Pralki ładowane są bardziej ustawne niż tradycyjne i łatwiej zmieścić je w ciasnych łazienkach. Oczywiście nie są też zupełnie pozbawione wad. Zresztą podobnie jak pralki z wsadem frontowym.
Dla kogo pralka ładowana od góry?
Pralki ładowane od góry nadają się do ustawienia w wąskich wnękach łazienkowych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie po zaplanowaniu sanitariatów i mebli – do dyspozycji użytkowników pozostała bardzo niewielka przestrzeń, a chcemy, by pralka koniecznie znajdowała się w łazience.
Pralki ładowane od góry mają maksymalnie 45 cm szerokości. W ostatnim czasie można też spotkać urządzenia jeszcze węższe (około 40 cm). Powinniśmy jednak pamiętać, że chociaż producenci ograniczyli szerokość tych urządzeń, to nadal są one dosyć głębokie (przeważnie na 60 cm). Zatem najlepiej nadają się do łazienek z wnęką. W przeciwnym razie pralka będzie wystawała, co raczej nie wpłynie korzystnie na aranżację wnętrza.
Oprócz niewielkiej szerokości – pralki ładowane od góry mają jeszcze jedną istotną zaletę. Pozwalają na łatwy i wygodny załadunek prania. Bęben znajduje się bowiem na wysokości odpowiedniej dla stojącej dorosłej osoby - nie trzeba schylać się, kucać, klękać itp., co z pewnością docenią osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa lub stawów.
Kiedy lepiej zrezygnować z kupna pralki ładowanej od góry?
W pierwszej kolejności zakup takiej pralki należy odradzić wszystkim, którzy planują sprzęt piorący umieścić w kuchni. Konieczność podnoszenia pokrywy zabezpieczającej sprawia bowiem, że takiego sprzętu nie można umieścić w ciągu szafek lub innych urządzeń, które przykryte są kuchennym blatem. Do kuchni najlepiej nadają się pralki przeznaczone do zabudowy, a te zawsze mają otwór bębnowy zlokalizowany od przodu.
Pralka ładowana od góry nie będzie też dobrym pomysłem zakupowym jeżeli planujemy jej ustawienie pod niskimi skosami poddasza bądź zamierzamy tuż nad pralką wykonać zabudowę lub powiesić w tym miejscu szafki. Należy zdawać sobie sprawę, że do całkowitego otwarcia pokrywy zabezpieczającej potrzebujemy mniej – więcej tyle miejsca ponad pralką, ile wynosi jej głębokość (czyli przeciętnie 60 cm)
Licząc, że standardowa wysokość pralki wynosi 90 cm, a jej klapa po otwarciu zajmuje kolejne 60 cm – wszelkiego rodzaju zabudowy można wykonywać na wysokości minimum 150 cm liczonych od podłogi.
Pralka ładowana od góry – konieczność czy wolny wybór?
Pralki ładowane od góry przez lata miały opinię gorszych od ładowanych od frontu, jednak nie jest ona uzasadniona. Wprawdzie różnią się odrobinę wielkością bębna (mieści on na ogół 6 kg suchego prania, podczas gdy bęben w pralkach standardowych jest przystosowany do 8 kg załadunku), ale wszystkie pozostałe funkcje mogą być zupełnie identyczne.
Zresztą większość liczących się na rynku producentów pralek oferuje zarówno jedne, jak i drugie modele. Nie może być tu zatem mowy o żadnej konkurencji, a jedynie o pozostawieniu kupującym wolnego wyboru. Pralek ładowanych od góry nie należy zatem traktować jako gorszej konieczności, wynikającej głównie z braku miejsca na standardowy sprzęt.
Funkcje pralek ładowanych od góry
Każda pralka (niezależnie od sposobu otwierania bębna) może być bardziej lub mniej zaawansowana pod względem dostępnych w niej funkcji. Wybór zależy oczywiście od nas samych oraz od oczekiwań wobec kupowanej pralki. Bądźmy tu jednak praktyczni. Żadna i tak nie upierze zupełnie sama (do każdej trzeba załadować i wyjąć pranie własnoręcznie), a nadmierne szpikowanie elektroniką podstawowych urządzeń AGD bywa zgubne w skutkach.
Często okazuje się bowiem, że kosztująca sporo pralka działa jedynie przez okres gwarancji. Zaś po jego zakończeniu ulega awarii, której niestety żaden fachowiec nie jest w stanie usunąć. Użytkownikowi nie pozostaje w tej sytuacji nic innego, jak zakup kolejnego sprzętu. Po co w takim razie bezsensownie przepłacać?
Choć oczywiście zawsze warto mieć pralkę z nowoczesnymi i przydatnymi funkcjami. Do takich, w pralkach ładowanych od góry, z pewnością należą:
- blokada pokrywy zabezpieczającej;
- możliwość zatrzymywania procesu prania w dowolnym momencie;
- możliwość uzupełniania wsadu w trakcie prania;
- funkcja opóźnionego startu (umożliwiająca automatyczne uruchomienie pralki w uprzednio zaprogramowanym czasie);
- możliwość regulacji obrotów;
- czujnik rozpoznający ilość prania w bębnie;
- programator umożliwiający ustawienie cyklu odpowiadającego różnym rodzajom tkanin;
- funkcja prania wstępnego, odplamiania i dodatkowego płukania.
Oprócz tego, w wielu domach przydają się też funkcje: szybkiego prania, usuwania z odzieży sierści zwierząt, prania butów oraz inne, które podczas wyboru pralki należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
Ponadto w każdej pralce liczy się oszczędność zużycia energii elektrycznej oraz wody. Najbardziej energooszczędne urządzenia znakowane są symbolem „A” i dodatkowymi znakami „+”. Im więcej owych plusów, tym pralka zużywa mniej prądu podczas swojej pracy.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?