Prawdziwy kominek - nie tylko dekoruje wnętrze, ale i je ogrzewa

mu (Dziennik Zachodni)
W okresie krótkotrwałych spadków temperatury nie opłaca się włączać ogrzewania centralnego lub podłogowego. Warto wówczas korzystać z kominka. Także podczas dużych mrozów możemy dogrzać nim dom. Ale kominek może też pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną. Wtedy rozpalamy w nim ogień na specjalne okazje.
Prawdziwy kominek - nie tylko dekoruje wnętrze, ale i je ogrzewa

Decyzję o postawieniu prawdziwego kominka, w którym pali się żywy ogień, najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Jeśli chcemy wybudować kominek w już istniejącym domu, to przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu, musimy pamiętać, że podstawowym warunkiem pozwalającym na postawienie kominka, jest odpowiedni komin umożliwiający odprowadzanie spalin. Jego minimalne wymiary to 20 x 20 cm przy wysokości co najmniej 4 m, ale zawsze trzeba uwzględnić zalecenia producenta dotyczące zainstalowanego modelu.

Kominek można zamontować nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w starym budynku ogrzewanym dotychczas piecami kaflowymi, kotłem węglowym. Nie można natomiast postawić go w bloku.

W domu z kominkiem mieszka się zdrowiej. Domowe palenisko wprawia bowiem w ruch powietrze, co powoduje naturalną wentylację i poprawia klimat pomieszczenia, a widok płonącego ognia wpływa kojąco na domowników. Kominki znano już w starożytnym Rzymie, ale rozpowszechniły się dopiero w XII wieku, przede wszystkim w zachodniej i południowej Europie. Formy kominków zmieniały się na przestrzeni wieków, zawsze jednak należał on do najbardziej dekoracyjnych elementów wnętrza, wokół którego koncentrowało się życie towarzyskie i rodzinne.

Najstarsze kominki były olbrzymie, ponieważ służyły do ogrzewania i gotowania. Z czasem praktyczna funkcja kominków zaczęła stopniowo zanikać, ustępując miejsca dekoracyjnej.

Dziś kominki mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Otwarta komora spalania ułatwia uzupełnianie paliwa i przegarnięcie paleniska. Pozwala też obserwować "żywy" ogień. Jednak sprawność cieplna takich kominków nie przekracza 20 proc. Zamknięta komora spalania (z żaroodporną szybą) sprawia, że w większym stopniu możemy kontrolować proces spalania paliwa. Dlatego tak popularne stały się wkłady kominkowe. Ich sprawność cieplna sięga 80 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl
Dodaj ogłoszenie