Zastąpienie brodzika płytkami ceramicznymi nie jest trudne, ale wiąże się z większym narażeniem podłogi oraz ścian na działanie wody, czy zalaniem sąsiada. Stąd tak istotna jest dokładna izolacja podłogi i ścian pod płytkami.
Znając rozkład łazienki i przymierzając się do rozmieszczenia instalacji wodnych, należy wyznaczyć strefę mokrą, najbardziej narażoną na działanie wody lub pary wodnej oraz strefę suchą, w obrębie której ryzyko przedostania się wilgoci jest znacznie mniejsze. Na negatywny wpływ wody najbardziej narażona jest powierzchnia podłogi wraz z fragmentem ścian do 10 cm ponad posadzkę, a także obszar wokół kabiny.
Ściany umieszczone w strefie mokrej powinny być zabezpieczone izolacją sięgającą co najmniej kilkanaście centymetrów powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej. Nie zaszkodzi też zastosowanie takiej ochrony na całej powierzchni ściany - aż do sufitu.
Jak wykonać izolację w miejscu przeznaczonym na kabinę prysznicową? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową instalację kanalizacyjną w podłodze. Posadzka wewnątrz prysznica może znajdować się na nieco niższym poziomie niż powierzchnia podłogi w łazience lub - w odważniejszej wersji - mogą być one zrównane. Podłączenie i odpływ kanalizacji musi się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego lub podłogi na gruncie. Z kolei odpływ z natrysku powinien znajdować się wyżej niż miejsce, gdzie następuje połączenie z pionem kanalizacyjnym.
Mając pewność, że instalacja kanalizacyjna przygotowana jest prawidłowo, można przystąpić do izolacji ścian i podłogi. Posłużyć może do tego np. hydroizolacja Woder W oraz taśmy wykonane z elastycznego materiału do zabezpieczenia naroży, krawędzi i podobnych trudno dostępnych miejsc.
Hydroizolacja w postaci płynnej folii jest produktem gotowym do użycia - wystarczy otworzyć opakowanie i po wymieszaniu nakładać na podłoże. Stosuje się ją do izolowania zarówno powierzchni pionowych, jak i poziomych - czyli ścian i podłóg. Naroża, powierzchnie przy krawędziach przejść rur instalacyjnych pokrywa się przyczepną i elastyczną taśmą lub pierścieniami, a następnie nakłada kolejną warstwę płynnej folii.
- Płynną folię elastyczną nakładamy warstwowo za pomocą pędzla, wałka lub pacy - wyjaśnia Piotr Idzikowski, z firmy Atlas. - Istotne jest, by zachować grubość izolacji na poziomie minimum 2 milimetrów. Do przyklejania płytek można przystąpić już po 24 godzinach od nałożenia folii.
Kluczem do funkcjonalnej łazienki jest także dobra wentylacja, pozwalająca na swobodny przepływ powietrza. W dużych, przestronnych łazienkach znakomicie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, które nie tylko szybciej wysuszy pozostałości wody po kąpieli, ale także przyjemnie ogrzeje posadzkę.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?