Przełom w onkologii, czyli o tym, jak kawa leczy raka

Artykuł sponsorowany
Kawa o poranku - niektorzy nie potrafią sobie wyobrazić rozpoczęcia dnia bez tego napoju.
Kawa o poranku - niektorzy nie potrafią sobie wyobrazić rozpoczęcia dnia bez tego napoju. Krups
W 1991 roku świat obiegła informacja, że kawa ma działanie rakotwórcze lub prawdopodobnie rakotwórcze. Lekarze zaczęli więc przestrzegać przed piciem ulubionego napoju mieszkańców globu. Radość kawoszom z pewnością przyniosą najnowsze doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które informują, że regularne picie kawy może zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów.

Zmiana dotychczasowego stanowiska specjalistów została poparta ponad tysiącem różnorodnych gruntownych badań, które były prowadzone przez wiele lat. Wyniki analiz dowiodły, że osoby regularnie pijące kawę są mniej narażone na występowanie chorób serca, cukrzycy typu II, zaburzeń neurologicznych i licznych nowotworów. To doskonała wiadomość dla kawoszy, którzy w obawie przed schorzeniami schowali głęboko swój automatyczny ekspres do kawy.

Kawa w statystykach

Według raportu Polityki ze stycznia 2017 spożycie kawy rośnie z roku na rok. Nie bez znaczenia jest zmiana stanowiska naukowców, którzy przekonują, że kofeina może wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Z raportu wynika, że największymi kawoszami są Holendrzy, którzy osiągają wynik 2,41 filiżanki kawy dziennie na jednego mieszkańca. Zaraz za nimi lokują się Finowie (1,85) i Szwedzi (1,36). Polacy zajmują dziewiąte miejsce, pijąc 1,15 filiżanki kawy na dobę. Według najnowszych norm, możemy sobie pozwolić na dodatkową porcję ulubionego napoju, ponieważ nasze spożycie nie przekracza ustalonych norm.

Garść liczb

Wyniki badań, które zostały opublikowane w American Association for Cancer Research wykazują, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby. Badania te zostały przeprowadzone na grupie ponad dwustu tysięcy osób. Oparto je na porównaniu stanu zdrowia ludzi pijących minimum sześć filiżanek kawy dziennie oraz ludzi, którzy piją maksymalnie trzy filiżanki tego napoju. Przez osiemnaście lat obserwowano nawyki żywieniowe, spożycie kawy oraz stres. Analizy wykazało, że osoby, które regularnie piją dużo kawy, mają większe szanse na uniknięcie raka wątroby. Ryzyko tej choroby obniżyło się u nich aż o 42%. Warto dodać, że w czasie badań specjaliści zauważyli, że u mężczyzn pijących dużo kawy, zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Leczenie kawą

W związku z najnowszymi doniesieniami medycyny naukowcy z bostońskiego Instytutu Onkologii Dana Faber przeprowadzili eksperyment polegający na analizie wyników badań tysiąca pacjentów, którzy cierpieli na raka jelita grubego. W badaniu wzięli udział przedstawiciele obu płci. Zostali poproszeni o picie czterech filiżanek kawy dziennie, co oznaczało przyjmowanie 460 mg kofeiny na dobę. Wyniki badań były zaskakujące. Ryzyko nawrotu raka jelita grubego zmniejszyło się niemal o połowę, a dodatkowo zauważono, że śmiertelność z powodu choroby nowotworowej zmalała o 33%. Według naukowców odpowiada za to kofeina, która leczy stany zapalne, które są doskonałym środowiskiem dla rozwoju nowotworu.

Właściwa temperatura napoju

Według Newsweeka kawa ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, ale może mu zaszkodzić. Szkodliwe działanie wykazuje nie tylko jej nadmierne spożycie, ale także niewłaściwa temperatura. Specjaliści udowodnili bowiem, że spożywanie zbyt gorących napojów, w skrajnych przypadkach, może być rakotwórcze. Przyczyna jest kuriozalna: poparzenie powstałe w czasie picia wywołuje zapalenie gardła. Wyściółka układu pokarmowego jest niezwykle wrażliwa, dlatego łatwo ulega uszkodzeniom, dlatego zbyt wysoka temperatura może wywoływać mikrouszkodzenia i mikrokrwawienia. Stale odnawiająca się rana, która nie jest w stanie się zagoić, ponieważ regularnie jest pogłębiana gorącymi napojami, to idealne środowisko dla rozwoju nowotworów.

Co za dużo, to niezdrowo

Specjaliści z Europejskiego Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uważają, że maksymalna dawka kofeiny w przypadku zdrowego człowieka to 400 mg. Ilość pomniejszona o połowę to z kolei norma dla kobiet w ciąży. W praktyce przekłada się to na około pięć filiżanek espresso. Według naukowców nadmierne spożycie kawy może bowiem doprowadzić do chorób serca, nadciśnienia, bezsenności, nerwowości i ataków paniki. W świetle najnowszych badań kawa pozytywnie wpływa na organizm człowieka i pita w odpowiednich ilościach zapobiega wielu schorzeniom (paradoksalnie również tym wymienionym powyżej), jednak pamiętajmy, że zawarta w niej kofeina jest również zawarta w wielu innych produktach, np. w herbacie, czekoladzie, napojach energetycznych, coca-coli czy środkach przeciwbólowych, dlatego nie należy przekraczać normy ustalonej przez EFSA.

Najlepsza kawa

Nie ma recepty na najlepszą kawę, jednak z pewnością łagodniejsza dla żołądka będzie napój z automatycznego ekspresu do kawy niż wciąż uwielbiana przez Polaków kawa po turecku (takich jak chociażby ten: http://www.krups.com.pl/types/category/15). Automatyczne ekspresy do kawy pozbawiają płyn fusów, jakie mogą podrażniać układ pokarmowy. Warto wybierać jednak te rodzaje napojów, które nie działają drażniąco. Z pewnością należy do nich cappuccino, łagodne americano, kawa z mlekiem czy latte. Najbardziej agresywne jest espresso, ponieważ jest skoncentrowane i może wywoływać podrażnienia lub działać przeczyszczająco. Ponadto warto wykorzystywać automatyczne ekspresy do kawy do przygotowywania napojów i deserów na bazie kawy. Z ich pomocą z łatwością przyrządzimy pyszne tiramisu albo kawę czekoladową.

Naukowcy udowodnili, że kawa może nie tylko zapobiegać wielu chorobom, ale także może je częściowo leczyć. Profesor Tom Brenna z Cornell University zaznacza jednak, że pod żadnym pozorem nie można decydować się na samodzielną kawoterapię. Każde schorzenie, szczególnie tak poważne jak nowotwór, wymaga wizyty u lekarza i podjęcia właściwego leczenia. Kawa, a właściwie zawarta w niej kofeina, może pomóc w procesie leczenia, jednak nie może być traktowana jak antidotum na dolegliwości. Można więc uznać, że w codziennym życiu kofeina powinna pełnić rolę elementu profilaktyki, a nie leku. Pamiętajmy o tym i pijmy kawę na zdrowie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl