Przenosimy łazienkę! Jak zaaranżować łazienkę w nowym pomieszczeniu?

Artykuł sponsorowany
W niektórych przypadkach nie jest możliwe przeniesienie łazienki do innego pomieszczenia, dlatego upewnij się, czy twoje mieszkanie nadaje się do takiego remontu.
W niektórych przypadkach nie jest możliwe przeniesienie łazienki do innego pomieszczenia, dlatego upewnij się, czy twoje mieszkanie nadaje się do takiego remontu. KOŁO
Kupujesz swoje wymarzone mieszkanie, które wydaje się idealne. Atrakcyjna okolica, przestronne wnętrze, a wszystko to w dobrej cenie. Jest tylko jeden problem – układ pomieszczeń wymaga dopracowania. Nie podoba ci się miejsce na łazienkę, myślisz więc o przeniesieniu jej do innej części mieszkania. Jak odpowiednio przygotować się do tego?

Sprawdź, czy przeniesienie łazienki jest możliwe

W przypadku przeniesienia sypialni czy salonu zwykle nie ma problemu, aby zrobić to szybko i bez gruntownego remontu. Wystarczy kupno nowych mebli i zmiany są gotowe. Tam gdzie w grę wchodzi instalacja wodna i kanalizacyjna, nie jest to tak proste do zrobienia. Oto zaledwie kilka przykładów wymagań, jakie muszą być spełnione.

  • Istnieje konieczność zachowania spadku rury kanalizacyjnej (1,5 do 3 proc.).
  • Musi być zachowana odpowiednia odległość od pionu kanalizacyjnego.
  • Rury mają mieć odpowiednią średnicę.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach nie jest możliwe przeniesienie łazienki do innego pomieszczenia, dlatego upewnij się, czy twoje mieszkanie nadaje się do takiego remontu. Jeszcze przed zatrudnieniem ekipy remontowej dobrze skontaktować się z fachowcami. Jeżeli pomysły te wiążą się z przeniesieniem elementów konstrukcji budynku, w przypadku mieszkania od dewelopera może być problem. Jeżeli to rynek wtórny, należy to zgłosić do odpowiedniego organu.

Zaplanuj rozmieszczenie urządzeń

Nie jest tajemnicą, że sprzęty w łazience nie mogą być zainstalowane przypadkowo. Nie tylko wynika to ze względu bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wygody. W końcu czy może być coś gorszego od braku komfortu podczas korzystania z łazienki. Powinieneś zadbać o odpowiednią przestrzeń przed umywalką czy sedesem.

  • W przypadku umywalki powinno to być około 70 cm, na szerokość ok. 100 cm.
  • Przed wanną dobrze jest mieć miejsce o tej samej długości, a szerokość to około 100-120 cm.
  • Przed kabiną prysznicową powinna być odległość ok. 100 cm, jeśli chodzi o długość, szerokość może wynosić jakieś 80-100.
  • Przed toaletą odległość ma wynosić mniej więcej 80-90 cm długości, a szerokość to jakieś 60 do 80 cm.
  • Pralka musi otwierać się swobodnie bez względu na to, czy jest otwierana z przodu, czy z góry.

Urządzamy duży pokój kąpielowy

Wśród nas nie brakuje też zwolenników długiego relaksu w wannie, dlatego część osób decyduje się na urządzenie pokoju kąpielowego w większym pomieszczeniu. Stąd decyzja o przeniesieniu łazienki do miejsca bardziej przestronnego. Warto w tym przypadku postawić na maksymalne udogodnienia, jak choćby duża wanna wolnostojąca. W dużej łazience dobrze wyglądać będzie bidet, czy klasyczny WC kompakt. Sprawdź takie rozwiązania np. na http://www.kolo.com.pl/produkty/wc-bidety-pisuary/.

W takim pokoju kąpielowym można nawet zainstalować dwie duże umywalki, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem, a gdy wybierzesz designerskie modele, wprowadzą niezwykły klimat w pomieszczeniu. Doskonale wyglądać będą tu np. umywalki nablatowe.

Aranżujemy małą łazienkę dla gości

Powody przeniesienia łazienki mogą być różne. Niektórzy chcą stworzyć dodatkową łazienkę dla gości, która będzie mała, ale funkcjonalna. W tym przypadku nie trzeba dysponować dużą przestrzenią. Wystarczy zaledwie pomieszczenie, które ma 4 m², aby móc zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty. Niektórzy posiadają w swoich domach czy mieszkaniach tak małe toalety, innym w zupełności wystarczy kilka metrów.

Na rynku istnieją już rozwiązania dedykowane dla niewielkich łazienek. Są specjalne, wąskie wanny, umywalki, czy miski ustępowe wiszące, które nie zabierają dużo przestrzeni. Tutaj można skusić się nawet na spłuczkę WC w ścianie, aby zajmować jak najmniej miejsca. W takiej niewielkiej łazience gościnnej jednak warto zdecydować się na prysznic, ponieważ jest on dużo wygodniejszy dla odwiedzających. Zwłaszcza gdy po długiej podróży nasz gość nie myśli o niczym innym, jak tylko o miękkim łóżku i głębokim śnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl