Pomieszczenia funkcjonalne w domu - pralnia i spiżarnia

Materiał promocyjny
To, w którym miejscu umieści się spiżarnię i pralnię, może zaważyć na wygodzie korzystania z tych pomieszczeń. Dlatego zawsze warto dokładnie przemyśleć projekt zarówno spiżarni jak i pralni, aby później nie biegać niepotrzebnie po schodach lub nie zmagać się z występującą wilgocią.

Spiżarnia w kuchni czy pod schodami – gdzie powinna się ona znajdować?

Planując budowę domu, musimy mieć świadomość, że spiżarnia powinna być ulokowana w logicznym ciągu komunikacyjnym i w miejscu o odpowiednio niskiej temperaturze. W przypadku spiżarni najlepiej, aby znajdowała się ona blisko kuchni. A to dlatego, że ułatwia nam to wyciąganie z niej zapasów jedzenia. Może się znajdować również w przejściu między garażem a kuchnią, bo to ułatwia przenoszenie zakupów do domu i umieszczanie żywności od razu na półkach i w szafkach. Miejscem, które najlepiej nadaje się na spiżarnię, jest północna część domu. Nie nagrzewa się ona tak szybko od promieni słońca, co pozwala uzyskać odpowiednią dla tego typu pomieszczenia niższą temperaturę. Pamiętajmy jednak, by spiżarnia nie przylegała ścianą do kotłowni, bo to może zaważyć na podwyższaniu temperatury w tym pomieszczeniu. Choć spiżarnia w domu powinna być miejscem chłodnym i zacienionym, nie powinna być odgrodzona od dopływu powietrza. Dobrze, aby w pomieszczeniu tym było małe okienko lub dobrze działająca wentylacja. Zabezpieczy to przed pleśnieniem jedzenia. Spiżarnia w domu powinna mieć też właściwe rozmiary zależne od liczby członków rodziny. O tym, jak wyliczyć wielkość spiżarni, można poczytać tutaj: https://akademiasmaku.pl/wnetrza/spizarnia-w-domu,56.

Meble do spiżarni – jakie najlepsze?

Wybierając meble do spiżarni w domu, musimy już wcześniej wiedzieć, co chcemy w nich przechowywać. Jeśli mają to być w przeważającej części słoiki z przetworami, kupmy regały. Powinny być one solidne i grube, przytwierdzone mocno do ściany, aby przypadkiem nie runęły z całą swoją zawartością. Szczególnie ważne jest dobre umocowanie tego typu mebli w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Jak wiadomo, szkraby bardzo chętnie zaglądają do miejsc, gdzie mogą wyjadać smakołyki. A wchodzenie po półkach regałów i sięganie po schowane wysoko słodycze to dla nich prawdziwa zabawa. Może to niestety grozić przewróceniem się mebla i narażeniem życia dziecka. Dlatego nie oszczędzajmy na zabezpieczeniach. W spiżarni przydadzą się również szafki, jak również jeżdżące regały na warzywa, które łatwo przewieziemy do kuchni. W szafkach z powodzeniem możemy schować te garnki i blachy, których nie używamy na co dzień, a które mogłyby nam zagracać kuchnię. Umieśćmy też w nich rzadziej używane sprzęty typu maszynka do mielenia mięsa, czy sokowirówka, zyskamy dzięki temu więcej przestrzeni w kuchni. Uzupełnieniem wyposażenia spiżarni mogą być pojemne kosze i koszyki, w których przechowywać będziemy produkty wymagające dostępu powietrza np. orzechy w łupinkach.


Pomieszczenia funkcjonalne w domu - pralnia i spiżarnia

Pralnia w domu jednorodzinnym – gdzie ją umieścić?

Jeśli planujesz budować pralnię, na pewno szukasz najlepszego dla niej miejsca. Część osób decyduje się na umieszczenie jej w piwnicy. Nie jest to do końca trafiony pomysł, gdyż pralnia w piwnicy będzie zmuszała domowników do ciągłego wchodzenia i schodzenia po schodach i przenoszenia rzeczy z miejsca na miejsce. Dodatkowo nastręcza to problem umieszczenia pojemnika na brudne rzeczy. Jeśli zostawi się go w łazience, ubrania trzeba zbyt często znosić na dół do prania. Kiedy „brudnik” znajdzie się w pralni, znoszenie każdorazowo znoszonej po całym dniu bluzki, czy spodni, może stać się niewygodne. Ponadto pralnia w piwnicy często jest gorzej ogrzewana zimową porą niż pozostałe pomieszczenia w domu. Łatwo w niej o wilgoć a przez to niezbyt miły zapach rzeczy po wysuszeniu (jeśli w pralni akurat suszymy też ubrania). Dlatego, jeśli już decydujesz się na pralnię w piwnicy, pamiętaj o zapewnieniu tam odpowiedniej wentylacji, która nawet przy obniżonej temperaturze zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i odsunie groźbę zawilgocenia pomieszczenia. Pralnia na poddaszu to już zdecydowanie lepszy pomysł. A to z tego względu, że na poddaszu często aranżujemy też garderobę. Bliskość tego pomieszczenia sprawia, że łatwiej nam przenosić wyprane i wysuszone rzeczy prosto do szafy. Poza tym obecność garderoby na tym samym poziomie sprawia, że pralnia na poddaszu nie musi mieć wielu metrów. Znajdujące się w niej zwykle deska do prasowania czy żelazko, lądują bowiem w tym pierwszym pomieszczeniu. Na umieszczenie pralki, nie potrzebujemy wtedy szczególnie dużo miejsca. Plusem umieszczenia pralni na poddaszu jest również to, że często mamy w niej dostęp do okna, łatwo więc wywietrzyć pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne wtedy, jeśli pralnia połączona jest z suszarnią lub znajduje się w niej suszarka bębnowa. Dzięki dopływowi świeżego powietrza rzeczy w pralni schną zdecydowanie szybciej i mają ładniejszy zapach. Mimo wszystko i w tym miejscu nie wolno zapominać o prawidłowej wentylacji. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami, w pralni w domu powinna znajdować się wentylacja wywiewna lub też nawiewno-wywiewna, której wydajność będzie wynosić przynajmniej dwie wymiany na godzinę. Dokładniejszy opis wentylacji na poddaszu, która ochroni nas przed pleśnią na strychu, znajduje się tutaj: https://akademiasmaku.pl/wnetrza/pralnia-w-domu-wady-i-zalety,42. Warto zapoznać z tymi poradami, aby uchronić nasz budynek przed zawilgoceniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl