Prysznic bez brodzika - taka kabina ułatwia życie osobom...

Daniel Szafruga (Gazeta Krakowska)
Kabina prysznicowa bez brodzika jest nie tylko elegancka, ale także bardzo wygodna. Daje swobodę aranżacji łazienki oraz ułatwia korzystanie z niej osobom starszym i niepełnosprawnym.
Prysznic bez brodzika - taka kabina ułatwia życie osobom...

Zastąpienie brodzika płytkami ceramicznymi nie jest trudne, ale wiąże się z większym narażeniem podłogi oraz ścian na działanie wody, czy zalaniem sąsiada. Stąd tak istotna jest dokładna izolacja podłogi i ścian pod płytkami.

Znając rozkład łazienki i przymierzając się do rozmieszczenia instalacji wodnych, należy wyznaczyć strefę mokrą, najbardziej narażoną na działanie wody lub pary wodnej oraz strefę suchą, w obrębie której ryzyko przedostania się wilgoci jest znacznie mniejsze. Na negatywny wpływ wody najbardziej narażona jest powierzchnia podłogi wraz z fragmentem ścian do 10 cm ponad posadzkę, a także obszar wokół kabiny.

Ściany umieszczone w strefie mokrej powinny być zabezpieczone izolacją sięgającą co najmniej kilkanaście centymetrów powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej. Nie zaszkodzi też zastosowanie takiej ochrony na całej powierzchni ściany - aż do sufitu.

Jak wykonać izolację w miejscu przeznaczonym na kabinę prysznicową? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową instalację kanalizacyjną w podłodze. Posadzka wewnątrz prysznica może znajdować się na nieco niższym poziomie niż powierzchnia podłogi w łazience lub - w odważniejszej wersji - mogą być one zrównane. Podłączenie i odpływ kanalizacji musi się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego lub podłogi na gruncie. Z kolei odpływ z natrysku powinien znajdować się wyżej niż miejsce, gdzie następuje połączenie z pionem kanalizacyjnym.

Mając pewność, że instalacja kanalizacyjna przygotowana jest prawidłowo, można przystąpić do izolacji ścian i podłogi. Posłużyć może do tego np. hydroizolacja Woder W oraz taśmy wykonane z elastycznego materiału do zabezpieczenia naroży, krawędzi i podobnych trudno dostępnych miejsc.

Hydroizolacja w postaci płynnej folii jest produktem gotowym do użycia - wystarczy otworzyć opakowanie i po wymieszaniu nakładać na podłoże. Stosuje się ją do izolowania zarówno powierzchni pionowych, jak i poziomych - czyli ścian i podłóg. Naroża, powierzchnie przy krawędziach przejść rur instalacyjnych pokrywa się przyczepną i elastyczną taśmą lub pierścieniami, a następnie nakłada kolejną warstwę płynnej folii.

- Płynną folię elastyczną nakładamy warstwowo za pomocą pędzla, wałka lub pacy - wyjaśnia Piotr Idzikowski, z firmy Atlas. - Istotne jest, by zachować grubość izolacji na poziomie minimum 2 milimetrów. Do przyklejania płytek można przystąpić już po 24 godzinach od nałożenia folii.

Kluczem do funkcjonalnej łazienki jest także dobra wentylacja, pozwalająca na swobodny przepływ powietrza. W dużych, przestronnych łazienkach znakomicie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, które nie tylko szybciej wysuszy pozostałości wody po kąpieli, ale także przyjemnie ogrzeje posadzkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl