Sprzątanie po remoncie – strategia i planowanie
Tajemnica sukcesu skutecznego sprzątania po remoncie tkwi w odpowiednim zaplanowaniu prac i przygotowaniu sprzętu, który nam ułatwi zadanie. Musimy wziąć pod uwagę, że będzie trzeba doprowadzić do porządku różne powierzchnie – wykonane z różnych materiałów. Ponieważ mają one zróżnicowaną odporność na środki chemiczne, zastanówmy się najpierw, jakie środki do czyszczenia będą nam potrzebne i zaopatrzmy się w nie (w ferworze sprzątania nie będzie nam się chciało iść do sklepu, a użycie nieodpowiednich środków czyszczących może np. zniszczyć powierzchnie nowych mebli).
– Pozostały po remoncie kurz i plamy mają to do siebie, że są często trudne do usunięcia. _Dlatego warto mieć pod ręką wszystkie akcesoria, które ułatwią nam porządki i niczego przy tym nie uszkodzą. Delikatniejsze powierzchnie, takie jak np. meble, możemy wyczyścić używając jedynie wody. W przypadku np. plam z farb na bazie wodnej wystarczy przetrzeć zabrudzoną framugę wilgotną dobrej jakości ściereczką, która również ma właściwości elektrostatyczne – _wyjaśnia Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.
Do oczyszczenia podłóg z kurzu świetnie nadają się szczotki zbudowane z dwóch rodzajów materiałów – gąbki oraz włosia. Zbierają one dokładnie pył i kurz, a przy tym nie wzbijają ich w powietrze.
Sprzątanie od góry do dołu
Podstawową zasadą skutecznego sprzątania po remoncie (i każdego innego), jest to, żeby porządki robić od góry do dołu. W ten sposób nie będziemy sobie brudzić wyczyszczonych już powierzchni.
Zaczynamy od czyszczenia sufitu, potem lamp i ścian, następnie myjemy okna, szorujemy meble i wreszcie kończymy na odkurzeniu i umyciu podłogi.
Po remoncie możemy natrafić na zabrudzenie bardziej uciążliwe niż zwykle. To newralgicznych punktów należą okna.
– Okna to ten element mieszkania, na którym najbardziej widać pozostałości po pracach remontowych. _Pokryte grubą ilością pyłu nie pozwalają przebić się słońcu do wnętrza. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się ściągaczka do szyb. Dobre urządzenie tego typu nie tylko zasysa wodę i brud, ale jednocześnie eliminuje problem nieestetycznych smug. Cały proces mycia można zamknąć w dwóch etapach: spryskania powierzchni płynem, przetarcia szmatką i użycia ściągaczki. Bardzo dobrze i zarazem szybko usuwa kurz i plamy z szyb, pozostawiając je bez ani jednej smugi _– mówi Piotr Piecha.
Płaszczyzną, która najczęściej cierpi podczas remontu mieszkania jest podłoga (oczywiście zakładając, że to nie ją wymienialiśmy). Podłogę wprawdzie powinniśmy zabezpieczyć folią malarską, ale i tak zdarza się, że folia gdzieś zagnie się, czy rozedrze, a podłogę pokrywają kleksy z farby. Do mycia podłogi z takimi zabrudzeniami warto wybrać szeroki mop paskowy, który pomoże nam usunąć uporczywy brud, nie zostawiając smug. Pamiętajmy, żeby do mycia podłogi stosować środki przeznaczone do materiału, z którego jest wykonana podłoga.
Sprzątanie po remoncie raczej nie jest przyjemnością, ale przebywanie w wyremontowanym i wysprzątanym mieszkaniu – to już przyjemność wielka.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?