Sposób na adaptację poddasza od strychu po przytulny pokój

Materiał promocyjny
fixly.pl
Niestandardowe pomieszczenia na poddaszu można przekształcić w funkcjonalne i przytulne pokoje. Adaptacja poddaszy na cele mieszkaniowa jest coraz częstszym zabiegiem aranżacyjnym. W jaki sposób tego dokonać?

Kwestie formalne w adaptacji poddasza

Zagospodarowanie poddasza wymaga zgłoszenia lub otrzymania pozwolenia na budowę. Przeprowadzenie robót remontowo-budowlanych bez dopełnienia formalności może być uznane za samowolę budowlaną, której legalizacja jest kosztowna i nie zawsze jest możliwa. To, czy adaptacja poddaszy wymaga pozwolenia bądź zgłoszenia, jest uzależnione od zakresu planowanych prac.

Zagospodarowanie poddasza - pozwolenie na budowę

Jeżeli remont będzie wiązał się z rozbudową budynku mieszkalnego, nadbudową, zmianą kształtu dachu, modernizacją elementów konstrukcyjnych lub zmianą obszaru oddziaływania budynku poza teren działki, wówczas wymagane jest pozwolenie na budowę.

 W tej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia w starostwie lub urzędzie miasta. Wniosek powinien być złożony z dokumentami w postaci:

  • projektu budowlanego obejmującego adaptację poddasza,
  • oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych,
  • zaświadczenia o wpisie projektanta na liście członków właściwej izby samorządu zawodowego,
  • decyzji o warunkach zabudowy.

Zgłoszenie adaptacji poddasza

W sytuacji, gdy planowane prace nie będą ingerować w konstrukcję budynku, a jedynie obejmować remont wnętrza, np. wymianę posadzki czy okien bądź wstawienia ścian działowych, wtedy wystarczy tylko zgłoszenie. Należy zgłosić się do urzędu z następującymi dokumentami:

  • opisem technicznym budynku,
  • rysunkiem przedstawiającym lokalizację budynku na działce (z zaznaczeniem poddasza),
  • ekspertyzą techniczną, która potwierdza możliwość adaptacji poddasza na cele mieszkaniowe,
  • decyzją o warunkach zabudowy,
  • oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zagospodarowanie poddasza

Po zgłoszeniu lub uzyskaniu pozwolenia na adaptację poddasza można przystąpić do prac remontowo-budowlanych. W pierwszej kolejności istotne jest wzmocnienie konstrukcji dachu oraz stropu lub, jeśli jest to konieczne, przebudowa budynku. Należy także zamontować okna dachowe, odpowiednio ocieplić strych i zabezpieczyć przestrzeń folią paroizolacyjną. Następnym krokiem jest wykonanie podłóg i budowa ścian działowych. Nie można zapomnieć o doprowadzeniu i zabezpieczeniu wszystkich instalacji.

Sposoby na aranżację poddasza

Najczęstszym pomysłem na adaptację poddasza jest wykonanie na strychu sypialni, ponieważ jest to najcichsza strefa w domu. Dobrym sposobem jest także wydzielenie strefy dla nastolatka, tworząc na strychu pokój młodzieżowy. W domu rodzinnym na poddaszu można wykonać pracownię lub domowe biuro, które będzie odpowiednio oddzielone od reszty pomieszczeń i centrum życia rodzinnego.

 Adaptacja poddaszy wymaga przede wszystkim oceny możliwości technicznych budynku, zaprojektowania przestrzeni, zgłoszenia prac lub uzyskania pozwolenia na ich wykonanie, a następnie wzmocnienia konstrukcji i ocieplenia strychu, doprowadzenia instalacji czy wykonania prac wykończeniowych. Najlepiej zrealizować takie działania z pomocą fachowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl