Powieś jemiołę na Boże Narodzenie!

Antoni Nadzikowski (Wiadomości24.pl)
Od dawien dawna, obok choinki na święta w naszych domach pojawia się jemioła. Ta wiecznie zielona roślina, już od najdawniejszych czasów uważana była niemal na całym świecie za dar niebios, roślinę wyróżnioną przez bóstwa.
Powieś jemiołę na Boże Narodzenie!

Roślina towarzyszy nam od czasów pogańskich, a jej historia zawsze łączyła się z magią, czarami i intrygami. Bezkarne pocałunki pod jemiołą to jedna z tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

Zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Ważnymi symbolami tego czasu są: Mikołaje, choinki - nader często sztuczne, stroiki, światełka. Tym wszystkim przyozdabiamy nasze domy w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją oraz wierzeniami, co prawda, trochę zapomnianymi, do symboli tych zalicza się także jemioła. Nasi przodkowie wierzyli, że drzewa przechowują zimą w jemiole swą moc i siły witalne. Jemioła (staropolska nazwa - starzęśla) była niejako uosobieniem duszy drzew. Wierze w jej magię sprzyjało też zapewne to, że ścięta nie brązowiała, jak inne rośliny, ale nabierała złotawego połysku.

Na Podlasiu jemioła ma nie tylko ozdabiać, ale również przynosić szczęście. Jest ona ważna z kilku powodów. Jednym z nich jest magiczna moc spełnianych życzeń, życzenia składane w Wigilię pod jemiołą spełnią się na pewno. U podstawy legend i mitów związanych z jemiołą leży zapewne zjawisko, którego ludzie nie potrafili sobie wytłumaczyć. Przypisywano jej również właściwości afrodyzjaku. Natomiast udekorowany nią dom mają ominąć wszelkie złe moce. Nie wspomnę o pocałunkach pod jemiołą, które łączą parę.

W Polsce występuje jeden gatunek jemioły i od zamierzchłych czasów różne części tej rośliny były traktowane jako cudowny, pomagający na wszystko środek leczniczy, w tym także jako afrodyzjak. I choć jest w tym sporo przesady, trzeba jednak przyznać, że jemioła rzeczywiście posiada pewne właściwości lecznicze. Dla przykładu podam, że wyciągi z jej pędów i liści obniżają ciśnienie krwi, dzięki czemu znajdują zastosowanie przy leczeniu niektórych chorób serca, jemioła zajmuje również ważne miejsce we współczesnej recepturze homeopatycznej. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie części jemioły są trujące dla człowieka w bezpośrednim spożyciu.

Nie ma chyba na świecie drugiej rośliny, która byłaby w takim stopniu kojarzona ze szczęściem.

Zapraszamy na stronęwww.Wiadomości24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl