Robimy pikle – to łatwe! Przepisy i porady dla początkujących

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Domowe pikle są pyszne i łatwe do przygotowania, a ich smak będzie nas cieszył, przez całą zimę.
Domowe pikle są pyszne i łatwe do przygotowania, a ich smak będzie nas cieszył, przez całą zimę. Florina
Stragany są jeszcze pełne świeżych i niedrogich warzyw. Warto z tego skorzystać i zrobić pyszne pikle. To naprawdę nietrudne.

Dostępne teraz świeże warzywa możemy łatwo przerobić na smaczne pikle – zimą podziękujemy sobie za to serdecznie. Pikle, czyli warzywa zaprawiane w marynacie na bazie octu, są świetnym dodatkiem do serów żółtych, mięs, burgerów. Można je wykorzystać do kanapek, sałatek, koreczków. W dodatku na pikle nadają się różne warzywa: m.in. ogórki, papryka, cukinia, marchew, rzodkiewka, kalafiory, patisony, nawet cebula, czy czosnek. Z piklami nie grozi nam monotonia i nuda. Zatem – do dzieła!

Piklujemy warzywa na zimę

Podstawą pikli jest marynata z wody, octu, cukru i przypraw, takich jak: liść laurowy, ziele angielskie, gorczyca (można też stosować curry, kurkumę, goździki, a zamiast cukru – używać miodu). Proporcje zalewy różnią się w zależności od przepisu, ale ogólnie jest to 4-5 szklanek wody na 1 szklankę cukru i 1 szklankę octu 10% (tu obowiązuje zasada: ile octu, tyle cukru). Wszystkie składniki zalewy gotujemy razem przez kilka-kilkanaście minut. I zostawiamy do przestygnięcia.
Musimy też przygotować warzywa – wystarczy je umyć, obrać i pokroić ( z papryki usuwamy też pestki). Pokrojone warzywa wrzucamy do słoika i zalewamy wystudzoną zalewą. Potem już tylko trzeba zapasteryzować słoiki, żeby nasze pikle były trwałe.

Pasteryzujemy pikle

Do przygotowania pikli najlepsze są słoiki typu twist. Słoiki i zakrętki muszą czyste i w żaden sposób nieuszkodzone.
Do przygotowania pikli najlepsze są słoiki typu twist. Słoiki i zakrętki muszą czyste i w żaden sposób nieuszkodzone. Florina

Pasteryzacja to naturalny i prosty sposób konserwacji żywności. W tym celu bierzemy garnek (najlepiej duży), na jego dno kładziemy ścierkę i wkładamy słoiki z piklami (tak, żeby nie stykały się ściankami). Do garnka wlewamy wodę (do ok. ¾ wysokości słoików) i gotujemy na wolnym ogniu przez kilka minut (czas pasteryzacji różni się w zależności od przepisu). Zwróćmy tylko uwagę na to, jakich słoików używamy.
_– Warto pamiętać, że do pasteryzacji jest zalecane użycie klasycznych słoików z metalową nakrętką typu twist. Słoiki z gumką czyli tzw. weki pod wpływem gotowania mogą stać się nieszczelne, dlatego w tym wypadku zaleca się wekowanie (wekowanie w skrócie polega na obróceniu gorących słoików wypełnionych przetworem dnem do góry, zawinięcie w gruby ręcznik i pozostawienie na kilkanaście godzin do ostygnięcia). Ponadto na rynku są już dostępne słoiki, których nakrętki zawierają dodatkową warstwę silikonu i dzięki temu można przygotować przetwory bez konieczności gotowania słoików _– mówi Sandra Chyła z Florentyny, dystrybutora artykułów gospodarstwa domowego m.in. słoików marki Florina.
Kiedy przetwory zapasteryzują się - wyjmujemy słoiki z gorącej wody i kiedy ostygną – spokojnie czekamy na zimę, żeby podelektować się smakiem naszych pikli. Prawda, że nic trudnego?

Łatwe i sprawdzone przepisy na pikle z ogórków

Na początek proponujemy dwa przepisy na pikle z ogórków.

Pikle z ogórków w zalewie musztardowej

Składniki: 2-2,5 kg ogórków gruntowych
Zalewa: 4 szklanki wody, 1 szklanka octu 10%, 2 x po ¾ szklanki cukru, 5 łyżeczek musztardy delikatesowej, 1 łyżka soli, 2 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, 1/3 łyżeczki kurkumy.

Przygotowanie pikli

Ogórki obieramy i kroimy (np. wzdłuż na 4 części lub w grube plastry), wkładamy do słoików. Wszystkie składniki zalewy gotujemy przez kilka minut. Przestudzoną zalewą zalewamy ogórki. Pasteryzujemy przez 7 minut (słoiki wyjmujemy z gorącej wody).

Pikle po żydowsku

Składniki: 2,5-3 kg ogórków gruntowych
czosnek, marchew, cebula, koper, natka pietruszki i selera
Zalewa: 5 szklanek wody, 1 szklanka cukru, 1 szklanka octu 10%, 2 łyżki soli.

Przygotowanie pikli:

Ogórki obieramy ze skórki i kroimy. Do każdego słoika wkładamy: 2 ząbki czosnku, 3 plastry marchewki, 1 plaster cebuli, 1 łyżkę posiekanej natki i kopru oraz oczywiście – ogórki (najlepiej pokrojone wzdłuż na 4 części).
Gotujemy wszystkie składniki zalewy, a kiedy ostygnie, wlewamy ją do słoików. Pasteryzujemy przez 10 minut (słoiki wyjmujemy z gorącej wody).

W obydwu przypadkach, jeśli ogórki kroiliśmy wzdłuż, możemy usunąć z nich gniazda nasienne.

Amerykańskie pikle z cukinii

I jeszcze przepis na pikle nieco inne, bo amerykańskie. Ponieważ oryginalnie nie są one pasteryzowane, musimy je przechowywać w lodówce, a okres ich trwałości jest krótszy. Oczywiście takie pikle również możemy zapasteryzować.
Składniki: 1 duża cukinia (obrana i pokrojona w cienkie plastry)
1 średniej wielkości cebula
Zalewa: 2 łyżki stołowe soli, 2 szklanki octu jabłkowego, 1 szklanka cukru, 3 łyżeczki zgniecionych nasion gorczycy (lub tzw. suchej musztardy), 1 łyżeczka kurkumy, 3 ziarenka ziela angielskiego i liść laurowy, 3 ziarenka pieprzu.

Przygotowanie pikli:

Cukinię i cebulę obieramy, kroimy i wrzucamy do dużej miski. Solimy i mieszamy, a następnie zalewamy zimną wodą (do poziomu warzyw). Mieszamy, aż sól się rozpuści. Zostawiamy na ok. 1 godzinę, następnie odcedzamy i osuszamy warzywa, a potem wkładamy do słoików.
Gotujemy zalewę i zalewamy nią warzywa w słoikach. Słoiki dobrze zakręcamy.

Tak przygotowane pikle przechowujemy w lodówce. Możemy je również zapasteryzować (przez 7-8 min.), wtedy będą znacznie trwalsze (i nie będą wymagały lodówki).

Przepisów na pikle jest znacznie więcej, możemy też sami poeksperymentować. Powodzenia i smacznego!

Inspirujące przepisy na sezonowe warzywa i owoce znajdziesz tutaj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl