Soft lofty - nowy trend mieszkaniowy

Wojciech Lechowski
Polskie soft lofty, w których nadal mamy do czynienia z imponującą przestrzenią i industrialnym stylem, ale już z mniej surowym klimatem.
Polskie soft lofty, w których nadal mamy do czynienia z imponującą przestrzenią i industrialnym stylem, ale już z mniej surowym klimatem. Peggy Marco Pixabay
Soft lofty to typowo polski i stosunkowo nowy trend w mieszkalnictwie. Nawiązuje stylistyką do typowych loftów, które organizuje się w budynkach o charakterze przemysłowym, ale mieszkania te powstają zupełnie od początku. Dzięki temu często są lepiej zlokalizowane i posiadają wykończenie o bardzo wysokim standardzie oraz wszelkich udogodnieniach.

Modą na mieszkania w stylu loftowym zarazili nas Amerykanie. Już w latach 60-tych minionego stulecia zasiedlali oni niemal masowo każdy wolny obiekt przemysłowy, gdzie organizowali wygodne miejsca do pracy i odpoczynku. Także Polacy zachwycili się możliwością urządzania przestrzeni życiowej w taki właśnie sposób. Problem jednak w tym, że akurat w naszym kraju starych, pofabrycznych budynków nie ma wcale aż tak wiele. Okoliczność tę natychmiast podchwycili deweloperzy, którzy coraz częściej oferują nowe mieszkania i wykańczają je w stylu loftowym. To właśnie polskie soft lofty, w których nadal mamy do czynienia z imponującą przestrzenią i industrialnym stylem, ale już z mniej surowym klimatem.

Styl loftowy, czyli jaki?

W lofcie można po prostu zamieszkać lub nadać styl loftowy mieszkaniu o dowolnej lokalizacji. Przy czym w drugim przypadku będziemy mieli do czynienia jedynie z namiastką tego, o czym mowa jest w pierwszej kolejności. Pomimo tego, industrialne wnętrza wciąż zyskują na popularności. Dominuje w nich surowy klimat i neutralna kolorystyka. W pierwszej kolejności w oczy powinna rzucać się cegła i beton. Te materiały rewelacyjnie komponują się ze szkłem i stalą, co nadaje wnętrzom w stylu loftowym odpowiedniego charakteru. Aby nieco przełamać surowość tak zaaranżowanego pomieszczenia można wprowadzić do niego naturalne drewno bądź urozmaicić wnętrze ocieplającymi dodatkami. Jednak zachowując w tym zakresie jak największy umiar i trzymając się zasady: „im mniej, tym lepiej”.

Istnieje jeszcze jedna cecha typowa dla loftów. Jest to widoczność wszelkiego  rodzaju instalacji, kabli, przewodów oraz ich połączeń. Tak przynajmniej jest w starych obiektach pofabrycznych. W mieszkaniach aranżowanych w tej stylistyce raczej rezygnuje się z całkowitego odkrywania wymienionych powyżej elementów, odsłaniając co najwyżej niewielką ich część. Jednak w zamian za to, zwykłe domowe lampy bywają zastępowane oświetleniem przemysłowym.

Należy podkreślić, że nie każde mieszkanie można urządzić w stylu loftowym. Możliwe jest to jedynie przy większych powierzchniach pomieszczeń, które wymagają otwarcia i wzajemnego połączenia w jedną spójną całość. Duża przestrzeń jest bowiem nieodłącznym elementem zarówno loftów jak i soft loftów.

Soft lofty – imitacja oryginału czy zdrowy rozsądek?

Nie jest bezzasadnym nazywanie soft loftów imitacją ich oryginalnych poprzedników, czyli prawdziwych pofabrycznych loftów. Trzeba jednak przyznać, że jest to imitacja ciekawa, rozsądna i w dobrym stylu. Dlatego nowe mieszkania tego typu znajdują całkiem spore grono odbiorców. Są tańsze niż typowe lofty, bo i koszty ich wykonania mogą być racjonalnie optymalizowane. Ponadto, mogą posiadać wszystkie wygody i udogodnienia, co czasami w starych (często ponad 100 letnich) budynkach jest niemożliwe do zrealizowania. Oprócz tego soft lofty buduje się zgodnie z obowiązującymi aktualnie technologiami, dzięki czemu są to budynki wykonane z powszechnie dziś stosowanych materiałów budowlanych, dobrze zaizolowane i prawidłowo wentylowane. Wszystko to sprawia, że i koszty eksploatacji takich mieszkań są niższe niż bieżące użytkowanie typowych loftów. Choć akurat ten czynnik nie zawsze jest brany pod uwagę przez potencjalnych nabywców tego typu lokali. Należy bowiem wyraźnie zaznaczyć, że zarówno tradycyjne lofty, jak i nowe soft lofty to produkty zarezerwowane dla bogatszej części naszego społeczeństwa.

Ujmując jednak rzecz z drugiej strony – każda imitacja (choćby była najlepsza) zawsze jest tylko imitacją. Tak przynajmniej twierdzą najwięksi wielbiciele starych (często zabytkowych) obiektów fabrycznych, w których także nadal organizuje się niezwykle oryginalną przestrzeń mieszkalną. Koneserzy tego stylu aranżacyjnego uważają również, że w soft loftach wciąż czegoś jest brak. Mawia się nawet, że „nie mają duszy” oraz, że „nie słychać w nich odgłosów historii”, czyli są pozbawione zasadniczych cech, zarezerwowanych wyłącznie dla oryginalnych loftów.

Soft lofty w centrum miasta

Jak zostało to już wspomniane – nowy trend mieszkaniowy w postaci soft loftów przyjmuje się w naszym kraju dość dobrze. Choć oczywiście Polska to wciąż nie Ameryka i po mieszkania tego typu nie ustawiają się tu gigantyczne kolejki. Jednak są chętni na kupno oryginalnej przestrzeni życiowej, która na dodatek jest świetnie zlokalizowana. Warto zauważyć, że to właśnie owa lokalizacja bywa decydującym czynnikiem zakupowym.

Stare obiekty przemysłowe (jeśli w ogóle istnieją w danym mieście) znajdują się najczęściej na obrzeżach bądź są usytuowane w tzw. dzielnicach trudnych. Większości nabywców, którzy na loft przeznaczają dużo wyższe sumy niż na standardowe mieszkanie, takie lokalizacje zwyczajnie nie odpowiadają. A tymczasem budowane od samego początku soft lofty mogą powstawać właściwie wszędzie. Jeśli tylko pozwala na powyższe infrastruktura terenu – nawet w ścisłym centrum miasta. Ze względu na specyficzną, stylizowaną na dawną architekturę, dobrze wpisują się w typowo starówkowo – zabytkowe krajobrazy i pozwalają na zamieszkanie w najbardziej atrakcyjnych rejonach większych metropolii.

Chwilowa zachcianka bogaczy czy racjonalny wybór mieszkaniowy?

Niestety ani lofty, ani soft lofty nie są alternatywą mieszkaniową dla każdego. Wprawdzie cena 1 m² soft loftów nie odstaje nadto od cen obowiązujących w danym mieście wobec dobrze zlokalizowanych, standardowych mieszkań. Istnieje tu jednak znacząca różnica w proponowanym w obydwu przypadkach metrażu. Soft lofty to na ogół pokaźnych rozmiarów apartamenty, w których organizacja przestrzeni nie do końca odpowiada chociażby przywiązanym do tradycjonalizmu rodzinom z dziećmi. Charakter tych mieszkań jest jednak dosyć specyficzny. Choć zdecydowanie mniej niż w tradycyjnych loftach. Co prawda stylistykę wnętrz zawsze można zmienić, ale ogólny charakter budynku musi zostać zachowany. Dlatego też na tego typu lokale decydują się zwłaszcza artyści, biznesmeni, ludzie młodzi, single oraz typowi bogacze, szukający dobrej lokaty dla zgromadzonych środków. O tym czy ich inwestycje okażą się intratne – trudno jest wyrokować. Dziś soft lofty to właściwie największy krzyk mody. Pamiętajmy jednak, że ta lubi stosunkowo częste zmiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl