Rozmieszczenie głośników w salonie. Co wpływa na jakość dźwięku

Wojciech Lechowski
Jakość dźwięku to bardzo ważna kwestia nie tylko dla melomanów. Odpowiednie ustawienie głośników sprawi, że będzie od idealny.
Jakość dźwięku to bardzo ważna kwestia nie tylko dla melomanów. Odpowiednie ustawienie głośników sprawi, że będzie od idealny. phamtu1509 Pixabay.com
Prawidłowe rozmieszczenie kolumn głośnikowych w pomieszczeniu jest kluczowe dla jakości odbieranego przez nas dźwięku. Na uzyskiwane efekty dźwiękowe mają też oczywiście wpływ parametry samego sprzętu audio. Jednak pamiętajmy, że nawet najdroższy sprzęt nie będzie sprawdzał się dobrze, jeśli nie zadbamy właściwie o aranżację pokoju, mającego pełnić namiastkę sali kinowej.

Wielu z nas sądzi, że wydanie fortuny na super nowoczesny telewizor oraz najwyższej jakości sprzęt nagłaśniający jest jednoznaczne ze spełnieniem marzeń o komforcie oglądania filmów, identycznym jak w kinie. Tymczasem po podłączeniu i skonfigurowaniu urządzeń przychodzi czas na nieprzyjemne rozczarowanie. Wtedy zaczynamy uważać, że sprzedawca nabił nas w przysłowiową butelkę i wcisnął głośniki niewarte swojej ceny. Jednak w rzeczywistości niekoniecznie tak jest. Przyczyn zakłóceń w odbiorze dźwięku może być bardzo wiele, a najczęstsze to nieprawidłowe rozmieszczenie kolumn oraz niewłaściwa aranżacja pokoju (np. przeszkody w postaci mebla pomiędzy źródłem dźwięku, a zajmowanym przez nas miejscem do jego odsłuchu).

Istota akustyki pomieszczenia

Warto zdawać sobie sprawę, że specyfika dźwięku to skomplikowane zagadnienie. W profesjonalnych salach kinowych w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów stosuje się zaawansowane badania i eksperymenty, a pomieszczenia oraz miejsce usytuowania poszczególnych głośników są poddawane bardzo dokładnym pomiarom. W warunkach domowych raczej nikt takich rzeczy nie robi, a gdyby nawet pokusił się o powyższe, w dużej liczbie przypadków okazałoby się, że wyniki testów są niemożliwe do wprowadzanie w życie.

Najprostszy zestaw stereofoniczny to dwie kolumny (2.0). Zawsze należy je ustawiać tak, by pomiędzy miejscem odbioru dźwięku a głośnikami powstawał
Najprostszy zestaw stereofoniczny to dwie kolumny (2.0). Zawsze należy je ustawiać tak, by pomiędzy miejscem odbioru dźwięku a głośnikami powstawał trójkąt. phamtu1509 Pixabay.com

Większość z nas mieszka w warunkach dalekich od idealnych i mało kto może pozwolić sobie na stworzenie pomieszczenia o idealnej akustyce. Pamiętajmy jednak, że jakość dźwięku płynącego z urządzeń audio przeważnie można poprawić. I to wcale nie poprzez zakup jeszcze droższego zestawu kina domowego.

Na odbieranie tonów dźwiękowych może mieć wpływ bardzo wiele szczegółów. Do zasadniczych należą: wielkość i kształt pokoju, sposób wykończenia jego ścian, ewentualne przeszkody na drodze pomiędzy głośnikiem a naszymi uszami oraz moc i rozstawienie kolumn. Głośniki o dużej mocy nie nadają się do małych wnętrz, a odbiór dźwięku może zakłócać chociażby stół znajdujący się pomiędzy nimi a kanapą, na której siedzimy. Lepszą akustykę będzie miało pomieszczenie, do wykończenia którego zastosowano tapetę (najlepiej o wydatnej fakturze) niż to, w którym ściany pomalowano farbą. Jakość dźwięku podniesie też większa ilość tekstyliów i miękkich mebli. Przykłady tego typu można mnożyć w nieskończoność. Powróćmy jednak do ustawienia głośników.

Ustawienie kolumn i miejsca odsłuchu na planie trójkąta

Najprostszy zestaw stereofoniczny to dwie kolumny (2.0). Zawsze należy je ustawiać tak, by pomiędzy miejscem odbioru dźwięku a głośnikami powstawał trójkąt. To tzw. ustawienie bazowe, które stanowi podstawę do rozstawiania także bardziej rozbudowanych i wzbogaconych o subwoofer zestawów kina domowego (2.1; 5.1; 6.1 i 7.1). W małych pokojach należy używać mniejszych kolumn i ustawiać je bliżej siebie. W przestronnych wnętrzach stosujemy zasadę odwrotności. W typowych mieszkaniach odległość pomiędzy głośnikami na ogół oscyluje w granicach 1,8 – 2,5m i jest właściwa pod warunkiem, że miejsce odsłuchu zostanie oddalone o około 120 – 150% tej odległości. Oczywiście obydwie kolumny powinny znajdować się w linii prostej w stosunku do siebie, a płynący z nich dźwięk mieć ten sam dystans do pokonania.

Oddalenie kolumn od ścian

Kolumny powinny stać 50-60 cm od ściany.
Kolumny powinny stać 50-60 cm od ściany. Mcability Pixabay.com

Właściwe oddalenie kolumn od ścian to kolejny bardzo ważny czynnik, mający wpływ na jakość odbieranego przez nas dźwięku. Nie ma on wprawdzie aż tak dużego znaczenia, gdy głośniki znajdują się daleko od ścian (powyżej 1,5 m). Wtedy różnicowanie oddalenia jednego i drugiego źródła dźwięku może być nawet korzystne. Jednak w sytuacjach, w których kolumny znajdują się bliżej ścian, zawsze powinny stać one w takiej samej od nich odległości. Minimalnie jest to około 50 – 60 cm (zarówno od ściany bocznej, jak i tylnej). To samo dotyczy oddalenia głowy słuchacza od ściany lub sprzętów znajdujących się za nim.

Zobacz wideo: Jak zamontować telewizor na ścianie

Ważne jest też, by obydwie ściany boczne, przy których pracują głośniki były wykończone w podobny sposób (np. na obydwu znajdowała się tapeta). W przypadku, kiedy jedna ściana będzie bardzo twarda, a druga miękka – podstawowa zasada stereofonii zostanie zachwiana, ponieważ odtwarzany z obydwu kanałów dźwięk będzie różny.

Ustawienie kolumn – na jakiej wysokości powinny się znajdować?

Najważniejsze jest aby obie kolumny boczne były umiejscowione na takiej samej wysokości. Dźwięk płynący z głośników wysokotonowych jest odbierany najlepiej, gdy znajdują się one na wysokości uszu słuchacza.

Większość producentów sprzętu nagłaśniającego informuje w instrukcjach obsługi, na jakiej wysokości powinny znaleźć się poszczególne jego elementy. Do tych zaleceń warto się stosować, ale jakość odbieranego z różnych wysokości dźwięku można też sprawdzić samodzielnie (poprzez zmianę pozycji ciała).

Oczywiste jest, że kolumny podłogowe ustawiamy na podłodze. Są one skonstruowane w taki sposób,  by płynący z nich dźwięk był dobrze słyszalny w pozycji siedzącej oraz stojącej. Najczęściej popełnianym przez użytkowników błędem jest lokalizacja zwykłych głośników w narożnikach pomieszczenia. W tych miejscach dobrze pracują jedynie kolumny i subwoofery zaprojektowane specjalnie do takich ustawień. Należy pamiętać, że tego typu sprzętów jest niewiele na rynku, a wszystkie pozostałe bardzo źle znoszą ustawienia narożnikowe.

Odpowiednie rozmieszczenie głośników w salonie pozwoli w pełni wykorzystać uroki naszych sprzętów.
Odpowiednie rozmieszczenie głośników w salonie pozwoli w pełni wykorzystać uroki naszych sprzętów. 123 RF

Z kolei kolumny podstawkowe montuje się na specjalnie przeznaczonych do tego celu podstawkach bądź uchwytach przytwierdzanych do ścian. Idealna sytuacja to taka, w której znajdują się one na poziomie uszu odbiorcy.

Kierunek osi głośników

Wiadomo, że ustawiając głośniki kierujemy je przodem w stronę odbiorcy. Jednak ustawienia typowo na wprost nie zawsze są tak samo dobre. Kolumny (zwłaszcza przednie) powinny być ukierunkowane lekko do środka w stosunku do siebie. Ustalenie konkretnego kąta jest tu sprawą eksperymentalną. Należy po prostu wypróbować jakie odchylenie osi  głośników ku środkowi będzie w naszym przypadku optymalne.

Kierowanie głośników ku sobie jest szczególnie polecane, gdy ich odległości od ścian bocznych są niewielkie. Pomaga to bowiem zredukować fale odbite i podnieść jakość dźwięku wytwarzanego przez zestaw.

Lokalizacja subwoofera

Subwoofer jest odpowiedzialny za emisję tonów niskich, czyli basów. Znawcy twierdzą, że jest to urządzenie, którego nie słyszymy, a czujemy je. I trzeba przyznać, że coś w tym jest. Zwłaszcza jeśli subwoofer jest źle ustawiony (np. w narożniku mebla czy przy samej ścianie). Wtedy wydaje on nieprzyjemny, dudniący, głuchy bas, który zasadniczo nie ma zwolenników.

Generalnie nie ma większego znaczenia, po której stronie głośnika centralnego ustawimy subwoofer, ale najbardziej polecane jest zlokalizowanie go poniżej tego głośnika. Jeszcze bardziej istotne jest, by znajdował się on w miarę po środku pomiędzy głośnikami przednimi (prawym i lewym). Jeśli w zestawie znajdują się dwa subwoofery należy umieścić je naprzeciw siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl