Sezon grzewczy potęguje objawy alergii - jak sprzątać, gdy...

Sfera PR
Zatkany nos, męczący kaszel, swędząca skóra, łzawienie oczu - te dokuczliwe symptomy alergii nasilają się w sezonie grzewczym. W ciepłych i rzadko wietrzonych mieszkaniach roztocza rozwijają się niezwykle szybko. Ich całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe, jednak właściwie zorganizowane sprzątanie skutecznie zminimalizuje ilość alergenów.
Sezon grzewczy potęguje objawy alergii - jak sprzątać, gdy...

Przeciwnik chowa się po kątach

Walka z roztoczami nie jest łatwa - mieszkanie musi być sprzątane regularnie i dokładnie. Podłogi oraz dywany powinniśmy odkurzać codziennie. Tradycyjne odkurzacze wydmuchują powietrze wraz z wessanym uprzednio kurzem. Najlepiej jest więc sprzątać pod nieobecność dzieci, a bezpośrednio po odkurzaniu należy przewietrzyć dokładnie całe mieszkanie. Dużym ułatwieniem są odkurzacze wodne oraz te wyposażone w specjalne mikrofiltry zatrzymujące roztocza, komórki grzybów oraz wirusy.

Należy pamiętać, że skuteczność porządków oraz ilość usuniętego kurzu zależy w dużej mierze od rodzaju produktów, których używamy. "W sytuacji, gdy któryś z domowników jest uczulony na roztocza, do sprzątania powinniśmy używać produktów wykazujących właściwości elektrostatyczne. Na rynku są już dostępne m.in. specjalne szczotki wyposażone w elektrostatyczną gąbkę, która podczas zamiatania zapobiega wzniecaniu kurzu w powietrze. Po użyciu taką gąbkę można wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą" - radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda.

Codziennie powinniśmy również ścierać kurz z mebli. W tym celu najlepiej sprawdzają się ściereczki z mikrofibry. Można je stosować bez użycia środków chemicznych - są skuteczne zarówno na sucho, jak i zamoczone w czystej wodzie.

Podczas sprzątania nie zapominajmy także o kaloryferach. Zbiera się na nich dużo kurzu, który unosi się pod wpływem ciepła, dlatego raz w tygodniu należy je dokładnie wyczyścić. Konieczne jest również częste czyszczenie listew podłogowych i ram obrazów.

Mniej znaczy lepiej

Oprócz systematycznego odkurzania i usuwania zabrudzeń z mebli, istotne jest zachowanie czystości rzeczy, z którymi dzieci mają bezpośredni kontakt. Co tydzień należy zmieniać pościel, a bawełniane i syntetyczne kołdry oraz poduszki należy prać co miesiąc. Te wykonane z pierza powinniśmy natomiast często wietrzyć. W tym przypadku mróz jest naszym sprzymierzeńcem. Jest on zabójczy dla roztoczy, wiec gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, wynieśmy kołdry, poduszki i materace na świeże powietrze. Warto również zastanowić się, czy nie jesteśmy w stanie wprowadzić zmian, które sprawią, że mieszkanie będzie bardziej przyjazne dla dziecka. O czym mowa? Ograniczmy do minimum ilość przedmiotów gromadzących kurz, a z grubych zasłon, firanek, dywanów czy narzut zrezygnujmy całkowicie. Bibeloty i książki trzymajmy w przeszklonych regałach, a dziecięce zabawki przechowujmy w zamykanych pojemnikach.

Sezon grzewczy potęguje objawy alergii - jak sprzątać, gdy...

Egzamin zdany na szóstkę

Między jesienią a wiosną liczba roztoczy w naszych domach znacznie się zwiększa. Walka z nimi jest żmudna i nieprzyjemna, lecz to obowiązek, którego nie można zaniedbać.

Z powodu pogody spędzamy przecież w czterech ścianach niemal cały dzień. Regularne i dokładne sprzątanie ograniczy liczbę alergenów - objawy choroby nie będą więc dla naszego dziecka tak dokuczliwe. By zapewnić mu najwyższy komfort, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

1. Nie przegrzewajmy pomieszczeń. 2. Wietrzmy często mieszkanie. 3. Wybierajmy odpowiednie produkty: syntetyczne kołdry i poduszki, które łatwo wyprać, pokrowce przeciwroztoczowe lub materace odporne na roztocza i inne domowe alergeny, odkurzacze z filtrem HEPA. 4. Dbajmy o właściwą wilgotność powietrza - nie powinna ona przekraczać 50%. 5. Pierzmy pościel i pluszowe zabawki w wysokiej temperaturze (co najmniej 60°C). 6. Kontrolujmy stężenie roztoczy. Na rynku dostępne są testy, dzięki którym można ocenić ich liczbę np. w dywanie, na którym bawi się dziecko.

Czy wiesz, że:

Według danych Światowej Organizacji Alergii (WAO) na alergię, czyli nadmierną reakcję układu odpornościowego na różnego rodzaju czynniki, cierpi ok. 40% ludzi na świecie. Liczba osób borykających się z tym problem stale rośnie, również w naszym kraju. Podczas badań przeprowadzonych przez lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego cechy alergii zdeklarowało 4 na 10 Polaków (badanie Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce). Na tę chorobę cywilizacyjną cierpią również dzieci, u których diagnozuje się m.in. alergie na roztocza. Te mikroskopijne pajęczaki żyją w kurzu domowym, odżywiając się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Alergię wywołują głównie białka zawarte w ich odchodach. Największe skupiska alergenów są w pościeli, tapicerowanych meblach, dywanach, a także w pluszowych zabawkach.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl