nawet lakierowane są trudniejsze w pielęgnacji, ponieważ ich powierzchnia nie jest gładka, a w nierównościach łatwo gromadzi się brud (który jest w dodatku trudniejszy do usunięcia).

Gładkie podłogi lakierowane wymagają odnowienia raz na kilka lat. Są jednak one podatne na zarysowania i bardzo wrażliwe np. na piasek. Minusem podłóg lakierowanych jest to, że nie można odnowić tylko fragmentu powierzchni (wymieniona część będzie odróżniała się od pozostałych desek). Poza tym lakier skleja brzegi elementów drewnianych, co przy rozsychaniu drewna może być przyczyną pękania lakieru na rantach.

W celu utrzymania drewnianych podłóg w dobrej kondycji należy pamiętać, aby przy myciu używać jak najmniejszej ilości wody oraz odpowiednich detergentów, które nie powinny zawierać tłuszczu. Do konserwacji podłóg lakierowanych powinniśmy przestrzegać wskazówek producenta i używać rekomendowanych środków pielęgnacyjnych.

Podłoga olejowana

Wybór oleju do podłogi zależny jest od tego jak bardzo eksploatowana będzie podłoga. Oleje dostępne są o różnej wytrzymałości na ścieranie. Odpowiedni wybór zapobiegnie niszczeniu podłogi na dłuższy czas. Do wyboru mamy oleje utwardzane w technologii UV oraz naturalne. Te pierwsze utwardzają się pod wpływem promieniowania UV, drugie - pod wpływem tlenu. Oleje wnikają w pory drewna, chronią je przed wnikaniem wilgoci i podkreślają naturalny wygląd drewna.

Podłoga olejowana jest mniej podatna na zniszczenia, jeśli jednak już tak się stanie zarysowany fragment można odnowić. W przeciwieństwie do podłogi lakierowanej, nie są widoczne miejsca, gdzie warstwa zabezpieczenia ulegnie wytarciu. Powierzchnia pokryta olejem jest mniej śliska i ma właściwości antystatyczne.

Minusem jest to, że się szybciej brudzi i częściej ją trzeba odnawiać. Do czyszczenia podłóg olejowanych najlepiej używać zimnej wody lub środków natłuszczających rekomendowanych przez producenta. Olejować drewno należy kilka razy w roku – wszystko zależy od pomieszczenia. W mieszkaniu wystarczy raz do roku.

Każda z tych podłóg – olejowana czy lakierowana ma swoje wady i zalety. To jaką wybierzemy zależy już od naszego gustu bo na rynku mamy szeroki wachlarz wyboru dotyczący wzorów, kolorów lakierów i olejów. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie rozwiązanie idealne.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl