Salon z widokiem na kuchnię – jak zaplanować otwartą kuchnię

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kuchnia otwarta na salon musi być nie tylko funkcjonalna, ale też dopasowana stylistycznie do wystroju pokoju.
Kuchnia otwarta na salon musi być nie tylko funkcjonalna, ale też dopasowana stylistycznie do wystroju pokoju. Spółka Meblowa KAM
Coraz częściej łączymy kuchnię z salonem. Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością odpowiedniego zaplanowania kuchni, tak aby dobrze komponowała się z salonem.

Zastanawiasz się: Kuchnia gotowa, czy na zamówienie? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań

Urządzając kuchnię musimy pamiętać o tym, żeby była funkcjonalna i wygodna. Jednak w przypadku kuchni otwartej na salon ergonomia jest ważna, ale musimy uwzględnić też dopasowanie kuchni do salonu. Otwarta kuchnia stanie się pełnoprawną częścią strefy dziennej, a „roboczego” kuchennego bałaganu nie będziemy mogli zostawić za drzwiami.  

Łączymy kuchnię i salon…

Kiedy kuchnia ma być otwarta na salon, warto by jej zabudowa była dopasowana do mebli w pokoju. To łatwiejsze niż nam się wydaje – producenci oferują bardzo wiele kolorów i wzorów mebli, a producenci mebli kuchennych korzystają z tych samych płyt i dekorów, co twórcy mebli do pokoju. Nawet jeśli na stronie internetowej producenta, czy w katalogu nie znajdziemy mebli kuchennych idealnie dopasowanych do mebli salonowych, to nie znaczy, że są one nieosiągalne.
- W katalogu prezentujemy zawsze kilka przykładowych zdjęć z układem szafek, propozycjami kolorystycznymi, ale nie jest to zamknięta opcja – potwierdza Alicja Gajewska ze Spółki Meblowej KAM z Milejewa. – Modułowość rozwiązań polega na tym, że w ramach danego systemu możemy dobrać zarówno szafki i szuflady, jak i kolorystykę elementów kuchni.
Wszystkie elementy zabudowy kuchni można dobrać indywidualnie, dopasowując je do mebli w salonie. Jednak taka możliwość nie oznacza, że wystrój kuchni i salonu ma być identyczny – powinien być za to spójny. Przed popadaniem w przesadę, przestrzega projektantka wnętrz Sylwia Kowalska-Mikutel:
– Kuchnia powinna być spójna kolorystycznie z salonem, ale może je łączyć na przykład tylko akcent w postaci konkretnego dekoru – wyjaśnia. – Jeśli w salonie mamy gładkie meble w wysokim połysku, to kuchnię możemy zaprojektować z dekorami drewnianymi i z kontrastowymi wstawkami w połyskującym monokolorze na przykład na frontach szuflady. Inną opcją jest zaaranżowanie kuchni w neutralnej bieli, a powtórzenie dekoru z mebli salonowych na blacie kuchennym.

Proponujemy: Kuchnię z kolorowym wykończeniem mebli

…I oddzielamy strefę kuchni i salonu

Pomimo że nasza kuchnia nie będzie oddzielona od salonu ścianką, warto zaznaczyć granicę między strefą kuchenną i salonową. Dobrym sposobem jest zastosowanie różnych posadzek – np. desek lub paneli w salonie i płytek ceramicznych w kuchni.
Innym sposobem jest zabudowa kuchenna w układzie „G” z „półwyspem” zamiast wyspy. Taki murek oddzieli kuchnię od pokoju, a jego zaletą jest to, ze zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna wyspa, więc dobrze się sprawdzi również w mniejszych mieszkaniach. Kuchenny „półwysep” oczywiście trzeba praktycznie wykorzystać – jego dolną część przeznaczmy pod szafki, czy szuflady. Natomiast blat może służyć jako stół.
Rozwiązaniem, które również dobrze sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach jest też ustawianie stołu jadalnego między kuchnią i salonem. W ten sposób oddzielamy strefy pomieszczenia, a jednocześnie – zyskujemy jadalnię. Pamiętajmy tylko, żeby wybrać stół, który będzie wzorniczo pasował i do mebli kuchennych i salonu.

Sposób na porządek w kuchni

Kiedy kuchnia jest otwarta na salon, kwestia utrzymania porządku staje się naprawdę ważna. Z drugiej strony – kuchnia jest miejscem pracy, więc trudno o idealny ład. Warto sobie zdać sprawę, że bałagan w kuchni, w dużej mierze zależy od… funkcjonalności i zaplanowania szafek. Dlatego planując zabudowę kuchni, zastanówmy się jakie szafki i szuflady będą nam  potrzebne. Warto zaplanować szafkę (lub szuflady) na garnki i patelnie osobna półka na szkło i osobna na talerze. Dobrym rozwiązaniem są także szuflady o zróżnicowanej wysokości – w układzie od góry: płytka szuflada na sztućce, nieco głębsza na przyprawy, artykuły sypkie, kawę i herbatę. W dolnej szufladzie – najgłębszej – można trzymać zapasy mleka w kartonie, soki czy puszki. W ten sposób łatwej nam będzie sprawnie pochować różne artykuły i utrzymać porządek w kuchni. Bardzo pomysłowym rozwiązaniem są także chowane drzwiczki, które umożliwiają „schowanie” zlewozmywaka (i naczyń, których nie zdążyliśmy umyć).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl