Podłoga z paneli laminowanych. Wybieramy podkład pod panele

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Panele to górna warstwa podłogi. Pod nimi musi znaleźć się podkład oraz folia paroizolacyjna.
Panele to górna warstwa podłogi. Pod nimi musi znaleźć się podkład oraz folia paroizolacyjna. Pexels
Jaki podkład pod panele wybrać decydując się na podłogę z tego materiału? Oprócz koloru, klasy ścieralności ważny jest także odpowiedni podkład.

Patrząc na podłogę, widzimy jej górną warstwę. Jej wzór i kolor oraz parametry oczywiście są bardzo ważne – wybierając panele podłogowe trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale też m.in. klasę ścieralności. Ale planując podłogę, nie zapominajmy też o tym, co znajduje się niżej. W przypadku podłogi z paneli bardzo ważny jest podkład. Wpływa on na trwałość paneli, a także wycisza i dodatkowo ociepla podłogę. Ale pod nim powinna znaleźć się folia paroizolacyjna.

Jaki podkład pod panele - układanie paneli zacznij od folii paroizolacyjnej

Pierwszą warstwą naszej podłogi – układanej na betonowej wylewce – musi być folia paroizolacyjna. Jej zadaniem jest ochrona paneli przed wilgocią, która może wnikać w panele od spodu, przez strop.

Trzeba wiedzieć, że panele nie są odporne na wilgoć i kontakt z nią może im poważnie zaszkodzić. Jest to szczególnie ważne, jeśli budynek jest nowy – betonowe elementy (takie jak stropy) potrzebują nawet kilku lat, żeby w pełni wyschnąć.

Ale pamiętajmy, że folię paroizolacyjną pod panele trzeba stosować w każdym przypadku. A większość producentów udziela gwarancji na panele właśnie pod warunkiem ułożenia folii. Bez tego nie dość, że ryzykujemy uszkodzenie podłogi, to tracimy gwarancję.

Na folii trzeba położyć podkład. Do wyboru mamy kilka materiałów, różniących się właściwościami oraz ceną.

Jaki podkład pod panele podłogowe – pianka polietylenowej

Podkład pod panele wykonany z pianki polietylenowej jest najtańszy, dlatego jest dość popularny. Niestety jako podkład podłogowy pianka polietylenowa nie sprawdza się dobrze. Z czasem ulega spłaszczeniu (i to bez względu na to, jaką grubość wybierzemy). Nie zapewnia też ona dobrej izolacji cieplnej, ani nie wycisza skutecznie paneli.  

Jaki podkład pod panele podłogowe – korek naturalny

Korek jest materiałem, który ma wiele zalet – również jako podkład pod panele. Korek jest materiałem naturalnym, nie chłonie wilgoci, jest odporny na pleśń i grzyby. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne (skutecznie ociepli podłogę). Korek ma też bardzo dobre właściwości akustyczne – tłumi dźwięki i nie przenosi drgań, co w przypadku podłogi pływającej jest wyjątkowo ważne.

Ponadto korek jest bardzo elastyczny – jeśli zostanie obciążony ugnie się, ale powróci do pierwotnego kształtu. Dzięki temu korek nie traci swojej grubości, co jest ważne bo przecież fragmenty podłogi będą obciążone meblami.

Podkład z korka jest sprzedawany w postaci rolek oraz arkuszy o różnej grubości. Pod panele podłogowe stosuje się najczęściej korek o grubości 2-3 mm.

Minusem korka, jest to, że można go przełamać. Jednak w przypadku wykorzystania go jako podkładu, takie ryzyko jest niewielkie. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie korka gumowanego, czyli wzmocnionego mieszanką gumową. Gumokorek zapewnia jeszcze lepszą izolacją akustyczną, jest jednak droższy od zwykłego podkładu z korka.

Płyty ekologiczne jako podkład pod panele podłogowe

Jako podkład pod panele podłogowe można także zastosować płyty wykonane z rozdrobnionego i sprasowanego drewna. Takie płyty sprzedawane są w arkuszach o grubości 5-7 mm. Są one tańsze niż korek, ale nieco gorzej niż on izolują termicznie i akustycznie. Jednak eko-płyty to i tak lepsze rozwiązanie, niż pianka polietylenowa.

Eko-płyty mają też pewne wady. Należy do nich to, że bardziej niż korek i pianka absorbują wilgoć. Dodatkowo podczas przycinania mogą pylić. Z tego względu niektórzy nie zalecają ich do domów, w których mieszkają alergicy, ale pylenie występuje tylko podczas montażu.

Układając płyty ekologiczne trzeba zwrócić uwagę na to, żeby ich łączenia nie pokrywały się z miejscami styku paneli podłogowych.

Podkład z polistyrenu ekstrudowanego XPS

Polistyren ekstrudowany XPS to materiał odporny na wilgoć, zapewniający bardzo dobrą izolację akustyczną i termiczną. Jako podkład podłogowy stosuje się płyty lub materiał w rolkach. Grubość podkładu XPS wynosi od 3 do 7 mm. Można nabyć także warianty o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Podkład z polistyrenu ekstrudowanego XPS można stosować na ogrzewanie podłogowe, wtedy jednak warto wybrać materiał cieńszy (o grubości 2 mm) oraz perforowany.

Jaki podkład pod panele przy ogrzewaniu podłogowym

Panele możemy zastosować również na ogrzewanie podłogowe. Musimy jednak upewnić się, że są one przystosowane do takiego zastosowania. Wtedy najlepiej zastosować podkład, który ma niski współczynnik oporu cieplnego. Do takich należą podkłady poliestrowe oraz maty kwarcowe. Dobrze przewodzą one ciepło, a jednocześnie zapewniają izolację akustyczną.

W przypadku ogrzewania podłogowego można zastosować także podkład z papieru falistego lub karbowanej tektury. Jednak one nie wygłuszą podłogi.

Podkład na nierówną podłogę?

Niestety, wbrew temu, co można znaleźć w opisach niektórych produktów, podkładem podłogowym nie zniwelujemy nierówności podłogi. Jeśli wylewka jest nierówna, czy występują w niej ubytki, musimy najpierw zastosować masę naprawczą lub wyrównującą. Podkładem możemy „zamaskować” jedynie drobne niedokładności podłoża.

Cena, a jakość podkładu

Warto pamiętać, że cena podkładu najczęściej odzwierciedla jego jakość. Te najtańsze zapewnią jedynie podstawowe zabezpieczenie paneli. Nie wygłuszą ich i nie zapewnią izolacji termicznej.

Podkładu wprawdzie nie widać, ale wpływa on na komfort użytkowania podłogi. Dlatego zbytnie oszczędności na nim mogą spowodować, że nie będziemy w pełni zadowoleni z naszej podłogi. Bardzo ważne jest, żebyśmy przed zakupem przemyśleli kwestie i odpowiedzieli sobie na pytanie jaki podkład pod panele będzie najlepszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl