Ścianka działowa z luksferów

Monika Kaczyńska (Echo Miasta)
Luksfery mają swoich gorących wielbicieli i równie gorących przeciwników. Wydaje się, że w ostatnim czasie przewagę zdobywają ci pierwsi. Pustaki szklane coraz częściej są stosowane nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale także w mieszkaniach. Z całą pewnością są nieocenione w miejscach bez okien.

Jeśli chodzi o kolory, oferta jest szeroka - począwszy od bezbarwnych, przez mleczne, po - bardzo popularne - jasnoniebieskie, a także czerwone, zielone i fioletowe. Mogą być barwione w masie (cały pustak jest z kolorowego szkła) lub powierzchniowo. Ta ostatnia technologia pozwala na uzyskanie bardziej nasyconych kolorów.

Ścianka działowa z luksferów

Samo zaś wykonanie ścianki działowej z luksferów nie jest bardzo skomplikowane. Do zbudowania takiej ścianki potrzebne są pręty ze stali ocynkowanej. Zostaną one wykorzystane do wykonania zbrojenia konstrukcji. W zależności od planowanej wielkości ścianki ich średnica powinna wynosić od 6 do 8 mm. Kolejnym elementem niezbędnym do postawienia konstrukcji są ceowniki stalowe lub aluminiowe, które posłużą jako listwy obwodowe do spięcia ścianki.

Jeżeli wymiary konstrukcji przekroczą trzy metry wysokości i cztery szerokości, będziemy musieli podzielić je większymi dylatacjami. Do spojenia pustaków potrzebne będą krzyżyki dystansowe i odpowiednia zaprawa, najlepiej klej do płytek ceramicznych o podwyższonych parametrach, którego przyczepność do podłoża będzie sporo większa niż w przypadku klejów standardowych. Jeśli będzie wyprodukowany na bazie białego cementu, spoiny będą miały mają jasny kolor.

Prace zaczynamy od wyznaczenia miejsca ustawienia ścianki i upewnienia się przy pomocy poziomnicy, czy powierzchnia, którą wybraliśmy, jest równa.

Kołkami mocujemy listwę obwodową. Jeśli zaplanowaliśmy ściankę tak, by przylegała również do ściany pomieszczenia, musimy w ten sam sposób zamocować listwę obwodową poziomą. Ścianka w miejscach styku z podłogą, ścianami i sufitem musi być od nich oddzielona dylatacją. W tym celu w zamocowanych listwach układamy paski dylatacyjne z wełny mineralnej oraz zbrojenie.

Teraz pora na murowanie pustaków szklanych. Po rozrobieniu masy wypełniamy listwę obwodową zaprawą klejącą i w dolnym narożniku osadzamy pierwszy pustak. Mocujemy krzyżyk dystansowy i wkładamy pionowy pręt zbrojeniowy od wewnętrznej lub zewnętrznej strony ścianki.

Powtarzamy sekwencję: pustak, krzyżyk i naprzemiennie - raz po jednej, raz po drugiej stronie ścianki - pręty zbrojeniowe. Po ułożeniu pierwszego rzędu wypełniamy zaprawą szczeliny pionowe i poziome. Zachowujemy szerokość spoiny między pustakami od 3,5 do 10 mm. W ten sposób układamy tyle rzędów, ile zaplanowaliśmy. Kończymy prace, montując na zaprawie, od góry i z boku, boczną listwę obwodową. Ostatnim etapem prac jest fugowanie spoin w wybranym kolorze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl