Ręcznie wykonywane łóżka

Katarzyna Korzeniecka
Precyzja, pasja, zaangażowanie. I odrobina magii - to właśnie tajemnica najlepszych łóżek na świecie. Przez blisko 160 lat Hästens do produkcji swoich łóżek używa wciąż tych samych narzędzi - ludzkich rąk.
Ręcznie wykonywane łóżka

W fabryce łóżek Hästens w Köping (Szwecja) tworzy się łóżka tak, jak nigdzie indziej. To jedyne miejsce na ziemi, gdzie każde narzędzie używane przy produkcji ma pięć palców. Wykwalifikowani rzemieślnicy używają w swojej pracy tylko rąk i naturalnych materiałów. Lata tradycji i doświadczenia pokazały, że to jedyny sposób, aby stworzyć wymarzone łóżko. Łóżka Hästens zawsze były, są i będą wytwarzane ręcznie, bo tylko taka metoda produkcji zapewnia ich najwyższą jakość i pozwala każdy produkt nazwać perfekcyjnym.

"Kiedy ludzie zaczynali używać do produkcji maszyn, my pozostaliśmy wierni technice ręcznego tworzenia łóżek. Już wtedy wiedzieliśmy, i wiemy do tej pory, że stworzyć najlepsze łóżko na świecie można tylko w jeden sposób. Ręcznie. Używając wyłącznie naturalnych materiałów" - mówi Jan-Erik Leander, mistrz rzemiosła w firmie Hästens.

To właśnie cały proces tworzenia od początku do końca za pomocą rąk sprawia, że każde gotowe łóżko, które opuszcza fabrykę w Köping jest swoistego rodzaju arcydziełem. Można więc powiedzieć, że Hästens tworzy sztukę, którą z dnia na dzień docenia coraz więcej ludzi na całym świecie. Potrzeba precyzji, pasji i zaangażowania aby gotowy produkt był tym najlepszym. Dlatego mistrzowie rękodzieła w Hästens używają nie tylko rąk, ale także dodają odrobinę magii, aby sen także był magiczny.

Jan-Erik Leander - mistrz rzemiosła w firmie Hästens

Zajmuje się budową łóżek już od 24 lat, a własne doświadczenia umiejętnie łączy z wiedzą o tradycyjnych technikach stosowanych w przeszłości przez wytwórców łóżek.

"Moją misją jest przekazanie zdobytego doświadczenia w budowie łóżek nowemu pokoleniu rzemieślników w naszej firmie, tak aby osiągnęli jeszcze wyższy poziom kunsztu."

Jan-Erik Leander jest mistrzem rzemiosła w firmie Hästens. Obecnie Jan-Erik dzieli się swoimi wyjątkowymi umiejętnościami z nowym pokoleniem rzemieślników.

Ręcznie wykonywane łóżka

W jaki sposób odbywa się szkolenie kandydatów na pracowników w firmie Hästens?

Kunszt rzemieślniczy w firmie Hästens ma wyjątkowy charakter, ponieważ nie można się go nauczyć w żadnej szkole. Dlatego prowadzimy wewnętrzny program nauki zawodu - w ramach tego programu nowy pracownik terminuje pod okiem doświadczonego rzemieślnika, który jest jego przewodnikiem i mentorem. Moim celem jest to, by moi uczniowie w przyszłości byli jeszcze lepsi ode mnie.

Na czym polega różnica między łóżkiem wykonanym ręcznie a łóżkiem wyprodukowanym przez maszynę?

Budujemy łóżka, posługując się naszymi zmysłami. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić doskonałą jakość materiałów, tkanin, elementów montażowych, sprężyn i drewnianych ram.

Wiemy, jakie są w dotyku poszczególne materiały i jak trzeba je równomiernie rozprowadzić po powierzchni łóżka. Podczas pracy z naturalnymi materiałami kunszt rękodzielniczy nabiera szczególnego znaczenia. Materiały tego rodzaju wymagają właściwego traktowania. Doskonałe łóżko można zbudować tylko z pomocą dotyku i doświadczenia.

W jakim łóżku sam Pan śpi?

Mam zaszczyt spać w pierwszym prototypie modelu Vividus, który zbudowaliśmy. Przedtem miałem model 2000T i sypiałem w nim wygodnie przez 16 lat.

Kiedy czuje się Pan naprawdę zadowolony ze swojej pracy?

Cieszę się, gdy myślę o tym, że produkowane przez nas łóżka podnoszą jakość życia naszych klientów. Wyjątkową przyjemność sprawia mi też chwila, gdy kończymy budowę kolejnego łóżka Vividus i podczas finalnego przeglądu okazuje się, że łóżko jest pod każdym względem doskonałe. Wtedy wiem, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty.

Jakich wskazówek udzieliłby Pan osobom, które chcą sprawdzić jakość wykonania łóżka?

Należy zwrócić uwagę na szczegóły. Łóżka firmy Hästens można bez obaw poddać gruntownej inspekcji w okolicach szwów i łączeń. Jednak najważniejsze jest uczucie ogarniające osobę, która kładzie się na naszym łóżku. Długie godziny rzemieślniczej pracy mają ostatecznie jeden cel - stworzenie jak najwygodniejszego łóżka. Dlatego warto położyć się na takim łóżku, zamknąć oczy i rozluźnić. Każdy, kto przetestuje w ten sposób nasze łóżko, z pewnością doceni jego wyjątkowość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl